Jak podać dziecku antybiotyk? To problem wielu rodziców niemowlaków i kilkulatków. Lek ma zwykle ostry, gorzkawy i nieprzyjemny smak, dlatego dziecko może go wypluć, zwymiotować albo odmówić przyjęcia. Podpowiadamy, z czym można podać antybiotyk, a z czym nie wolno go mieszać. Wyjaśniamy, jakie są najlepsze sposoby, by bezpiecznie podać dziecku antybiotyk w formie zawiesiny, syropu lub nebulizacji.

Reklama

Jak podać antybiotyk niemowlakowi, żeby nie wymiotował?

Istnieją różne sposoby, by podać dziecku antybiotyk. Niemowlęta i małe dzieci do ok. 5. roku życia nie są w stanie przyjąć leku w postaci tabletki, antybiotyk więc podaje im się w formie:

 • zawiesiny;
 • kropli;
 • syropu;
 • czopka;
 • nebulizacji;
 • dożylnie (w szpitalu).

Podanie dziecku antybiotyku to ogromny stres dla rodziców, bo dawka musi zostać przyjęta w całości, a maluszek często wymiotuje lub pluje niesmacznym płynem i stanowczo odmawia przyjęcia.

Aby dziecko nie wymiotowało, spróbuj podać antybiotyk:

 • W strzykawce. To najlepszy sposób na podanie antybiotyku niemowlakom i małym dzieciom. Strzykawkę (bez igły) z odmierzoną dawką leku skieruj na wewnętrzną stronę policzka dziecka (jest wtedy mniejsze prawdopodobieństwo wyplucia czy zwymiotowania).
 • W specjalnej butelce, aplikatorze lub smoczku. Produkty do podawania dzieciom leków cieszą się coraz większą popularnością, bo pozwalają na precyzyjne odmierzenie dawki antybiotyku, a ponadto, jak zapewniają niektórzy producenci, płyn w większości omija kubki smakowe dziecka. Warto więc wypróbować taki gadżet, zwłaszcza jeśli maluch nie lubi smaku leków.

Jeśli mimo twoich starań dziecko odmawia przyjęcia leku lub wypluwa antybiotyk, wykorzystaj sprawdzone sposoby doświadczonych mam. Możesz:

Zobacz także
 • opowiedzieć dziecku historię o lekarstwie (można wymyślić imię leku), które marzy o tym, żeby jechać na wspaniałej zjeżdżalni prosto do brzuszka;
 • (jeśli to dozwolone) zmieszać lek np. owocowym deserkiem;
 • przygotować dziecku coś na zagryzkę po połknięciu lekarstwa, którą podasz zaraz po wzięciu leku. Dobrze neutralizują smak: kromka chleba, ugotowane ziemniaki, biszkopt, herbatnik. Dodatkowo dziecko może samo je trzymać w ręku, co daje mu komfort i poczucie sprawczości. Z doświadczenia innych mam wynika, że nie sprawdzają się czekoladki i inne słodycze, ponieważ w połączeniu z lekiem mogą mieć obrzydliwy smak;
 • poprosić dziecko o zatkanie nosa. Wtedy smak będzie mniej odczuwalny.

Ostatecznie poprosić lekarza o zmianę leku na preparat o innym smaku lub w innej formie.

Jeśli musisz podać dziecku antybiotyk w formie nebulizacji, pamiętaj, że to jeden z najbezpieczniejszych sposobów przyjmowania leków. Antybiotyk omija wtedy układ pokarmowy dziecka i dostaje się bezpośrednio do chorego miejsca. Niestety, nebulizacja bywa trudnym wyzwaniem dla rodziców małych dzieci, zwłaszcza niemowląt. Aby ułatwić sobie zadanie:

 • stosuj maseczkę bez dziurek (lek nie będzie się niepotrzebnie ulatniał);
 • zajmij dziecko książką, załóż słuchawki z muzyką albo audiobookiem (dźwięki zagłuszą hałas wytwarzany przez nebulizator)
 • włącz ulubioną bajkę na czas inhalacji.

Z czym podać antybiotyk dziecku?

Rodzice próbują czasem podawać dziecku antybiotyk z dodatkiem różnych innych płynów lub pokarmów, zazwyczaj nie jest to jednak dobry pomysł. Szczególnie niewskazane są napoje z wapniem i żelazem (utrudniają wchłanianie się leku). Nie podawaj więc antybiotyku z:

 • mlekiem;
 • sokiem.

Najlepiej, by dziecko popijało antybiotyk wodą. Koniecznie sprawdź też w ulotce, czy dany antybiotyk można podawać dziecku z jedzeniem, czy lepiej podać go przed posiłkiem, czy po posiłku.

Ważne! Staraj się nie zmuszać dziecka do przyjęcia antybiotyku. Maluch błyskawicznie wyczuje twój stres, poza tym jakakolwiek forma przemocy może na długo zrazić go do leczenia i brania lekarstw. Przy różnych okazjach pokazuj dziecku, że rodzice też połykają leki, nawet te niesmaczne. Wspólnie podajcie też lek lalce albo misiowi.

Jak podawać dziecku antybiotyk? Zasady

By podać dziecku antybiotyk, niezbędne jest badanie lekarskie i diagnoza. Pediatra bierze pod uwagę rodzaj infekcji, poprzednio stosowane leki i to, jak reagowało na nie dziecko. Często rozpoczyna się kurację od leków z grupy penicylin, bo są najmniej toksyczne. Ale wybór antybiotyku to nie wszystko. Żeby leczenie nim było skuteczne i bezpieczne, przestrzegaj kilku bardzo ważnych zasad.

Uwaga! Najlepiej by było, gdyby lekarz dobierał antybiotyk na podstawie antybiogramu, czyli badania pozwalającego określić, na jakie związki wrażliwa jest dana bakteria. W praktyce zwykle nie ma na to czasu, bo na wyniki trzeba czekać 3-7 dni. Bądź jednak spokojna. Nawet bez tych badań nie dobiera się leku w ciemno.

Ogólne zasady podawania dziecku antybiotyku:

 • Stosuj się do instrukcji. Jeśli do buteleczki z proszkiem nalejesz za dużo wody, stężenie leku będzie za słabe, a jeśli za mało – za duże. Możesz ostrożnie wlewać wodę „do kreski” albo odmierzyć ją strzykawką. Pamiętaj też, by gotową zawiesinę przechowywać zgodnie z zaleceniami, jakie znajdziesz na opakowaniu, bo inaczej może stracić swoje właściwości. Ważne jest również, by bezpośrednio przed podaniem dziecku preparatu potrząsnąć butelką. Proszek osadza się na dnie, a więc płyn, który jest wyżej, zawiera zbyt mało leku i kuracja nim może nie przynosić efektów.
 • Przeczytaj ulotkę. Dzięki informacjom w niej zawartym będziesz wiedziała, czy lek podaje się przed posiłkiem, po nim, czy w jego trakcie, i czy podczas kuracji trzeba zrezygnować z podawania malcowi określonych potraw (np. mleka). Niestosowanie się do wskazówek może spowodować, że antybiotyk będzie działał znacznie słabiej. W ulotce znajdziesz też listę skutków ubocznych. Nie denerwuj się jednak – te poważne zdarzają się bardzo rzadko. Najczęściej spotykane to biegunka, niestrawność, wymioty, nudności, pokrzywka, wysypka. Jeśli się pojawią, od razu skontaktuj się z lekarzem.
 • Przestrzegaj pór podawania. W ulotce znajdziesz dokładne informacje, co ile godzin i jak długo podawać antybiotyk (lekarz też powinien ci to wyjaśnić). Aby antybiotyk był skuteczny, nie można wydłużać odstępu między dawkami, bo jego stężenie spada i bakterie na powrót mogą się namnażać. Jeżeli zapomniałaś o jednej dawce, podaj ją, gdy zorientujesz się, co się stało. Jeśli nie podałaś dwóch, trzech, skontaktuj się z lekarzem, bo może kontynuowanie leczenia tym samym preparatem nie ma już sensu.
 • Dokładnie dawkuj. Antybiotyk, by zadziałać, musi osiągnąć w organizmie określone stężenie. Jeśli dziecku wypluło antybiotyk, można przyjąć, że nie przyjęło koniecznej dawki. A co zrobić, gdy dziecko zwymiotowało po podaniu antybiotyku? Jeśli zrobiło to przed upływem godziny, podaj mu powtórną, pełną dawkę leku. Jeśli później – podaj połowę dawki. Po 3-4 godzinach można uznać, że lek został wchłonięty przez organizm. Gdy zaś smyk ma biegunkę, skonsultuj się z lekarzem.
 • Nie zapomnij o probiotykach. Antybiotyk niszczy wszystkie bakterie, także te dobre. Aby przywrócić prawidłową florę bakteryjną w organizmie malca, podawaj mu probiotyki dla dzieci. Zawierają one pałeczki kwasu mlekowego, które są stałymi lokatorami przewodu pokarmowego. Pamiętaj jednak, by probiotyku nie podawać z antybiotykiem (najlepiej zachować przynajmniej godzinny odstęp), bo dobroczynne pałeczki zginą, zanim zdążą cokolwiek zdziałać.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama