Nietypowe tradycje bożonarodzeniowe na świecie
fot. AdobeStock

Zwyczaje bożonarodzeniowe na świecie. Nietypowe tradycje świąteczne

Zwyczaje bożonarodzeniowe na świecie mogą znacząco różnić się od tych, jakie są nam bliskie i znane. Święta Bożego Narodzenia w różnych krajach wyglądają nieco inaczej. W niektórych państwach nie ma np. zwyczaju łamania się opłatkiem.
Milena Oszczepalińska
Nietypowe tradycje bożonarodzeniowe na świecie
fot. AdobeStock
Jak wyglądają święta w innych krajach? Czasami podobne do naszych „polskich świąt”, jednak niekiedy zupełnie odmienne. Święta Bożego Narodzenia bez opłatka na stole? To możliwe! Nie wszędzie na świecie Boże Narodzenie obchodzone jest w taki sam sposób, a niektóre tradycje mogłyby nas zadziwić. Jakie zwyczaje bożonarodzeniowe są kultywowane w różnych częściach świata? Oto ciekawostki o zagranicznych świętach. 

Spis treści: 
 1. Boże Narodzenie w Hiszpanii - tanecznie i wesoło
 2. Święta Bożego Narodzenia w Niemczech
 3. Boże Narodzenie w Anglii
 4. Boże Narodzenie w Rosji
 5. Boże Narodzenie we Włoszech
 6. Święta Bożego Narodzenia w Szwecji
 7. Zwyczaje bożonarodzeniowe w Austrii
 8. Zwyczaje świąteczne w Czechach
 9. Australia: kolędowanie i… surfowanie
 10. Wytwornie, czyli po francusku
 11. A gdzie choinka? Święta w Grecji
 12. Dania: Boże Narodzenie zupełnie na słodko

Boże Narodzenie w Hiszpanii - tanecznie i wesoło

Jedną z tradycji w Hiszpanii jest ceremonia tańca „Baile de los Seises”, która odbywa się zawsze 8 grudnia. Ludzie tańczą na ulicach w rytm tamburynów, grzechotek i kastanietów. Przyozdabiają też domy i ulice kolorowymi światełkami oraz budują szopki bożonarodzeniowe. Na hiszpańskim wigilijnym stole nie znajdziecie opłatka, zamiast niego przygotowywana jest chałwa.

Święta Bożego Narodzenia w Niemczech

To właśnie w Niemczech została zapoczątkowana tradycja ozdabiania choinki na święta Bożego Narodzenia. Zwyczaje bożonarodzeniowe w Niemczech nieco różnią się od tych polskich – na wigilijnym stole potrawy są raczej skromne, bardziej uroczyście traktuje się bożonarodzeniowy obiad. Niemcy składają sobie życzenia, jednak nie dzielą się opłatkiem. 25 grudnia na stole króluje między innymi: gęś z ziemniakami lub knedlami, pieczona kiełbasa, potrawy z kiszonej kapusty. Prezenty nie są chowane pod choinką, lecz stawiane na stole. Tradycją bożonarodzeniową w Niemczech jest również przygotowywanie na czas świąt Weihnachtsstollen, czyli strucli nadziewanej bakaliami. 

Boże Narodzenie w Anglii

Tradycja bożonarodzeniowa w Anglii to przede wszystkim indyk, pudding i skarpety na prezenty. Tak w skrócie można opisać święta w Wielkiej Brytanii. Pieczony indyk i płonący pudding to tradycyjne potrawy, bez których angielska Wigilia nie mogłaby się odbyć. I jeszcze bez pozawieszanych na drzwiach dziecięcych skarpet świątecznych w nadziei na to, że następnego dnia wypełnią się prezentami. Wiecie, że tradycja pocałunku pod jemiołą, który ma przynieść szczęście, wywodzi się właśnie z Wielkiej Brytanii? To również tutaj zapoczątkowano zwyczaj wysyłania kartek świątecznych.

Zobacz też: Wierszyki na Boże Narodzenie. Pomysły na niebanalne życzenia

Boże Narodzenie w Rosji

Rosjanie obchodzą Boże Narodzenie 7 stycznia (według kalendarza juliańskiego). Udają się wtedy do cerkwi, odbywa się tam Liturgia Narodzenia Pańskiego, która zaczyna się zwykle po północy. W prawosławnej tradycji Boże Narodzenie nie odgrywa aż tak dużej roli, jak w kościele katolickim. Bardziej uroczyście obchodzi się Nowy Rok. Tradycje świąteczne w Rosji są bardzo podobne do naszych zwyczajów bożonarodzeniowych. W Wigilię Bożego Narodzenia, czyli Soczelnik, Rosjanie zasiadają do stołu, na którym podobnie jak u nas, jest 12 potraw. Jest także pięknie przystrojona choinka. Zamiast opłatkiem prawosławni Rosjanie dzielą się z rodziną prosforą, czyli święconym chlebem. Prezenty dzieciom przynosi Dziadek Mróz. 

Boże Narodzenie we Włoszech

Włosi 24 grudnia wraz z bliskimi zasiadają do wigilijnej kolacji. Na świątecznym stole znajduje się 13 dań. Je się wtedy potrawy postne, ryby i warzywa. Na drugi dzień jest uroczysty obiad, również w gronie rodzinnym, jednak nie jest on już postny. Włosi nie łamią się z najbliższymi opłatkiem i nie składają sobie świątecznych życzeń. Pierwszego dnia świąt rano Babbo Natale przynosi prezenty. Najważniejszym symbolem świąt Bożego Narodzenia we Włoszech są świąteczne szopki, czyli włoskie presepe.

Święta Bożego Narodzenia w Szwecji

Przygotowania do świąt rozpoczynają się już na początku grudnia, Szwedzi zaczynają wtedy przystrajać swoje domy. W Szwecji Wigilia nie jest postna, podaje się mięso, a także ryby. Podobnie jak u nas, Szwedzi przystrajają choinkę, a prezenty rozdaje Jul Tomte, przyjazny krasnal z brodą. Szwedzi natomiast nie mają zwyczaju chodzenia na pasterkę. 

Zwyczaje bożonarodzeniowe w Austrii

Tradycja w Austrii są jarmarki bożonarodzeniowe, te najsłynniejsze organizuje się w Wiedniu. Podobnie jak u nas, w Austrii kolęduje się podczas świąt, „Cicha Noc, święta noc” pochodzi właśnie z tego państwa. Tradycją wigilijną jest także czytanie fragmentów Biblii. Prezenty dzieciom przynosi  Kristkindl, który symbolizuje Dzieciątko Jezus. Najpopularniejszym świątecznym wypiekiem jest ciasto z mleka, mąki, soli, masła i miodu z dodatkiem bakalii - tiroler zelten. Na świątecznym stole w Austrii znajdą się także pieczone migdały i kasztany oraz karp lub pieczona kaczka.

Zwyczaje świąteczne w Czechach

W Czechach w związku ze świętami Bożego Narodzenia piecze się tradycyjne ciasteczka tzw. cukroví. Wigilia jest najważniejszym świątecznym momentem okresu bożonarodzeniowego. Tego dnia należy cały dzień pościć, nagrodą za to ma być zobaczenie „złotej świnki”. Wieczerza składa się między innymi z zupy rybnej, smażonego karpia. Nie ma jednak zwyczaju dzielenia się opłatkiem, choć Czesi składają sobie życzenia. Tak jak w innych państwa, w Czechach także jest zwyczaj przystrajania choinki.

Australia: kolędowanie i… surfowanie

W Polsce gdy tylko przychodzi grudzień, wypatrujemy śniegu w nadziei na „białe święta”. W Australii wypadają one w środku letnich wakacji, więc z klimatu naszych wymarzonych świąt nic tam nie pozostaje. Australijczycy uwielbiają jednak spotykać się na wspólnym kolędowaniu na świeżym powietrzu przy świecach. Nazywają to „Carols by Candlelight”. Bożonarodzeniowa przerwa świąteczna to również dla nich doskonały czas na relaks, np. na desce surfingowej.

Wytwornie, czyli po francusku

Tak jak u nas święta nie mogą odbyć się bez karpia, tak we Francji głównym bożonarodzeniowym daniem jest indyk nadziewany kasztanami. Do popicia zamiast kompotu z suszu, serwowany jest… szampan. Na deser podawana jest rolada w kształcie pnia drzewa, czyli „Buche de Noel”.

A gdzie choinka? Święta w Grecji

Jeśli nie wyobrażasz sobie Bożego Narodzenia bez pachnącej, przystrojonej choinki, raczej nie wybieraj się w tym czasie do Grecji. W tym kraju tradycja choinek nie jest zbyt popularna. Za to coraz więcej miast przystraja się na święta w dekoracje i światełka. Na greckim  wigilijnym stole można znaleźć Christopsomo (Chleb Chrystusa), czyli okrągły bochenek z krzyżem, wokół którego układa się z ciasta symbole obrazujące wszystko, co oznacza długotrwałość. Możecie się zdziwić, ale ryby po grecku w Grecji nie skosztujecie, nie tylko w święta.

Zobacz też: Świąteczne kolorowanki z choinkami dla dzieci

Dania: Boże Narodzenie zupełnie na słodko

Ciekawie prezentuje się wigilijne menu w Danii. Podawane są tu pieczona gęś z jabłkami, słodki ryż z cynamonem i budyń z ryżem. Z tym ostatnim daniem związana jest dodatkowa tradycja. Zawsze do jednej porcji gospodyni wkłada migdał. Kto go znajdzie, dostaje… świnkę z marcepanu (żeby było jeszcze bardziej słodko), która ma zapewnić szczęście na kolejny rok. Nie wiadomo, czy rzeczywiście cały rok będzie udany, ale na pewno zwycięzca zapewni sobie słodką chwilę przyjemności, konsumując ową świnkę.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Musisz je zobaczyć - najciekawsze prezenty świąteczne dla przedszkolaka - VIDEO
Szukasz prezentu dla dziecka? Sprawdź nasze propozycje prezentów świątecznych dla dzieci w wieku przedszkolnym.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy