Wierszyki świąteczne
AdobeStock
Święta i uroczystości

Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS

Wierszyki świąteczne dzieci mogą powiedzieć bliskim jako życzenia z okazji Bożego Narodzenia. Te krótkie religijne lub śmieszne wierszyki na święta możecie też wpisać na kartkę z życzeniami albo wysłać SMS-em.

Wierszyki świąteczne mogą być krótkie, zabawne i rymowane albo bardziej uroczyste i odwołujące się do religijnego wymiaru świąt. Boże Narodzenie to czas szczególnych życzeń. Owszem, możemy wysłać znajomym SMS o treści „Wesołych Świąt”, ale o ile ciekawsze i bardziej zapadające w pamięć są życzenia w postaci wierszy.

Wierszyki świąteczne

Specjalnie dla was przygotowaliśmy zbiór ciekawych wierszyków na Boże Narodzenie – dla dzieci i dorosłych, które możecie wypisać na świątecznych kartkach, wysłać jako SMS-y lub po prostu wydrukować i powiesić sobie na ścianie jako bożonarodzeniową ozdobę. Polecamy!

Wierszyki świąteczne dla dzieci

Wigilia to nie jest czas, 
gdy jest prezentów moc
Wigilia to nie jest czas, 
gdy potraw sto na stole
Wigilia to przepiękny czas,
Bożonarodzeniowy czas,
Gdy siedzimy wszyscy w kole,
i MAMY bliskich przy stole.

 *
Zielone gałązki, a na każdej świeczka,
W stroiku z bibułek stoi choineczka
Gdy zaświeci gwiazdka między gałązkami,
Wesołą kolędę dla niej zaśpiewamy.


Pada śnieg, suną sanki,
jest renifer i bałwanki.
Śnieżki z nieba spadają,
życzenia zdrowych świąt składają.
Niech te święta będą wyjątkowe,
a prezenty odlotowe.
 
*
Tradycyjnie, jak co roku,
sypią się życzenia wokół.
Większość życzy świąt obfitych
i prezentów znakomitych,
a ja Ci życzę:
uśmiechu od ucha do ucha
i pogody ducha.
Wesołych Świąt!
 
*
Niech w święta w Twym domu zagości
mądrość i zgoda, uśmiech i dostatek.
Niech przez cały rok nie braknie miłości!
Przesyłam uściski i biały opłatek.

Religijne wierszyki do SMS-a

W Betlejem mieście Zbawiciel się rodzi…
Niech się Wam, mili, najlepiej powodzi.
Niech Wam służy szczęście o każdej godzinie.
I niech Was dobrego nic w życiu nie minie.
 
*
W Wigilię Bożego Narodzenia
Gwiazda Pokoju drogę wskaże.
Zapomnijmy o uprzedzeniach,
otwórzmy pudła słodkich marzeń.
Niechaj Aniołki z Panem Bogiem,
jak Trzej Królowie z dary swymi,
staną cicho za Twoim progiem,
by spełnić to, co dotąd było snami.
Ciepłem otulmy naszych bliskich
i uśmiechnijmy się do siebie.
Świąt magia niechaj zjedna wszystkich,
niech w domach będzie Wam jak w niebie...
 
*
Każdy już czym prędzej bieży,
by dołączyć do pasterzy.
I ja spieszę z życzeniami,
bo nie mogę być tam z Wami.
Zdrowia, szczęścia, pomyślności
i niech dobro wśród Was gości.
I niech Boga wielka moc
na Was spłynie w świętą noc.

*
Jak bombka na choince i gwiazda na niebie,
tak Bóg miłosierny zjawia się u Ciebie
i daje Ci spokój, radość i wiarę
w te święta radosne, hojne i wspaniałe.

Życzenia świąteczne – krótkie wierszyki

W noc wigilijną, w blasku świec,
melodia kolęd płynie w mrok,
niech ci przyniesie radości moc
i wiele szczęścia w Nowy Rok!
 
*
Niech te święta spokój Wam przyniosą,
a radość chodzi za Wami krok w krok.
Niechaj dostarczą tyle optymizmu,
by starczyło na cały Nowy Rok.
 
*
Jak obyczaj stary każe,
według ojców naszej wiary,
pragnę złożyć Wam życzenia,
w dniu Bożego Narodzenia.
Niech ta Gwiazdka Betlejemska,
która świeci Wam o zmroku,
zaprowadzi Was do szczęścia
i radości w Nowym Roku!
 
*
W ten wigilijny dzień zaśnieżony,
kiedy w Kościele biją dzwony
przyjmijcie życzenia pełne radości,
a w Nowym Roku szczęścia, zdrowia i pomyślności.

Wierszyki świąteczne śmieszne

Pada śnieg, suną sanki, jest renifer i bałwanki.
Śnieżki z nieba spadają, życzenia zdrowych świąt składają.
Niech te święta będą wyjątkowe, a prezenty odlotowe.

*
Wesołego Jajka! Oj, to nie ta bajka. 
Przepraszam pomyłka - miała być choinka.

*
Wesołych bombek, złotych trąbek,
Anielskiego włosia i pieczeni z łosia.
Makowca z Sosnowca, rolady z szuflady
I udanej Pasterki bez żadnej usterki.

Jak pomóc dziecku w nauce wiersza na pamięć?

Wierszyk, który najbardziej przypadnie do gustu twojemu dziecku, warto gdzieś przepisać, żebyście zawsze mieli pod ręką jego tekst. Wtedy uczenie się go na pamięć pójdzie o wiele szybciej. Świetnym pomysłem jest zapisanie wiersza na drewnianej karcie świątecznej – można podarować ją komuś bliskiemu lub zostawić sobie na pamiątkę. 

Zobacz także:

Choinka ze słomek - jak ją zrobić [WIDEO]

tradycje bożonarodzeniowe na świecie
AdobeStock
Święta i uroczystości
Najciekawsze tradycje bożonarodzeniowe na świecie
Tradycje bożonarodzeniowe na świecie mogą znacząco różnić się od tych, jakie są nam bliskie i znane. Święta Bożego Narodzenia w różnych krajach wyglądają nieco inaczej. W niektórych państwach nie ma np. zwyczaju łamania się opłatkiem, jest za to pocałunek pod jemiołą, dzielenie się chlebem i świnka z marcepanu.

Jak wyglądają święta w innych krajach? Czasami są podobne do naszych „polskich świąt”, jednak niekiedy zupełnie odmienne. Święta Bożego Narodzenia bez opłatka na stole? To możliwe! Nie wszędzie na świecie Boże Narodzenie obchodzone jest w taki sam sposób, a niektóre tradycje bożonarodzeniowe na świecie mogłyby nas zadziwić. Jakie zwyczaje bożonarodzeniowe są kultywowane w różnych częściach globu? Oto ciekawostki o zagranicznych świętach i nietypowych tradycjach.  Najciekawsze tradycje bożonarodzeniowe na świecie : Boże Narodzenie w Hiszpanii – tanecznie i wesoło Święta Bożego Narodzenia w Niemczech Boże Narodzenie w Anglii Boże Narodzenie w Rosji Boże Narodzenie we Włoszech Święta Bożego Narodzenia w Szwecji Zwyczaje bożonarodzeniowe w Austrii Zwyczaje świąteczne w Czechach Australia: kolędowanie i… surfowanie Wytwornie, czyli po francusku A gdzie choinka? Święta w Grecji Dania: Boże Narodzenie zupełnie na słodko Nietypowe tradycje bożonarodzeniowe na świecie Boże Narodzenie w Hiszpanii – tanecznie i wesoło Jedną z tradycji w Hiszpanii jest ceremonia tańca „Baile de los Seises”, która odbywa się zawsze 8 grudnia. Ludzie tańczą na ulicach w rytm tamburynów, grzechotek i kastanietów. Przyozdabiają też domy i ulice kolorowymi światełkami oraz budują szopki bożonarodzeniowe . Na hiszpańskim wigilijnym stole nie znajdziecie opłatka, zamiast niego przygotowywana jest chałwa. Święta Bożego Narodzenia w Niemczech To właśnie w Niemczech została zapoczątkowana tradycja ozdabiania choinki na święta Bożego Narodzenia. Zwyczaje bożonarodzeniowe w Niemczech nieco różnią się od tych polskich – na wigilijnym stole potrawy są raczej skromne, bardziej uroczyście traktuje się bożonarodzeniowy obiad. Niemcy składają sobie...

Polskie piosenki świąteczne
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Polskie piosenki świąteczne – 10 największych przebojów na święta Bożego Narodzenia
Polskie piosenki świąteczne są równie piękne, jak kultowe przeboje amerykańskie. Posłuchaj wybranych przez nas piosenek bożonarodzeniowych, takich jak „Jest taki dzień”, „Pada śnieg” czy „Ding Dong” i poczuj klimat tego wyjątkowego czasu!

Piosenki świąteczne po polsku mogą, wraz z tradycyjnymi kolędami pastorałkami, umilić święta Bożego Narodzenia. Ale już czas przygotowań do świąt to idealny moment na słuchanie piosenek, które wprowadzą nas w ten wyjątkowy czas. Wybór świątecznych przebojów jest ogromny, na czele z amerykańskim hitem „Last Christmas”, ale tym razem przedstawiamy polskie piosenki świąteczne. Wybrałyśmy aż 10 przebojów. Przesłuchajcie wszystkie!  Spis treści: Czerwone Gitary „Jest taki dzień” Skaldowie „Z kopyta kulig rwie” Edyta Górniak, Krzysztof Antkowiak „Pada śnieg” Arka Noego „Świeć, gwiazdeczko, świeć” Blue Cafe „Święta w nas” Katarzyna Skrzynecka „Oszaleli Anieli” Kayah „Ding Dong” Andrzej Piaseczny, Seweryn Krajewski „Wielkie świąteczne całowanie” Ryszard Rynkowski „Dziś nadzieja rodzi się” De-Su „Kto wie, czy za rogiem nie stoi Anioł z Bogiem” Polskie piosenki świąteczne Poniżej znajdziecie listę wybranych przez nas piosenek świątecznych po polsku. Wśród nich znajdują się same hity, w tym piosenka bożonarodzeniowa dla dzieci śpiewana przez Arkę Noego. To największe przeboje świąteczne, nie może zabraknąć w waszych domach! 1. Czerwone Gitary „Jest taki dzień” Największy świąteczny hit w naszym kraju – tę piosenkę w Boże Narodzenie nucą wszyscy. Można ją właściwie nazwać polskim odpowiednikiem „Last Christmas” zespołu Wham. Piosenka ma już ponad 43 lata. Autorem muzyki jest Seweryn Krajewski, a słów – Krzysztof Dzikowski (autor tekstów do wielkich przebojów Czerwonych Gitar, jak „Anna Maria”, „Ciągle pada”, „Tak bardzo się starałem” i dla innych wybitnych artystów). Fragment utworu...

wierszyk o Mikołaju
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Na Mikołajki i na Boże Narodzenie dziecko zazwyczaj uczy się w przedszkolu wiersza o Świętym Mikołaju. Dodatkowo ty również możesz poćwiczyć z maluchem proste rymowanki, by mógł je recytować babci, dziadkowi i reszcie rodziny. Przedstawiamy kilka propozycji takich wierszyków.

Nauka wierszyków to dla dziecka dobry trening pamięci . Dlatego warto przy każdej okazji uczyć malucha prostych i bardziej skomplikowanych rymowanek. Proponujemy rymowanki o Mikołaju, którymi dziecko będzie mogło pochwalić się w przedszkolu. Wiersz o Mikołaju doskonale sprawdzi się także podczas rodzinnego spotkania – każdy z chęcią go posłucha w wykonaniu kilkulatka.  Spis treści : Krótki wierszyk o ikołaju Wiersze o św. Mikołaju dla przedszkolaków Śmieszne wiersze o św. Mikołaju Krótki wierszyk o Mikołaju  Krótki wierszyk o św. Mikołaju jest wspaniałą propozycją dla malutkich dzieci, łatwo i szybko nauczą się tej rymowanki. Oto kilka naszych propozycji:  Święty Mikołaj nocą wędruje, w okna zagląda i nasłuchuje. Gwiazdka w okna świeci, gdzie są grzeczne dzieci? ***  Święty Mikołaju, Na Ciebie czekamy. Przez okno zmarznięte Ciągle wyglądamy. *** Mikołaju, Mikołaju, przybądź z dalekiego kraju. Grzeczne dzieci cię witają, a niegrzeczne przepraszają. *** Mikołaju usiądź z nami wkoło pobawimy się wesoło. Zatańczymy wokoło choinki, chłopcy i dziewczynki. Zaklaszczemy, zaśpiewamy i prezenty wszystkim damy.   Wiersze o Mikołaju dla przedszkolaków Wiersze o św. Mikołaju dla przedszkolaków mogą już być nieco dłuższe. Dziecko może je wyrecytować np. podczas spotkania z Mikołajem i odbierania od niego prezentu. Bardzo często takie rymowanki lub piosenki maluchy przygotowują wspólnie z nauczycielami w przedszkolach. Przedstawiamy kilka takich wierszyków:  6 grudnia – jak dobrze wiecie, Święty Mikołaj chodzi po świecie. Dźwiga swój worek niezmordowanie I każde dziecko prezent dostanie. Dla Asi ma piłkę, dla Bartka – sanki i figurówki dla Zuzanki. Kasi książeczkę da z obrazkami i lalkę Barbie z ubrankami. Dla Krzysia ma czapkę i...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz