cicha noc
Adobe Stock
Święta i uroczystości

„Cicha noc” – tekst, nuty, historia i pochodzenie kolędy

Kolęda „Cicha noc” to najbardziej popularna kolęda na świecie. Prezentujemy jej opis, przypominamy pochodzenie i tekst, a także podajemy chwyty gitarowe oraz nuty. Możesz nauczyć dziecko tekstu kolędy „Cicha noc” również po angielsku i niemiecku.

Tekst kolędy „Cicha noc” przetłumaczono na ponad 300 języków. Jest to jedna z najbardziej znanych pastorałek. Pierwszy raz wykonano ją podczas pasterki w 1818 roku w Austrii, w miejscowości Oberndorf bei Salzburg. Teraz „Cicha noc” wybrzmiewa przy każdym wigilijnym stole, a jej słowa znają nawet malutkie dzieci. Przybliżamy jej opis oraz pochodzenie.

Spis treści:

Choinka ze słomek - jak ją zrobić [WIDEO]

Tekst kolędy Cicha noc

Słowa kolędy „Cicha noc” napisał Joseph Mohr, ma ona 6 zwrotek. Obecnie w Polsce najczęściej śpiewa się tylko 3 z nich: pierwszą, drugą i trzecią.

Cicha noc, święta noc
Pokój niesie ludziom wszem,
A u żłobka Matka Święta
Czuwa sama, uśmiechnięta,
Nad Dzieciątkiem swem,
Nad Dzieciątkiem swem.

Cicha noc, święta noc
Pastuszkowie o swych trzód.
Biegną wielce zadziwieni
Za anielskich głosów pieni,
Gdzie się spełnił cud,
Gdzie się spełnił cud.

Cicha noc, święta noc
Narodzony Boży Syn,
Pan wielkiego majestatu,
Niesie dziś całemu światu
Odkupienie win,
Odkupienie win.

Błogi czas, święty czas
Niesie ludziom łaski łup,
Jasna gwiazda wiedzie króli, 
Aby zbawienie odczuli,
Do Dzieciny stóp,
Do Dzieciny stóp.

Błogi czas, święty czas,
Weselmy się w Panu wraz.
Jezu z miłosierdzia Twego
W głębinie serca naszego,
Łaska cieszy nas.
Łaska cieszy nas.

Błogi czas, święty czas
Od niebiańskich płynie bram,
Bo Twe Jezu Narodzenie,
Przynosi ludziom zbawienie,
Jezu, króluj nam,
Jezu, króluj nam.

Cicha noc – historia i pochodzenie kolędy

Tekst kolędy powstał początkowo jako wiersz. Napisał go między rokiem 1815 a 1817 Joseph Mohr, wikary w Mariapfarr w południowo-wschodniej części landu Salzburg. Dwa lata później Franz Gruber, nauczyciel i organista kościelny, napisał do wiersza muzykę. Oryginalnie kompozycja była napisana na dwa głosy solowe, chór i gitarę, a zadecydował o tym... przypadek. Akurat w Wigilię Bożego Narodzenia 1818 roku zepsuły się kościelne ograny, dlatego wikary poprosił organistę o szybkie napisanie melodii, którą można by wykonać na gitarze.

Pierwszy raz zagrano i zaśpiewano kolędę „Cicha noc” podczas pasterki w 1818 roku (w tym samym dniu, w którym powstała melodia): Mohr śpiewał partię tenorową i grał na gitarze, Gruber wykonywał partię basową. Sądzono wtedy, że to prosta kompozycja bez większego znaczenia.

Kolęda spodobała się nie tylko mieszkańcom Oberndorf bei Salzburg i okolicznych miejscowości. W 1854 roku królewska kapela dworska dowiadywała się, kto jest jej twórcą. Polski tekst kolędy „Cicha noc” powstał w 1830 roku – napisał go Piotr Maszyński.

Cicha noc – chwyty na gitarę

Poniżej podajemy chwyty gitarowe do kolędy „Cicha noc”. Może ktoś z rodziny zagra melodię podczas wigilii?

G
Cicha noc, święta noc,
a        D       G           G7
Pokój niesie ludziom wszem.
C               G
A u żłóbka Matka Święta,
C                   G
Czuwa sama uśmiechnięta.
a      D              G
Nad Dzieciątka snem,
               D        G
Nad Dzieciątka snem.

Cicha noc – nuty

Jeśli trochę poćwiczysz, z pewnością zgrasz poprawnie melodię. Można też spróbować nauczyć dziecko grać kolędę na dzwonkach (cymbałkach) lub flecie. Warto!

G A G E G A G E
D D H H C C G
A A C H A G A G E G A A C H A G A G E G
D D F D H C F
C G E G F D C

Cicha noc nuty
Adobe Stock

Cicha noc po angielsku

Silent night, holy night,
All is calm, all is bright
Round yon virgin mother and child.
Holy infant, so tender and mild,
Sleep in heavenly peace,
Sleep in heavenly peace.

Silent night, holy night,
Shepherds quake at the sight;
Glories stream from heaven afar,
Heavenly hosts sing Alleluia!
Christ the Savior is born,
Christ the Savior is born!

Silent night, holy night,
Son of God, love\'s pure light;
Radiant beams from thy holy face
With the dawn of redeeming grace,
Jesus, Lord, at thy birth,
Jesus, Lord, at thy birth.

Cicha noc po niemiecku

Stille Nacht, heilige Nacht,
Alles schläft; einsam wacht
Nur das traute hochheilige Paar.
Holder Knabe im lockigen Haar,
Schlaf in himmlischer Ruh!
Schlaf in himmlischer Ruh!

Stille Nacht, heilige Nacht,
Hirten erst kundgemacht
Durch der Engel Halleluja,
Tönt es laut von fern und nah:
Christ, der Retter ist da!
Christ, der Retter ist da!

Stille Nacht, heilige Nacht,
Gottes Sohn, o wie lacht
Lieb\' aus deinem göttlichen Mund,
Da uns schlägt die rettende Stund,
Christ, in deiner Geburt!
Christ, in deiner Geburt!


Zobacz też:

lulajże Jezuniu
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Lulajże, Jezuniu – tekst, historia i nuty kolędy
Lulajże, Jezuniu jest polską kolędą. Ma charakter kołysanki, pochodzi z XVIII wieku i jest jedną z ulubionych kolęd Polaków.

Lulajże, Jezuniu jest spokojną, miłą dla ucha melodią o charakterze kołysanki . W obecnych czasach rzadko która mama zna teksty kołysanek, dlatego usypiając dziecko, nucą właśnie tę melodię. Spis treści: Historia Lulajże, Jezuniu Tekst kolędy Lulajże, Jezuniu – nuty Historia Lulajże, Jezuniu Najwcześniejsza wersja Lulajże, Jezuniu pochodzi z 1705 roku – w tym roku wyszedł drukiem zbiór, który jest przechowywany w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu. Autor tekstu oraz melodii nie jest znany. Kolęda ta znana jest także poza granicami naszego kraju – we Francji jest znana jako Nuit de lumière. Zobacz także: Cicha noc – historia, tekst i nuty Tekst kolędy – Luljaże, Jezuniu Lulajże Jezuniu, moja Perełko, Lulaj ulubione me Pieścidełko. Refren: Lulajże Jezuniu, lulaj, że lulaj A ty go matulu w płaczu utulaj Zamknijże znużone płaczem powieczki, Utulże zemdlone łkaniem usteczki. Refren: Lulajże, Jezuniu... Lulajże, piękniuchny nasz Aniołeczku. Lulajże wdzięczniuchny świata Kwiateczku. Refren: Lulajże, Jezuniu... Lulajże, Różyczko najozdobniejsza, Lulajże, Lilijko najprzyjemniejsza. Refren: Lulajże, Jezuniu... Dam ja Jezusowi słodkich jagódek pójdę z nim w Matuli serca ogródek. Refren: Lulajże, Jezuniu... Dam ja Jezusowi z chlebem masełeka, włożę ja kukiełkę w jego jasełka. Refren: Lulajże, Jezuniu... Dam ja Ci słodkiego, Jezu, cukierka rodzynków, migdałów z mego pudełka. Refren: Lulajże, Jezuniu... Cyt, cyt, cyt niech zaśnie małe Dzieciątko oto już zasnęlo niby kurczątko. Refren: Lulajże, Jezuniu... Cyt, cyt, cyt wszyscy się spać zabierajcie, mojego Dzieciątka nie przebudzajcie. Refren: Lulajże, Jezuniu... Zobacz także: Przybieżeli do Betlejem pasterze – tekst i nuty Lulajże, Jezuniu – nuty i chwyty gitarowe Warto nauczyć się...

kolęda dzisiaj w Betlejem
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Dzisiaj w Betlejem: tekst, chwyty, nuty i historia kolędy
Dzisiaj w Betlejem to jedna z najbardziej popularnych kolęd. Dzięki dość żwawemu rytmowi jest bardzo lubiana przez dzieci. Ma prosty tekst i melodię. Z łatwością opanuje je dziecko. A chwyty na gitarę i nuty kolędy ułatwią rodzinne muzykowanie.

Kolęda Dzisiaj w Betlejem z pewnością zabrzmi w czasie świąt w każdym kościele. Warto jednak wspólnie śpiewać ją nie tylko tam, ale i w domu. Dzięki chwytom gitarowym Dzisiaj w Betlejem może również wybrzmieć również przy pięknym akompaniamencie strun.  Spis treści: Dzisiaj w Betlejem – historia Dzisiaj w Betlejem – tekst Dzisiaj w Betlejem – chwyty gitarowe Dzisiaj w Betlejem – nuty Dzisiaj w Betlejem – historia Dzisiaj w Betlejem jest polską kolędą . Nie wiadomo kiedy powstała ani kto napisał jej tekst i muzykę. Najstarsza wzmianka o kolędzie pochodzi z 1878 roku – tekst znalazł się w śpiewniku ks. Siedleckiego, który był autorem śpiewnika publikowanego do dzisiaj. Kolęda zyskała dużą popularność i stała się pierwowzorem kolęd patriotycznych , np. jednej z pieśni grudnia 1970 roku na Wybrzeżu. Bardzo podobne do Dzisiaj w Betlejem są 2 kolędy: ukraińska i białoruska . Niemal identyczną kolędę śpiewają też polscy protestanci – jej tytuł brzmi Dziś w Betlejemie. Dzisiaj w Betlejem – tekst Tekst kolędy Dzisiaj w Betlejem ma 5 zwrotek. Co ciekawe, jej refren jest dłuższy od zwrotek i tak naprawdę stanowi główny element pieśni. Zwrotka 1: Dzisiaj w Betlejem, dzisiaj w Betlejem Wesoła nowina Że Panna czysta, że Panna czysta Porodziła Syna Refren: Chrystus się rodzi Nas oswobodzi Anieli grają Króle witają Pasterze śpiewają Bydlęta klękają Cuda, cuda ogłaszają Zwrotka 2: Maryja Panna, Maryja Panna Dzieciątko piastuje I Józef święty i Józef święty Ono pielęgnuje (lub On ją pielęgnuje) Zwrotka 3: Chociaż w stajence, chociaż w stajence Panna Syna rodzi Przecież on wkrótce, przecież on wkrótce Ludzi oswobodzi Zwrotka 4: I Trzej królowie, i trzej królowie Od wschodu przybyli I dary Panu, i dary Panu Kosztowne złożyli Zwrotka...

kolęda W żłobie leży
Święta i uroczystości
W żłobie leży: nuty, tekst i historia kolędy
W żłobie leży jest popularną polską kolędą napisaną przez sławnego Piotra Skargę. Jej melodia i rytm to polski polonez, wzorowany na polonezie koronacyjnym.

Kolęda W Żłobie leży jest wyjątkowo polska . Nie dość, że napisana przez wielką postać historyczną, to jeszcze ma melodię polskiego tańca. Choćby dlatego warto ją sobie przypomnieć, nauczyć się więcej tekstu niż 2 pierwsze zwrotki i nauczyć grać jej melodię. Spis treści: W żłobie leży – historia Tekst kolędy Nuty i chwyty gitarowe W żłobie leży – historia Kolęda W żłobie leży pochodzi XVII wieku. Jej autorem jest ksiądz Piotr Skarga , który napisał też tekst kolędy "Gdy się Chrystus rodzi". Melodia W żłobie leży, nawiązuje do poloneza koronacyjnego króla Władysława IV. Tradycyjna polska melodia i sława Piotra Skargi sprawiły, że kolęda zyskała ogromna popularność, którą cieszy się do dzisiaj. Zobacz także: Prezent dla trzylatka na święta – 10 najlepszych pomysłów Tekst kolędy W Żłobie leży Kolęda ma 7 zwrotek. Nie ma w niej powtarzającego się tekstu refrenu. Jednak w melodii wyraźnie słychać podział na pierwszą i drugą część każdej zwrotki, zatem można mówić o melodycznym refrenie , który obejmuje 3 ostatnie wersy każdej ze zwrotek. 1. W żłobie leży, któż pobieży Kolędować małemu Jezusowi Chrystusowi Dziś nam narodzonemu? Pastuszkowie, przybywajcie, Jemu wdzięcznie przygrywajcie Jako Panu naszemu. 2. My zaś sami z piosneczkami Za wami pospieszymy, A tak tego maleńkiego, Niech wszyscy zobaczymy, Jak ubogo narodzony Płacze w stajni położony, Więc go dziś ucieszymy. 3. Naprzód tedy, niechaj wszędy Zabrzmi świat z wesołości, Że posłany jest nam dany, Emmanuel w niskości! Jego tedy przywitajmy, Z aniołami zaśpiewajmy: Chwała na wysokości! 4. Witaj, Panie, cóż się stanie, Że rozkosze niebieskie Opuściłeś a zstąpiłeś Na te niskości ziemskie ? \"Miłość Moja to sprawiła, By człowieka wywyższyła Pod nieba...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj