Brak świadomości tego, co możemy uznać za występek wobec Boga, uniemożliwia kompleksowe przedstawienie kapłanowi swoich czynów. Zrozumienie tego, czym jest grzech, pozwala każdej wierzącej osobie odbyć prawdziwą spowiedź.

Reklama

Spis treści:

  1. Czym jest grzech?
  2. Rodzaje grzechów
  3. Co może być grzechem?
  4. Jakie są grzechy główne?

Czym jest grzech?

Grzech to czyn, który jest niezgodny z normami przyjętej wiary i naszym sumieniem. W religii chrześcijańskiej grzech popełniony przeciwko prawie Bożemu oznacza świadome i dobrowolne zerwanie przymierza z Najwyższym Stwórcą. Co ważne, grzech oznacza nie tylko wystąpienie przeciwko Bogu, lecz także bliźniemu.

Każdy grzech oddala osobę wierzącą od Boga. Nawet grzech, który został popełniony w stanie braku łaski uświęcającej w religii chrześcijańskiej, uważany jest za naganny, a jego skutkiem może być większa trudność w nawróceniu się.

W Kościele Katolickim istnieją przykazania oraz lista 7 grzechów głównych, które pomagają wierzącym ustrzec się grzechów.

Zobacz także

Grzech – definicja według Katechizmu Kościoła Katolickiego

„Grzech jest wykroczeniem przeciw rozumowi, prawdzie, prawemu sumieniu; jest brakiem prawdziwej miłości względem Boga i bliźniego z powodu niewłaściwego przywiązania do pewnych dóbr. Rani on naturę człowieka i godzi w ludzką solidarność.”

Rodzaje grzechów

Ze względu na pochodzenie grzechu oraz jego skalę możemy dokonać rozróżnienia złych uczynków.

Grzech pierworodny

Według biblijnej powieści o Adamie i Ewie każdy chrześcijanin nosi na sobie ciężar grzechu pierworodnego, który jest konsekwencją zerwania owocu zakazanego przez Ewę. W konsekwencji grzechu pierworodnego każdy człowiek rodzi się niedoskonały i skłonny do popełniania błędów.

W biblijnym przekazie można jednak przeczytać, że od grzechu pierworodnego uwolnił nas Jezus, gdyż „umarł na krzyżu za nasze grzechy”.

Co to jest grzech ciężki i lekki?

Ze względu na ciężar grzechu można go podzielić na:

  • grzech powszedni (lekki)
  • grzech śmiertelny (ciężki)

Grzech lekki to złamanie przykazań Bożych o małej szkodliwości lub złamanie przykazań w materii ciężkiej, lecz nieświadomie bądź pod przymusem.

A jak odróżnić grzech ciężki od lekkiego? Grzechy ciężkie, by zostały uznane za śmiertelne, muszą spełniać trzy warunki: dotyczy materii ciężkiej, być popełniony przy całkowitej dobrowolności i z pełną świadomością („świadomie i dobrowolnie”). Dobrowolne postępowanie sprzeczne z nakazami Boga w sprawach ciężkich może oznaczać zerwaniem jedności ze Stwórcą i w konsekwencji wiecznego zbawienia. Ciężki grzech musi być wykonany z całkowitą premedytacją. Katechizm do grzechów ciężkich zalicza m.in: cudzołóstwo, morderstwo, kradzież, apostazja czy magia.

Od ciężkości grzechu zależy pokuta.

Co może być grzechem?

Wszystko, co jest dobrowolnym przekroczeniem Prawa Bożego, można nazwać grzechem. Grzechy lekkie mogą obejmować np. małe kłamstwa, plotkowanie. Grzechy cięższe to np. lenistwo, bycie nieuprzejmym czy osądzenie innych, a grzechy śmiertelne to m.in. morderstwo czy świętokradztwo.

Jakie są grzechy główne?

7 grzechów głównych wyznaczonych przez Katechizm Kościoła Katolickiego:

Reklama
  1. Pycha
  2. Chciwość
  3. Nieczystość
  4. Zazdrość
  5. Nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu
  6. Gniew
  7. Lenistwo
Reklama
Reklama
Reklama