Znajomość wzoru na przyspieszenie przydaje się w życiu, gdy chcemy obliczyć konkretną prędkość.

Reklama

Spis treści:

  1. Wzór na przyspieszenie
  2. Czym jest przyspieszenie?
  3. Jednostka przyspieszenia
  4. Symbol przyspieszenia
  5. Przykładowe zadanie

Wzór na przyspieszenie

Przyspieszenie pokazuje jak zmienia się prędkość, więc obliczyć można np. przyspieszenie samochodu. Wzór ten wygląda następująco:

Canva/Klaudia Stawiarska

Oznaczenie „ΔV” to zmiana prędkości, natomiast „t” to czas, w którym zachodzi zmiana. Natomiast „a” to przyspieszenie. Ponadto w ciągu 1 sekundy prędkość zmienia się o 1 m/s. Jeśli przyspieszenie wektorowe jest skierowane przeciwnie do zwrotu prędkości ruchu, to znaczy, że wartość maleje.

Czym jest przyspieszenie?

Najprościej mówiąc jest to obliczenie zmiany prędkości w określonej jednostce czasu. Przyspieszenie jest pochodną prędkości, zaraz po czasie lub szybkością zmiany prędkości. Oprócz przyspieszenia, występuje też opóźnienie. Jest to stan rzeczy, w którym przyspieszenie jest skierowane do zwrotu prędkości ruchu. Powstaje wtedy zmniejszenie prędkości, tudzież przyspieszenia.

Zobacz także

Jednostka przyspieszenia

Podstawową jednostką przyspieszenia w układzie SI jest m/s2. Prędkość zamienia się o 1 m/s. Łatwo jest zamienić jednostki w taki sposób, by uzyskany wynik przedstawić w m/s. Potrzeba znać podstawowe jednostki oraz to, ile sekund mieści się w minucie lub godzinie oraz ile metrów to kilometry. Uzyskać można wtedy ułamek, który później można skrócić i uprościć.

Symbol przyspieszenia

Symbolem przyspieszenia jest „a”. Jest to symbol niezmienny i pojawia się we wzorze na przyspieszenie oraz w wielu wzorach. Do wykonania zadania potrzebne jest podstawienie wzoru na przyspieszenie w miejscu litery „a”. Da to zastosowanie danych podanych w treści zadania.

Reklama

Przykładowe zadanie

Pani Alicja jedzie początkowo samochodem o prędkości 54 km/h. Jaką drogę pokona podczas prędkości 54 km/h podczas 4 sekundy ruchu jednostajnie przyspieszonego z przyspieszeniem 2,5 m/s2.
Prędkość początkowa: Vp = 54 km/h = 15m/s
Czas ruchu: t = 4 sekundy
Przyspieszenie: a = 2,5 m/s2
Droga: s = ?
Rozwiązanie:
s = a * t2/2 + Vp * t
s = a * t2/2 + Vp * t = 2,5 * 42/2 + 15 * 4 = 80 m
Odpowiedź: Pani Alicja pokona drogę o odległości 80 metrów.

Reklama
Reklama
Reklama