Wzór Newtona (obliczanie symbolu Newtona)
Wzór Newtona zwany jest również jako dwumian Newtona lub jako wzór dwumienny. Współczynniki liczbowe są odpowiednimi symbolami tego wzoru, które nazywają się dwumianowymi.
Dzięki wzorowi Newtona wyliczyć można liczbę kombinacji, czyli liczbę podzbiorów danego zbioru. W poniższym artykule znajdziecie najważniejsze informacje! Wzór Newtona i symbol Newtona to bardzo istotne pojęcia w kombinatoryce (i ciekawe dla matematyków co najmniej tak, jak ciecz nienewtonowska czy kołyska Newtona dla fizyków)
Spis treści:
Wzór Newtona
Wzór Newtona (wzór dwumianowy, wzór dwumienny, dwumian Newtona) to określenie dla twierdzenia, które mówi, że potęgę dwumianu a+bn można rozwinąć w sumę jednomianów, przy których współczynniki liczbowe są odpowiednimi symbolami Newtona. Wzór ten przedstawia się w sposób następujący:
Symbol Newtona
Symbol Newtona dużo wspólnego ma ze wzorem dwumiennym Newtona. Zgodnie z twierdzeniem dwumianowym potęgę x + yn zapisać można jako sumę jednomianów. Mianowicie jednomiany te to axkyt. Współczynniki liczb k i t jest równa n.
dla 0 ≤ k ≤ n
Obliczanie symbolu Newtona
Symbol Newtona oblicza się w ciągu kolejnych liczb naturalnych, czyli:
- z każdych dwu liczb naturalnych jedna jest parzysta,
- z każdych trzech liczb naturalnych jedna jest podzielna przez 3,
- z każdych czterech liczb naturalnych jedna jest podzielna przez 4 itd.
Trójkąt Pascala
Trójkąt Pascala jest ciągiem liczb ułożonych w trójkąt o określonych własnościach matematycznych. Jest symetryczny, dzięki temu tworzy przekątne. Pod przekątną złożoną z samych jedynek pojawiają się przekątne z kolejnymi liczbami naturalnymi. Liczby w wierszach trójkątach Pascala są równe ze współczynnikami liczbowymi w szeregu Newtona. Wygląda to tak:
Zobacz także: