Wzór na przyspieszenie
Wzór na przyspieszenie wyraża zmianę wektora prędkości w czasie. Informuje o tym, jak szybko się zmienia. Ruch jednostajny jest rzadki, dlatego dzięki przyspieszeniu zapisać można wszelkie rodzaje zmian. Określane jest jednostką SI, czyli m/s2.
Znajomość wzoru na przyspieszenie przydaje się w życiu, gdy chcemy obliczyć konkretną prędkość.
Spis treści:
- Wzór na przyspieszenie
- Czym jest przyspieszenie?
- Jednostka przyspieszenia
- Symbol przyspieszenia
- Przykładowe zadanie
Wzór na przyspieszenie
Przyspieszenie pokazuje jak zmienia się prędkość, więc obliczyć można np. przyspieszenie samochodu. Wzór ten wygląda następująco:
Oznaczenie „ΔV” to zmiana prędkości, natomiast „t” to czas, w którym zachodzi zmiana. Natomiast „a” to przyspieszenie. Ponadto w ciągu 1 sekundy prędkość zmienia się o 1 m/s. Jeśli przyspieszenie wektorowe jest skierowane przeciwnie do zwrotu prędkości ruchu, to znaczy, że wartość maleje.
Czym jest przyspieszenie?
Najprościej mówiąc jest to obliczenie zmiany prędkości w określonej jednostce czasu. Przyspieszenie jest pochodną prędkości, zaraz po czasie lub szybkością zmiany prędkości. Oprócz przyspieszenia, występuje też opóźnienie. Jest to stan rzeczy, w którym przyspieszenie jest skierowane do zwrotu prędkości ruchu. Powstaje wtedy zmniejszenie prędkości, tudzież przyspieszenia.
Jednostka przyspieszenia
Podstawową jednostką przyspieszenia w układzie SI jest m/s2. Prędkość zamienia się o 1 m/s. Łatwo jest zamienić jednostki w taki sposób, by uzyskany wynik przedstawić w m/s. Potrzeba znać podstawowe jednostki oraz to, ile sekund mieści się w minucie lub godzinie oraz ile metrów to kilometry. Uzyskać można wtedy ułamek, który później można skrócić i uprościć.
Symbol przyspieszenia
Symbolem przyspieszenia jest „a”. Jest to symbol niezmienny i pojawia się we wzorze na przyspieszenie oraz w wielu wzorach. Do wykonania zadania potrzebne jest podstawienie wzoru na przyspieszenie w miejscu litery „a”. Da to zastosowanie danych podanych w treści zadania.
Przykładowe zadanie
Pani Alicja jedzie początkowo samochodem o prędkości 54 km/h. Jaką drogę pokona podczas prędkości 54 km/h podczas 4 sekundy ruchu jednostajnie przyspieszonego z przyspieszeniem 2,5 m/s2.
Prędkość początkowa: Vp = 54 km/h = 15m/s
Czas ruchu: t = 4 sekundy
Przyspieszenie: a = 2,5 m/s2
Droga: s = ?
Rozwiązanie:
s = a * t2/2 + Vp * t
s = a * t2/2 + Vp * t = 2,5 * 42/2 + 15 * 4 = 80 m
Odpowiedź: Pani Alicja pokona drogę o odległości 80 metrów.