Przy wystawianiu ocen na studiach, szczególnie w przypadku ćwiczeń i zajęć warsztatowych, brana jest pod uwagę nie tylko zdobyta wiedza osoby studiującej, ale także aktywność na zajęciach oraz frekwencja. Czy wiesz, jaką najwyższą ocenę można otrzymać na studiach?

Reklama

Co musisz wiedzieć, rozpoczynając studia:

Jakie są oceny na studiach?

Skala ocen na studiach w Polsce jest czterostopniowa i mieści się w przedziale od 2 do 5.

  • Ocena 5 to bardzo dobry.
  • Ocena 4 to dobry.
  • Ocena 3 to dostateczny.
  • Ocena 2 to niedostateczny, stopień negatywny.

Praktykuje się również stawanie stopni tzw. połówkowych: 3,5, 4,5 lub 3+, 4+.

To jaki zakres wiedzy należy opanować, aby otrzymać daną ocenę, ustalane jest na poziomie instytutów, wydziałów lub dla całej uczelni wyższej. Dlatego też np. na jednym kierunku na ocenę dostateczną należy opanować 51% materiału, a na innym 75%. O skali i wymogach zaliczenia danego przedmiotu informuje osoba prowadząca zajęcia, a informacje te znajdują się również w sylabusie danego przedmiotu lub modułu.

Zobacz także

Ocena 2 na studiach: czy wystarczy na zaliczenie?

Często osoby rozpoczynające studia zastanawiania się, czy ocena 2 otrzymana z egzaminu lub kolokwium zalicza dany przedmiot. Niestety nie. Na studiach obowiązuje inna skala oceniania niż w szkole. Najniższą ocena jest 2 i otrzymując taki stopień, nie uzyska się zaliczenia z danego przedmiotu.

Jaka jest najwyższa ocena na studiach?

Najwyższa ocena na studiach, jaką można uzyskać, to 5,5 lub 5!, a na niektórych uczelniach nawet 6. Ta ocena jest wyróżnieniem osoby studiującej za wybitną pracę lub wiedzę. W praktyce jednak do średniej ocen jest liczona jako 5, a plus lub wykrzyknik mają znaczenie symboliczne.

Do kiedy są wystawiane oceny na studiach?

Dziekan lub rektor ustala nieprzekraczalny termin wystawienia ocen zgodny z harmonogramem organizacyjnym danej uczelni. Najczęściej jest to termin 14 dni od ostatniego dnia sesji egzaminacyjnej. Po tym terminie system zostaje zablokowany, a dodanie lub zmiana oceny jest niemożliwa. Co ważne, po wpisaniu ocen do systemu osoba studiująca powinna zweryfikować wystawioną jej ocenę i w razie pojawienia się niezgodności niezwłocznie poinformować o tym fakcie osobę prowadzącą zajęcia w celu naniesienia korekty.

Jakie znaczenie mają oceny na studiach?

Oceny na studiach mają znaczenie w przypadku ubiegania się o stypendium naukowe czy granty. Średnia ocen decyduje również o pierwszeństwie wyboru zajęć przy zapisach na WF oraz wyboru kraju, jeśli osoba studiująca ubiega się o wyjazd w ramach programu wymian międzynarodowych, np. Erasmus+. Średnia ocen liczona ze wszystkich lat studiów ma również wpływ na:

  • ocenę końcową, jaką otrzymuje się na dyplomie kończącym studia;
  • jest brana pod uwagę w przypadku aplikowania na studia II i III stopnia.

Oceny otrzymane na studiach (zazwyczaj) nie mają znaczenia w przypadku ubieganie się o pracę. Tu ważny jest sam fakt ukończenia studiów.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama