Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
wyprawka dla studenta
AdobeStock/sebra
Zakupy

Wyprawka dla studenta: co trzeba kupić na studia? Przybory, ile zeszytów, wyprawka do akademika

Wyprawka dla studenta to spore wydatki, bo trzeba kupić zarówno przybory na studia, jak i rzeczy do akademika. Do nauki dla studenta przydadzą się zeszyty, notatnik i laptop. To kosztowne wyposażenie! Wyjaśniamy, czy pieniądze z programu „Dobry Start” przysługują studentom.

Wraz z początkiem roku akademickiego studenci stają przed pytaniem: co trzeba kupić na studia? Wyposażenie studenta to wiele różnych przyborów: do pisania, notowania, przechowywania i planowania. A do tego jeszcze dochodzi wyprawka do akademika! Niestety mimo dużych kosztów zeszytów, notatników i laptopa na wyprawkę na studia nie należy się 300 plus. Wyjaśniamy, co powinien mieć każdy student, i ile to kosztuje.

Co sądzisz o 300 zł na wyprawkę szkolną? [SONDA ULICZNA]

Co trzeba kupić na studia?

Wyprawka na studia musi być kompletna, aby potem, po rozpoczęciu roku akademickiego, nie tracić czasu na szukanie potrzebnych przyborów. A tych jest niemało! Wyposażenie studenta powinno ułatwiać robienie przejrzystych notatek, gromadzenie materiałów i wygodne przechowywanie wszystkich rzeczy. Poniżej lista z wyprawką dla studenta – wbrew pozorom student potrzebuje znacznie więcej niż tylko taniego punktu ksero.

Plecak lub torba dla studenta

Plecak lub torba na ramię to dobre rozwiązanie na studia. Plecak powinien być pojemny, aby pomieścić książki, zeszyty czy segregator. Co jeszcze lubią studenci? Np. plecaki na jedno ramię, z portem USB i wyjściem dla słuchawek.

Laptop i sprzęt technologiczny dla studenta

Laptop dla studenta (np. do przeglądania internetu i tworzenia prezentacji) to obowiązkowy element wyposażenia. Warto pamiętać, że jego posiadacz powinien kupić plecak z amortyzowaną kieszenią na laptopa lub torbę z przegrodą na laptopa. Radzimy też zaopatrzyć się w dobry smartfon i słuchawki bezprzewodowe.

Student może również zainwestować w drukarkę ze skanerem, by w perspektywie zaoszczędzić pieniądze i czas potrzebny na stanie w kolejkach do punktów ksero. 

Zeszyty na studia

Studenci często zadają sobie pytanie, ile zeszytów potrzeba na studia. To zależy od preferencji: jednemu wystarczy jeden zeszyt do różnych przedmiotów (koniecznie z registrami do oddzielania poszczególnych tematów), inni wolą notować w oddzielnych zeszytach.

Na studia polecamy wytrzymałe zeszyty w twardej oprawie, w formacie A5 (będą bardziej przejrzyste), z marginesami do robienia notatek. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się zeszyty w kratkę niż w linie. Dobrym wyborem jest notatnik na studia na spirali – nie zamyka się i łatwo wyrywać z niego kartki.

Do porządkowania notatek i zbierania kserówek przyda się też segregator lub organizer z wkładem z arkuszami papieru. Skrupulatnym radzimy kupić kalendarz akademicki.

Długopisy, zakreślacze, zakładki na studia

Do wyprawki na studia trzeba dokupić zestaw porządnych długopisów (mogą być zmazywalne), ołówków i koniecznie kolorowe zakreślacze, które pomogą w podkreślaniu najważniejszych informacji. Samoprzylepne karteczki bądź zakładki indeksujące pozwolą na zaznaczanie istotnych miejsc w książkach i zeszytach. Do spinania notatek warto kupić zszywacz, a studenci kierunków ścisłych powinni wyposażyć się w kalkulator naukowy.

Bidon i lunchbox dla studenta

Podczas godzin spędzanych na uczelni dobrze mieć ze sobą zapas wody i sycący posiłek czy pożywne przekąski. Podobnie jak w szkole przyda się więc wygodny pojemnik na lunch oraz pojemny bidon lub kubek termiczny. Nie warto tracić pieniędzy na wodę butelkowaną czy kawę z kawiarni, a jeśli studenta zaskoczy nagły głód, zawartość lunchboxa może okazać się wybawieniem.

Wyprawka do akademika

Wyprawka dla studenta powinna ułatwiać ekonomiczne zarządzanie pieniędzmi. Do przygotowywania własnych i tańszych posiłków w akademiku student może kupić np. kuchenkę mikrofalową, do tego zestaw pojemników na jedzenie, czajnik i termos. 

Być może okaże się, że przydatny będzie własny drobny sprzęt AGD, jak żelazko, toster, ekspres do kawy, suszarka do włosów. Warto też pomyśleć o taniej w eksploatacji hulajnodze elektrycznej.

Czy „Dobry Start” przysługuje studentom?

Mimo że w rozporządzeniu nt. 300 plus napisano, że świadczenie przysługuje na dziecko uczące się w szkole do ukończenia 20. roku życia, studenci nie mogą liczyć na dodatkowe pieniądze na wyprawkę. Urzędnicy tłumaczą, że zgodnie z wytycznymi mają oddalać wnioski o 300 plus dla studentów. Dlaczego pieniądze z programu Dobry Start nie przysługują studentom?

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej tłumaczy, że definicja szkoły nie obejmuje uczelni wyższych. „Zgodnie z definicją pojęcia 'szkoła', zawartej w paragrafie 3 pkt 6 rozporządzenia, szkoła oznacza: szkołę podstawową, szkołę ponadpodstawową, klasy dotychczasowej szkoły ponadgimnazjalnej prowadzone w szkole ponadpodstawowej, szkołę artystyczną, w której jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki, a także młodzieżowy ośrodek socjoterapii, specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy, specjalny ośrodek wychowawczy, ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy” – wyjaśnia rzecznik prasowy ministerstwa.

300 plus przysługuje więc dzieciom uczęszczającym do szkół, ale nie obejmuje studentów szkół wyższych.

Źródło: Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start” (Dz. U. z dnia 1 czerwca 2018 r., poz. 1061 z późn. zm.)

Zobacz też:

WF na studiach
Adobe Stock
Aktualności
WF na studiach: czy zawsze jest obowiązkowy?
WF na studiach często jawi się jako szkolna zmora. Niektóre osoby wręcz uważają, że nie po to studiują, żeby ćwiczyć. Jednak zajęcia z wychowania fizycznego na studiach mają inną formę niż te szkolne. Każda osoba indywidualnie wybiera dziedzinę sportu, w której chce się rozwijać. Dowiedz się, czego możesz się spodziewać po zajęciach sportowych na studiach.

Aktywność fizyczna to jeden z elementów zdrowego trybu życia. Pozwala ona utrzymać dobrą kondycję nie tylko ciała, ale i ducha. Dlatego też programy nauczania wielu uczelni wyższych gwarantują każdej osobie możliwość holistycznego rozwoju i uczestniczenia w zajęciach WF. Jednak, czy wszystkie osoby studiujące będą musiały uczestniczyć w zajęciach sportowych? Czy jest WF na studiach? Tak. Co do zasady zajęcia z wychowania fizycznego są realizowane w programie studiów. Jednak każda uczelnia wyższa samodzielnie ustala liczbę godzin oraz formę realizacji zajęć. Czy WF jest obowiązkowy na studiach? Zgodnie z zaleceniami Zespołu doradczego ds. studenckich Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego zajęcia z WF są obowiązkowe dla osób podejmujących naukę na studiach stacjonarnych, jak również osób studiujących w trybie niestacjonarnym, o ile program nauczania przewiduje taką formę zajęć.  Pamiętaj, że niezaliczenie zajęć WF na studiach może skutkować powtarzaniem roku. Zwolnienie z WF na studiach W celu zwolnienia z zajęć wychowania fizycznego na studiach należy przedłożyć stosowne oświadczenie lekarskie w języku polskim, wystawione na cały semestr, w terminie określonym w regulaminie uczelni. Zwolnienie z WF dotyczy zajęć fizycznych, dlatego osoby, które z przyczyn zdrowotnych nie mogą aktywnie w nich uczestniczyć, mogą zostać skierowane na zajęcia takie jak e-sport, brydż, czy szachy. Zazwyczaj uczestnictwo w innych zajęciach sportowych niż te, które wynikają z programu studiów, nie stanowi podstawy do zwolnienia z WF. Jednak należy pamiętać, że każda uczelnia wyższa realizuje własny program dydaktyczny i wszelkie wątpliwości powinny być rozwiązywane w konsultacji z jednostką organizacyjną odpowiedzialną na realizację programu nauczania. Ile trwa WF na studiach? Zajęcia z wychowania fizycznego na...

Oceny na studiach: wszystko co musisz wiedzieć
Adobe Stock
Edukacja
Oceny na studiach: wszystko, co musisz wiedzieć
Oceny otrzymywane na studiach mogą wprowadzić w błąd osoby rozpoczynające ten etap edukacji. Dlaczego? Szkolny system nauczania opiera się na sześciostopniowej skali ocen. Na studiach co do zasady nie przewiduje się oceny celującej, a 2 wcale nie jest oceną dopuszczającą. Sprawdź, jakie oceny możesz otrzymać na studiach.

Przy wystawianiu ocen na studiach, szczególnie w przypadku ćwiczeń i zajęć warsztatowych, brana jest pod uwagę nie tylko zdobyta wiedza osoby studiującej, ale także aktywność na zajęciach oraz frekwencja. Czy wiesz, jaką najwyższą ocenę można otrzymać na studiach? Co musisz wiedzieć, rozpoczynając studia: Jakie są oceny na studiach? Ocena 2 na studiach: czy wystarczy na zaliczenie? Jaka jest najwyższa ocena na studiach? Do kiedy są wystawiane oceny na studiach? Jakie znaczenie mają oceny na studiach? Jakie są oceny na studiach? Skala ocen na studiach w Polsce jest czterostopniowa i mieści się w przedziale od 2 do 5. Ocena 5 to bardzo dobry. Ocena 4 to dobry. Ocena 3 to dostateczny. Ocena 2 to niedostateczny, stopień negatywny . Praktykuje się również stawanie stopni tzw. połówkowych: 3,5, 4,5 lub 3+, 4+. To jaki zakres wiedzy należy opanować, aby otrzymać daną ocenę, ustalane jest na poziomie instytutów, wydziałów lub dla całej uczelni wyższej. Dlatego też np. na jednym kierunku na ocenę dostateczną należy opanować 51% materiału, a na innym 75%. O skali i wymogach zaliczenia danego przedmiotu informuje osoba prowadząca zajęcia, a informacje te znajdują się również w sylabusie danego przedmiotu lub modułu. Ocena 2 na studiach: czy wystarczy na zaliczenie? Często osoby rozpoczynające studia zastanawiania się, czy ocena 2 otrzymana z egzaminu lub kolokwium zalicza dany przedmiot. Niestety nie. Na studiach obowiązuje inna skala oceniania niż w szkole. Najniższą ocena jest 2 i otrzymując taki stopień, nie uzyska się zaliczenia z danego przedmiotu. Jaka jest najwyższa ocena na studiach? Najwyższa ocena na studiach, jaką można uzyskać, to 5,5 lub 5!, a na niektórych uczelniach nawet 6. Ta ocena jest wyróżnieniem osoby studiującej za wybitną pracę lub wiedzę....

Czy wiesz, ile trwa semestr na studiach?
Adobe Stock
Edukacja
Ile trwa semestr na studiach, a ile rok akademicki?
To, ile trwa semestr na studiach oraz jak długo trwają poszczególne zajęcia, może być zaskoczeniem dla osób wkraczających w kolejny etap edukacji. Rok akademicki rozpoczyna się później niż rok szkolny, co jednak nie zawsze oznacza mniejszą liczbę godzin. Zajęcia z jednego przedmiotu trwają aż 90 minut.

Studia to kolejny etap nauki, który, szczególnie wśród osób rozpoczynających studencką przygodę, może budzić wiele wątpliwości i niewiadomych. Czy wiesz, ile trwa semestr na studiach? Dowiedz się: Ile miesięcy trwa semestr na studiach? Ile trwa rok akademicki? Kiedy rozpoczynają się zajęcia na studiach? Kiedy kończy się I semestr? Kiedy wypada sesja? Kiedy kończy się rok studencki? Ile miesięcy trwa semestr na studiach? W przypadku szkolnictwa wyższego czasu trwania semestru nie podaje się w miesiącach, a w tygodniach. Każdy semestr trwa 15 tygodni, z wyłączeniem dni wolnych od zajęć. Semestr zimowy zaczyna się w październiku, a kończy z początkiem lutego. Semestr letni rozpoczyna się około połowy lutego i trwa do połowy czerwca. Należy pamiętać, że ten przedział czasowy jest orientacyjny, a każda uczelnia ustala własny harmonogram organizacji roku akademickiego. Ile trwa rok akademicki? Rok akademicki składa się z dwóch semestrów (zimowy i letni), a każdy z nich trwa 15 tygodni, co łącznie daje 30 tygodni nauki, z wyłączeniem dni wolnych. Semestr zimowy jest zakończony sesją egzaminacyjną i sesją poprawkową, które trwają około 2-3 tygodni. Również semestr letni kończy się około dwutygodniową sesją egzaminacyjną, jednak sesja poprawkowa odbywa się we wrześniu. Kiedy zaczynają się zajęcia na studiach? Oficjalnie rok akademicki zaczyna się 1 października. Jednak należy pamiętać, że organizacja roku akademickiego jest co roku ustalana przez rektora uczelni (zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce ), co w praktyce oznacza, że zajęcia w zależności od np. trybu nauczania mogą rozpocząć się już we wrześniu. Natomiast zwyczajowo zajęcia dydaktyczne rozpoczynają się w pierwszy poniedziałek października. Kiedy kończy się I semestr?...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj