Zdalne nauczanie 2022/2023 jest już pewne? Kiedy rozpoczną się zajęcia online?
Zdalne nauczanie 2022/2023 jest już przesądzone. Coraz więcej uczelni wyższych deklaruje, że w związku z brakiem odpowiednich funduszy będą zmuszone przejść na zdalny tryb nauczania. Czy podobny los spotka szkoły i przedszkola?
Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 2 września 2022 r. w sprawie organizowania i prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość dopuszcza możliwość powrotu do zajęć online. Wielu rodziców, uczniów oraz wiele osób studiujących zastanawia się, czy wróci zdalne nauczanie w 2022/2023.
Kiedy rozpocznie się zdalne nauczanie?
Zgodnie z ministerialnym rozporządzeniem nauczanie zdalne może zostać wprowadzone w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa w związku z:
- sytuacją epidemiologiczną, np. związaną ze wzrostem zakażeń COVID-19;
- ostrą i mroźną zimą, gdy na zewnątrz i w pomieszczeniach, w których są prowadzone zajęcia, panuje nieodpowiednia temperatura zagrażająca zdrowiu;
- organizacją imprez o randze ogólnopolskiej lub międzynarodowej.
Zdalne nauczanie 2022/20233 na uczelniach wyższych
W związku z inflacją oraz horrendalnymi cenami za prąd koszt utrzymania uczelni wyższych jest średnio o 13% wyższy w porównaniu do roku ubiegłego. Natomiast ministerialne subwencje zwiększyły się nieznacznie, zaledwie o 0,5%. W związku z tym uczelnie szukają oszczędności.
Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego poinformował na konferencji prasowej, że ze względu na ponad 700% wzrost cen za prąd (czyli o 154 mln zł) uczelnia planuje wprowadzenie zmodyfikowanego planu zajęć: zajęcia będą odbywały się od poniedziałku do czwartku i nie później niż do godziny 18.
???????? 29 września rektor UJ, prof. @Jacek__Popiel, spotkał się z przedstawicielami mediów, aby poinformować https://t.co/Gh0zG4blgi. o zakończonej ewaluacji jakości działalności naukowej czy trudnej sytuacji finansowej szkolnictwa wyższego.
???? https://t.co/9SlXs2Yqnv pic.twitter.com/IyB2ioHetO
— Uniwersytet Jagielloński (@JagiellonskiUni) September 29, 2022
Władze UJ wprowadziły także zdalne nauczanie w terminach: od 29 do 30 października, od 2 do 6 listopada, od 17 do 22 grudnia, od 3 do 5 stycznia 2023 r., od 7 do 8 stycznia. Podobne stanowisko mają władze Uniwersytetu w Białymstoku. Rektor już podpisał zarządzenie stanowiące, że od 7 stycznia do 6 lutego 2023 r. zajęcia na białostockiej uczelni będą odbywać się wyłącznie zdalnie.
Nowy rok akademicki zainauguruje dziś największa uczelnia w północo-wschodniej Polsce - Uniwersytet w Białymstoku. Jakie są jej plany na nadchodzące miesiące i przed jakimi wyzwaniami stoi uczelnia?
????O 8:10 rozmowa z rektorem prof. Robertem Ciborowskimhttps://t.co/1LfHU6R1LH
— Radio Białystok (@radiobialystok) October 10, 2022
Zdalne nauczanie w szkołach
Nauczyciele oraz dyrekcje szkół są mocno zaniepokojone sytuacją: widmo lawinowego wzrostu zachorowań na Covid-19, problemy z ogrzewaniem placówek szkolnych, a przede wszystkim niskie subwencje i drastyczne podwyżki cen prądu mogą realnie przyczynić się do przejścia na nauczanie zdalne. Jak informuje money.pl, ceny za prąd we wszystkich gminach w Polsce podskoczyły aż o kilkaset procent, np. we Wrocławiu cena za energię elektryczną wzrosła aż o 500%, czyli gmina zapłaci o 339 mln zł więcej niż w roku poprzednim.
Jednak minister Przemysław Czarnek ma w tej kwestii inne zdanie: w trosce o dobro uczniów edukacja zdalna jest możliwa jedynie w ostateczności, a za wprowadzenie nauki online grozi zarządem komisarycznym. Rząd co prawda deklaruje wsparcie finansowe, jednak odpowiedzialność za prawidłowe funkcjonowanie placówek szklonych i przedszkolnych całkowicie przerzucił na samorządy.
Źródło: gazetaprawna.pl, money.pl
Zobacz także: