układanie klocków
fot. Adobe Stock

Układanie klocków jest cenną lekcją dla dziecka – mówią naukowcy

Układanie klocków nie tylko zajmuje dziecku czas, ale przede wszystkim przynosi mu szereg korzyści. Poznaj umiejętności, jakie zdobędzie twoja pociecha, gdy dasz jej do zabawy klocki. Niektórych korzyści byś nie odgadła!
Ewa Janczak-Cwil
układanie klocków
fot. Adobe Stock
Klocki... jest ich całe mnóstwo! Od małych zestawów złożonych z bardzo prostych drewnianych elementów, aż po olbrzymie zestawy składające się tysięcy elementów i bardzo drobnych części. Na każdy ich rodzaj przychodzi w życiu dziecka odpowiedni czas. Jedno jest pewne: naprawdę warto kupować dzieciom tego typu zabawki, bo ich wpływ na rozwój małych budowniczych jest olbrzymi. Jaki?

Naukowcy dowiedli, że zabawa klockami rozwija u dzieci:

  • koordynację oko-ręka i sprawność manualną
  • myślenie przestrzenne
  • zdolności poznawcze
  • kreatywność i umiejętność szybkiego przenoszenia uwagi
  • zdolności językowe
  • umiejętności inżynieryjne i społeczne
  • zdolności matematyczne.
Okazuje się jednak, że aby rozwijać wszystkie te cechy, warto bawić się klockami na różne sposoby.

Przeczytaj także: Zobacz, jak różne mogą być rodzaje klocków drewnianych
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Jak się bawić?

Poniżej znajdziesz kilka punktów, które pomogą ci urozmaicić dziecku zabawę klockami, a jednocześnie pomogą mu rozwijać swoje umiejętności.

1. Wspólne układanie klocków

Naukowcy zaobserwowali, że u dzieci autystycznych, które w grupie bawiły się klockami, szybciej rozwijały się umiejętności społeczne niż u dzieci, którym jedynie tłumaczono, na czym polega życie wśród ludzi.
Tego rodzaju zabawa potrafi też zacieśnić więzi między wspólnie budującymi. Dlatego baw się z dzieckiem i zachęcaj je do zabawy klockami razem z kolegami.

2. Rozmawianie o budowaniu

Okazuje się, że opowiadanie o tym, co się buduje, co ma się zamiar zbudować lub co już się zbudowało, rozwija u dzieci myślenie przestrzenne. Budując z dzieckiem mów więc: a teraz za tym klockiem ustawię mały klocek, a nad tym położę ten podłużny itd. Zachęcaj je też do mówienia o tym, co i jak buduje.

3. Realizowanie zadań konstrukcyjnych

Okazuje się, że budowanie wyznaczonej z góry konstrukcji sprzyja rozwojowi umiejętności niezbędnych inżynierowi. Zatem odtwarzanie z obrazka wg instrukcji samolotu, budynku, czy każdej innej bryły (takie możliwości daje wiele zestawów LEGO), także jest bardzo kształcące.

4. Tworzenie historii o budowlach z klocków

Pewne eksperymenty naukowe dowiodły, że dzieci, które bawią się, tworząc bajkowe, magiczne światy, stają się bardziej kreatywne i twórcze. Twoje dziecko uwielbia odtwarzać historie z bajek i tworzy nowe? Świetnie! Pomogą mu w tym zestawy klocków związane z postaciami z filmów i bajek dla dzieci.

5. Zabawa figurkami i pojazdami

Wprowadzenie do układania klocków takich elementów jak figurki i pojazdy w odpowiedniej skali, pomaga dzieciakom rozwijać zabawę o tworzenie historii i budowanie różnych obiektów: domy, garaże, stajnie przeznaczonych dla ludzików i maszyn. Dzięki temu ułatwia im się snucie historii i układanie z klocków zupełnie nowych konstrukcji.

6. Najpierw opowiadanie, później budowanie

Badacze odkryli, że jeśli najpierw przeczyta się dziecku bajkę lub opowieść, a następnie da mu się do zabawy klocki, to ono z większą łatwością układało z klocków bajkowe światy i snuło związane z nim historie. A czemu to służy, pisaliśmy wyżej.

Zobacz kilka propozycji zestawów klocków, którymi będziecie się mogli bawić tak, aby rozwijać umiejętności i zdolności twojego dziecka:Źródło: parentingscience.com
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy