GRY
 
 

Uratuj mężczyznę przed zawałem: jak dbać o serce

On nigdy na nic się nie skarży. Nie chodzi do lekarza. Okaz zdrowia? Niekoniecznie. Przeczytaj, jak dbać o serce, jaka dieta jest zdrowa dla serca i na co zwracać uwagę, żeby uchronić mężczyznę przed zawałem.

mężczyzna u lekarza
fot. Fotolia
Dla wielu mężczyzn przyznanie się do problemów ze zdrowiem jest oznaką słabości. Z tego powodu unikają też wizyt u lekarza. To ryzykowna postawa, zwłaszcza w przypadku serca. Choroby serca są najczęstszą przyczyną śmierci wśród mężczyzn po 40. roku życia. A można temu łatwo zapobiegać. Wystarczy kilka zmian w codziennym życiu. Daj przykład i zacznij je wprowadzać od dziś. Nie rób tego jednak ostentacyjnie, lecz mimochodem: mężczyźni nie cierpią, gdy się ich poucza.

Codziennie jedzcie owoce i warzywa: dieta na serce

Warzywa i owoce obfitują w cenne dla serca witaminy i minerały. Do surówek dodawaj oleje, zwłaszcza rzepakowy lub oliwę z oliwek: mają niezbędne dla układu krążenia tłuszcze nienasycone. Przynajmniej dwa razy w tygodniu serwuj danie z ryby morskiej, np. z tuńczyka, makreli, łososia. Zawierają one bowiem korzystne dla naczyń krwionośnych i serca kwasy tłuszczowe omega-3. Ogranicz natomiast tłuszcze nasycone, czyli pochodzenia zwierzęcego. Chodzi nie tylko o smalec czy masło, ale także o mięso i wędliny. Im bardziej tłusta dieta, tym więcej organizm produkuje cholesterolu. A jego nadmiar we krwi prowadzi do miażdżycy tętnic, zwiększa ryzyko choroby niedokrwiennej (wieńcowej) serca, zawału.
Redakcja poleca: Cholesterol u dziecka – jak bardzo jest groźny? [WIDEO]
Podwyższony poziom cholesterolu u dziecka to bardzo ważny sygnał, którego nie należy lekceważyć. Sprawdź, co mówi o całej waszej rodzinie i w jaki sposób się z nim uporać.

Rodzinna dieta odchudzająca dobra dla serca

Nadmiar kilogramów to jeden z głównych czynników ryzyka choroby wieńcowej. A także nadciśnienia oraz cukrzycy, które zwiększają niebezpieczeństwo zawału. Jak możesz sprawdzić, czy twój partner nie ma nadwagi? Oblicz jego wskaźnik masy ciała BMI: wagę (w kilogramach) podziel przez wzrost (w metrach) podniesiony do kwadratu. Każdy wynik powyżej 25 oznacza nadwagę, a od 30 – już otyłość. Najbardziej niebezpieczna dla serca jest otyłość brzuszna, to znaczy taka, kiedy tkanka tłuszczowa gromadzi się w okolicach talii. Lekarze wyznaczyli nawet nieprzekraczalną granicę obwodu pasa, która dla mężczyzn wynosi 102 cm.

Rzucenie palenia zmniejsza ryzyko zawału

Jeżeli on pali, pomóż mu zerwać z nałogiem. Substancje obecne w dymie tytoniowym uszkadzają tętnice, co przyspiesza odkładanie się w ich ścianach złogów cholesterolowych. Stwierdzono też, że palacze mają mniej cholesterolu HDL, który chroni przed miażdżycą tętnic. A to właśnie ona prowadzi do niedokrwienia serca, co może skończyć się zawałem.

Mierz ciśnienie tętnicze krwi

Kup ciśnieniomierz. Nawet jeśli twój partner nie skarży się na żadne dolegliwości kojarzone z wysokim ciśnieniem (np. bóle głowy), zadbaj, by je kontrolował. Podwyższone ciśnienie długo nie daje niepokojących objawów. Ale skrycie osłabia serce, uszkadza tętnice, przyspiesza rozwój miażdżycy. Właśnie dlatego jest ono zaliczane do głównych czynników ryzyka choroby wieńcowej i zawału serca.

Dużo ruchu jest dobre dla serca

Chodźcie razem na spacery. Zachęcaj partnera do wysiłku fizycznego. Ma on korzystny wpływ na układ krążenia. Dowiedziono, że osoby aktywne są o wiele mniej narażone na zawał. Aktywność fizyczna chroni bowiem serce, i to na kilka sposobów. Umożliwia utrzymanie wagi ciała w normie i pomaga pozbyć się nadwagi. Obniża poziom cholesterolu całkowitego i zwiększa ilość dobrego dla serca cholesterolu HDL. Reguluje ciśnienie.

Po to jednak, aby wysiłek fizyczny spełnił swoje zadanie, musi być podejmowany regularnie. Trzeba ćwiczyć przynajmniej 3 razy w tygodniu po 30–45 minut lub codziennie energicznie spacerować przez minimum 30 minut. Taki szybki spacer to także doskonały sposób na rozładowanie stresu, który też szkodzi sercu. Długotrwały stres może bowiem doprowadzić nawet do zawału.

Badania kontrolne

Zapisz go na badania. Ciśnienie można mierzyć w domu, ale dobrze jest od czasu do czasu skontrolować je u lekarza. Inne badania, jak np. pomiar cholesterolu, trzeba robić w laboratorium co 5 lat. Wzrost poziomu cholesterolu, podobnie jak podwyższenie ciśnienia, długo nie daje bowiem żadnych objawów. Nawet jeśli wyniki pomiarów ciśnienia i cholesterolu będą tylko trochę podwyższone, przekonaj partnera o konieczności odwiedzenia lekarza. W jednym i drugim przypadku na początku wystarczają bardzo często: zmiana diety i zwiększenie aktywności fizycznej.


Najlepsze wyniki badań


Ciśnienie tętnicze:
optymalne – 120/80 mm Hg
dopuszczalne – 140 mm Hg

Cholesterol:
Całkowity: 190 mg/dl (nie powinien przekraczać 200 mg/dl)
LDL (zły cholesterol): 100 mg/dl (ale im mniej, tym lepiej)
HDL (dobry cholesterol): powyżej 40 mg/dl (dopiero ponad 60 mg/dl skutecznie chroni przed miażdżycą i związanymi z nią chorobami układu krążenia)

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Zainspiruj się najnowszymi trendami