GRY
 
 

Co składa się na ciążowe kilogramy, bo przecież nie samo dziecko?

W czasie ciąży nie tylko dziecko rośnie w twoim brzuchu. Sprawdź, co jeszcze odpowiada za przyrost ciążowych kilogramów.

waga w ciąży, co ile waży w ciąży, prawidłowa waga w ciąży, ile waży dziecko w brzuchu
fot. Fotolia
Jeśli miałaś prawidłowe BMI (czyli 20-26), twoja waga w ciąży wzrośnie o 11,5–16 kilogramów. Tak przewiduje norma. Zastanawiasz się, co dokładnie kryje się za ciążowymi kilogramami, skoro dziecko przeciętnie waży zaledwie 3500 g i to dopiero w chwili przyjścia na świat? Oto wyjaśnienie.

Przyrost wagi w ciąży nie jest jedynie efektem coraz większych rozmiarów płodu. Od samego początku w ciele przyszłej mamy zachodzi sporo zmian i to niekoniecznie tylko w obrębie brzucha. Zanim jego obwód zauważalnie się powiększy, „rosną” inne części ciała i w organizmie przybywa płynów. Pierwszym widocznym już od 2. miesiąca ciąży objawem jest powiększenie biustu. Pod wpływem hormonów piersi już na etapie ciąży przygotowują się do karmienia. Spektakularnie, bo niemal 20-krotnie w czasie ciąży zwiększa swe rozmiary macica – w niej pojawia się i szybko rośnie łożysko, które żywi rozwijające się z dnia na dzień dziecko. To, ile tyje się w ciąży, nie zależy więc tylko od wagi dziecka i tego, ile jemy.

Co i ile waży podczas ciąży?

W końcówce ciąży na wagę przyszłej mamy składają się:
  • 0,5 kg – powiększone piersi (niekiedy efektem powiększenia biustu są rozstępy, które tworzą się, ponieważ skóra nie wytrzymuje nadmiernego rozciągania – sprawdź, jak zapobiec tworzeniu się rozstępów);
  • 1 kg – dodatkowy litr krwi krążącej w żyłach (objętość krwi zwiększa się w I i II trymestrze);
  • 2 kg – ponad 2 litry płynów, które zgromadził organizm oraz zapasy tłuszczu stanowiące rezerwę na czas karmienia piersią;
  • 1 kg – macica (u kobiet niebędących w ciąży waży ona zaledwie 50–70 gramów);
  • 0,5 kg – łożysko (gruczoł, który pojawia się i rozwija w ciąży pod koniec I trymestru, ma kształt płaskiego talerza, pełni m.in. rolę filtra, który chroni dziecko przed niektórymi toksycznymi substancjami z organizmu mamy);
  • 1 kg – litr płynu owodniowego, który zawiera składniki odżywcze dla dziecka;
  • ok. 3,5 kg – dziecko (to waga przeciętna, na świat przychodzą również ponad 4-kilogramowe bobasy lub ważące około 2 kg kruszynki).
Czytaj też:
Redakcja poleca: Ile powinnyśmy przytyć w ciąży? - film
Jak zmienia się waga w ciąży? Kiedy prawidłowo przybieramy na wadze, a co wykracza poza normę? Sprawdź porady ginekolog.

Ocena (3 oceny)

5.7
Więcej:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Jak leczyć się w ciąży

Przygotowania do porodu