Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
2 miesiąc ciąży
Adobe Stock
Przebieg ciąży

2 miesiąc ciąży – który to tydzień? Badania, objawy, dolegliwości

Kobiety najczęściej dowiadują się, że będą mamami, gdy są w 2 miesiącu ciąży. To czas, by znaleźć zaufanego ginekologa, który poprowadzi ciążę, oraz zrobić pierwsze badanie USG, aby lekarz oficjalnie potwierdził fakt, że będziesz miała dziecko.

Gratulacje! W 2 miesiącu ciąży prawdopodobnie dowiedziałaś się, że zostaniesz mamą. Przygotuj się na wiele ekscytujących chwil, ale też sporo wyzwań. Sprawdź, co cię czeka w najbliższych tygodniach. Dowiedz się, na co możesz sobie pozwolić, a czego powinnaś się wystrzegać na początku ciąży.

Spis treści:

 1. 2 miesiąc ciąży – który to tydzień?
 2. Jak wygląda dziecko w 2 miesiącu ciąży?
 3. Jak zmienia się brzuch w 2 miesiącu ciąży?
 4. Objawy i dolegliwości w 2 miesiącu ciąży
 5. Ważne badania w 2 miesiącu ciąży
 6. Samopoczucie w 2 miesiącu ciąży

Kiedy wykonuje się USG w ciąży i które jest najważniejsze? Sprawdź, żeby nie przegapić!

2 miesiąc ciąży – który to tydzień?

2 miesiąc ciąży zaczyna się w 5 tygodniu ciąży, a kończy w 8 tygodniu ciąży, natomiast połowa drugiego miesiąca przypada na 7. tydzień ciąży. Jest to I trymestr ciąży. Przede wszystkim jest to czas organogenezy, czyli wykształcania się u płodu wszystkich niezbędnych do życia narządów. 

Jak wygląda dziecko w 2 miesiącu ciąży?

Zarodek już się zagnieździł w błonie śluzowej macicy. Wszelkie niezbędne do życia substancje pobiera od ciebie – z woreczka żółtkowego (tak będzie, dopóki jego zadań nie przejmie łożysko – gdy się uformuje około 12 tygodnia ciąży). Nie dość, że już zaczyna pracować jego mózg (chociaż wciąż bardzo daleko mu do doskonałości), to głowa stanowi teraz połowę całego ciała zarodka.

W 2 miesiącu ciąży zarodek jest bardzo delikatny i wrażliwy, ponieważ formują się u niego podstawowe organy. Dlatego okres ten nazywa się organogenezą. Po bokach głowy pojawiają się dwie czarne plamki – to oczy, które potem przesuną się w dół twarzy. Twój maluch intensywnie się rozwija!

Pod koniec 2 miesiąca ciąży twoje dziecko:

 • mierzy ok. 1,5 cm długości;
 • jest już kompletnym, choć niedoskonałym i miniaturowym człowiekiem – ma nieproporcjonalnie dużą głowę z wyraźnie zaznaczoną częścią twarzową, widać już na niej ciemne plamki, oczy i zarys nosa. Ma też już ukształtowane wszystkie kończyny, a także palce dłoni i stóp, na tym etapie połączone błoną;
 • ma własną grupę krwi i niepowtarzalne linie papilarne na dłoniach i stopach;
 • wciąż jest w ruchu – pływa w wodach płodowych.
Pamiętaj, by cały czas regularnie przyjmować kwas foliowy. To bardzo ważne. Początkowo kręgosłup dziecka to zaledwie wąskie zagłębienie, tzw. rynienka pierwotna. Przewód nerwowy jest bardzo wrażliwy. Brak kwasu foliowego w diecie może sprawić, że przewód ten nie zamknie się i powstanie rozszczep kręgosłupa.

Jak zmienia się brzuch w 2 miesiącu ciąży?

Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy w 2 miesiącu widać już ciążowy brzuch. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Choć w 2 miesiącu ciąży możesz zauważyć lekko zaokrąglony brzuch, zazwyczaj nie ma to związku ze wzrostem dziecka.  Powodem są zazwyczaj zaparcia w ciąży czy zatrzymywanie się wody w organizmie, co bardzo często dotyczy kobiet w tym okresie ciąży.

Brzuch zacznie rosnąć zdecydowanie szybciej w II trymestrze. W pierwszych tygodniach ciąży kształtują się organy dziecka, a w kolejnych następuje jego intensywny wzrost.

Objawy i dolegliwości w 2 miesiącu ciąży

Największą zmorą przyszłych mam w 2 miesiącu są zazwyczaj mdłości w ciąży. Najczęściej nudności dopadają przyszłe mamy o poranku, tuż po przebudzeniu. Czasami to „tylko” złe samopoczucie, a niekiedy ostre wymioty. Pamiętaj, że w ciąży nie wolno brać na własną rękę żadnych lekarstw przeciwwymiotnych!

Możesz jednak skorzystać z domowych sposobów:

 • Rano, przed wstaniem z łóżka, wypij szklankę wody albo herbaty i zjedz herbatnika. Ważne, byś zrobiła to, zanim wstaniesz z łóżka. Pij i przekąś herbatnika w pozycji półleżącej i poleż jeszcze przez 15 minut, a potem zjedz lekkie śniadanie. Gdy nudności cię budzą, trzymaj przy łóżku suszone owoce i krakersy. Zjedz je i wolno wstań z łóżka.
 • Jedz mało, ale często (co 3 godziny). Pełny żołądek nasila mdłości. Noś przy sobie przekąski, by głód nie zaskoczył cię poza domem. Nie chodź głodna spać. Tuż przed zaśnięciem wypij albo zjedz coś ciepłego: szklankę podgrzanego mleka, herbatkę ziołową, grzankę z miodem.
 • Pij wywar z imbiru albo chrup imbirowe ciastka. Oto przepis na wywar. Plasterek świeżego korzenia zalej wrzątkiem i zaparzaj 10 minut pod przykryciem. Napój możesz posłodzić miodem, dodać do niego cytryny. Świeży imbir utarty na tarce możesz też stosować jako przyprawę do sałatek lub potraw na ciepło (wrzucaj go w ostatniej chwili).


2 miesiąc ciąży to czas na zmiany w jadłospisie – dobrze zbilansowana dieta (bogata w zielone warzywa, buraki i wołowinę) pomoże zapobiegać m.in. anemii w ciąży. Anemia w ciąży, inaczej niedokrwistość, występuje wtedy, gdy poziom składników morfologicznych krwi, czyli krwinek czerwonych, hemoglobiny i hematokrytu spadnie poniżej przyjętych norm. Powodem anemii jest najczęściej niedobór żelaza w organizmie, ponieważ pierwiastek ten bierze udział w tworzeniu tej części komórek krwi i szpiku kostnego, która odpowiada za przenoszenie tlenu z płuc do innych narządów.

Oto czego jeszcze nie może zabraknąć w twojej diecie:

 • kwasy omega-3 – są konieczne m.in. do prawidłowego rozwoju mózgu i układu krwionośnego. Ich głównym źródłem są tłuste ryby morskie i tran;
 • białko, czyli główny budulec mięśni i innych tkanek. Dostarczą ci go ryby oraz chude mięso (najlepiej drób i wołowina);
 • kwas foliowy, który zapobiega wadom rozwojowym, m.in. cewy nerwowej. Prawdziwą jego kopalnią są zielone warzywa liściaste;
 • witamina D, niezbędna do budowy szkieletu i dotlenienia organizmu. Obfitują w nią tran oraz tłuste ryby, zwłaszcza łosoś, tuńczyk (chociaż w niewielkich ilościach, bo kumuluje rtęć), śledź, makrela i sardynki;
 • witamina E, chroniąca przed poronieniem. Najwięcej tej substancji dostarczą dodawane do sałatek oleje roślinne;
 • węglowodany, które są podstawowym źródłem energii. Staraj się, aby były to głównie węglowodany złożone obecne w pieczywie razowym, makaronie, kaszach.

Ważne badania w 2 miesiącu ciąży

2 miesiąc, czyli naprawdę wczesna ciąża, to jest już czas pierwszych dokładnych badań. Rób je wszystkie! Badania są po to, by w porę dostrzec, czy nie dzieje się coś, co mogłoby zaszkodzić malcowi.

W 2 miesiącu ciąży zacznij szukać dobrego lekarza, bo między 8 a 12 tygodniem ciąży powinna się odbyć pierwsza ciążowa wizyta u ginekologa. Lekarz wypisze ci skierowanie na badania (niektóre, np. badanie USG w ciąży, trzeba wykonać w określonym terminie; podczas badania zobaczysz serce dziecka, które bije już od jakichś dwóch tygodni), założy kartę ciąży i ustali plan wizyt. Będziecie się widywać często, więc ważne, byś miała do niego zaufanie. Oczywiście zawsze możesz zmienić położnika w trakcie ciąży, lepiej jednak nie robić tego co miesiąc.

Oto badania, na jakie skieruje cię ginekolog:

 • Morfologia krwi. Oznacza się: liczbę czerwonych krwinek (poniżej 3800 tys./mm3 może wskazywać na anemię); białych krwinek (jeśli będzie ich więcej niż 10 tys./mm3, przyczyną zwykle jest infekcja, natomiast gdy poniżej 4 tys./mm3 – choroba hematologiczna); hemoglobina – (norma to 11-14 g na 100 ml). Morfologię krwi wykonuje się co miesiąc.
 • Określenie na czczo poziomu glukozy we krwi – nie powinien on przekraczać 92 mg/dl. Wyższy poziom może świadczyć o cukrzycy (lekarz zaleci dietę i wizytę u diabetologa).
 • WR. To badanie na nosicielstwo kiły – bardzo ważne, bo zakażenie się tą chorobą jest dla dziecka groźne. Jeśli wynik będzie dodatni, trzeba rozpocząć leczenie – pod okiem wenerologa.
 • Badanie grupy krwi i oznaczenie czynnika Rh. Jeśli mama ma Rh-, a ojciec Rh+, istnieje ryzyko wystąpienia tzw. konfliktu serologicznego. Podczas porodu maluszkowi zostaną podane przeciwciała. Konieczne będą dalsze badania. Zaświadczenie o grupie krwi miej zawsze przy sobie.
 • Badanie przeciwciał w kierunku toksoplazmozy (jeśli nie zrobiłaś tego badania przed ciążą). Niebezpieczne jest tylko „świeże zachorowanie” w czasie ciąży (lekarz zaleci branie leków).
 • Przeciwciała przeciw wirusowi cytomegalii. Wirus nie jest groźny dla ciebie, ale przenika przez łożysko i zagraża dziecku. Wczesne jego wykrycie umożliwi leczenie maleństwa tuż po urodzeniu.
 • Badanie ogólne moczu. Informuje o stanie ogólnym organizmu. W moczu nie powinno być białka, cukru, krwinek białych i czerwonych.
 • Cytologia. To badanie lekarz zleci ci, jeśli nie wykonywałaś go w ciągu ostatniego roku.
 • Ciśnienie krwi. Jest sprawdzane podczas każdej wizyty. Najlepiej, jeśli nie przekracza poziomu 140/90 mmHg.
Pamiętaj, że w 2 miesiącu ciąży zarodek jest bardzo wrażliwy i najmniej odporny na działanie czynników zagrażających ciąży. Teraz musisz szczególnie na siebie uważać. Do poronienia najczęściej dochodzi do 12 tygodnia ciąży.

Samopoczucie w 2 miesiącu ciąży

Sama ze sobą nie możesz już wytrzymać? W drugim miesiącu ciąży chwiejność emocjonalna i senność są typowymi objawami. Zmienny poziom hormonów w ciąży to na szczęście stan przejściowy. Zanim jednak minie, musisz pogodzić się z trudnościami w skupieniu się i koncentracji. Gra hormonów w twoim organizmie to prawdziwa huśtawka. Aby ją złagodzić,  zadbaj o odpowiednią ilość ruchu na świeżym powietrzu, nie walcz z sennością, a zrezygnuj z picia kawy i... pozwalaj sobie na poobiednią drzemkę.

Masz ochotę na seks, ale nie wiesz, czy w 2 miesiącu ciąży wolno ci się kochać? Jeśli lekarz nie uzna ciąży za zagrożoną, nic nie stoi na przeszkodzie, by uprawiać seks. Zwłaszcza teraz, w I trymestrze ciąży, kiedy kobieta nie ma jeszcze widocznego brzuszka, który można by zbytnio uciskać. Dziecko w brzuchu jest bardzo dobrze chronione wewnątrz worka owodniowego – nie wnikną do niego żadne drobnoustroje czy plemniki. Gdy para uprawia seks w ciąży, dziecko czuje delikatne i kołyszące skurcze macicy.

Zobacz też:

co na mdłości w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Co na mdłości w ciąży: domowe sposoby na mdłości w ciąży
Co na mdłości w ciąży? Przyszła mama nie powinna brać na własną rękę żadnych lekarstw przeciwwymiotnych. Z mdłościami można jednak z powodzeniem poradzić sobie domowymi sposobami. Sprawdź, co pomaga na mdłości w ciąży.

Co na mdłości w ciąży – to pytanie, które zadaje sobie wiele kobiet w ciąży borykających się z tą nieprzyjemną dolegliwością. Jest kilka produktów, które mogą pomóc przy ciążowych mdłościach. Należy jednak pamiętać, że każdy organizm reaguje inaczej. Warto przetestować, co u ciebie będzie najbardziej skuteczne. Przedstawiamy domowe sposoby na mdłości w ciąży.  Spis treści:  Co jeść na mdłości w ciąży? Co pić na mdłości w ciąży? Domowe sposoby na mdłości w ciąży Mdłości w ciąży: jak sobie radzić? Sposoby na mdłości w ciąży: mniej pracy i stresu Co jeść na mdłości w ciąży? By pozbyć się mdłości w ciąży , przede wszystkim powinnaś jeść odpowiednie produkty, takie jak:  siemię lniane, warzywa, ciemny ryż, kasza jaglana. Zdecydowanie należy jednak wykluczyć z diety cukier.  Co pić na mdłości w ciąży? Aby uniknąć porannych mdłości, jeszcze przed wstaniem z łóżka możesz wypić szklankę wody mineralnej. Z uczuciem mdłości może mieć związek nawet gwałtowne wstawanie z łóżka – zwraca uwagę Karolina Madej, dietetyk z firmy Maczfit. Z tego względu wodę najlepiej pić w pozycji półleżącej. Po wypiciu warto poleżeć jeszcze przez 15 minut, a dopiero potem wstać i zjeść lekkie śniadanie.  Zdaniem Karoliny Madej picie wody w ciąży jest ważne nie tylko po przebudzeniu. Jeśli chcemy pokonać mdłości, powinnyśmy popijać ją w ciągu całego dnia. Jako przyszła mama powinnaś przecież dostarczyć swojemu organizmowi ponad 2 litry płynów. Dietetyczka radzi, aby pić wodę małymi łyczkami . To najlepiej pomoże zniwelować mdłości. Ważne jest również, aby unikać przyjmowania zbyt dużej ilości płynu po posiłku. Domowe sposoby na mdłości w ciąży Jakie są domowe  sposoby na mdłości w ciąży? Jednym ze sposobów,...

1 tydzień ciąży, ciąża tydzień po tygodniu, kalendarz ciąży, brzuch
Seks w ciąży
Seks w ciąży w pierwszym trymestrze – czy można kochać się na początku ciąży?
Seks w ciąży w pierwszym trymestrze jest całkowicie bezpieczny. Jeśli kobieta ma ochotę na zbliżenia ze swoim partnerem, nie powinna z nich rezygnować.

Seks w ciąży może dać wiele satysfakcji obojgu partnerom. Nie odmawiaj sobie zbliżeń, o ile tylko masz na nie ochotę. Specjaliści podkreślają, że w początkowym okresie prawidłowo rozwijającej się ciąży nie ma żadnego powodu do zaprzestania współżycia seksualnego. Podobnie zresztą jak seks w ciąży w drugim trymestrze  i seks w trzecim trymestrze ciąży , w pierwszym trymestrze ciąży zbliżenia są całkowicie bezpieczne. Czy w pierwszym trymestrze ciąży trzeba zrezygnować z seksu? Przy zdrowo rozwijającej się ciąży nie ma powodu, by rezygnować ze wspólnych zbliżeń. Oczywiście, jeśli jedno z partnerów czuje opór przed zbliżeniem, konieczna jest rozmowa z lekarzem. Warto wyjaśnić wątpliwości i zastanowić się, jakie  pozycje seksualne w ciąży  najlepiej sprawdzą się w naszym przypadku. Pamiętajmy jednak, że na tym etapie nie ma powodu do zmiany ulubionych pozycji podczas współżycia. Ważne, żeby do niczego się nie zmuszać. Dolegliwości związane z rozwojem ciąży: nudności, wymioty czy ogólne zmęczenie i senność (które na pewnym etapie pojawiają się niemal u każdej kobiety) nie zachęcają do miłosnych igraszek.  Kiedy należy zrezygnować ze współżycia w pierwszym trymestrze ciąży? W przypadku wystąpienia objawów wskazujących na ryzyko poronienia (bóle w dole brzucha, plamienie lub krwawienie) należy zrezygnować z uprawiania seksu. W innym wypadku może dość do „urazu” mechanicznego związanego z penetracją. Obecny w męskim nasieniu prostaglandyn może spowodować rozluźnienie mięśniówki szyjki macicy, przyspieszyć rozwieranie kanału szyjki, a w rezultacie doprowadzić do poronienia.  Współżycie seksualne jest niewskazane również podczas infekcji dolnego odcinka dróg rodnych, tj. sromu i pochwy. W takim wypadku uprawianie seksu zwiększa ryzyko rozprzestrzenienia się infekcji w drogach...

zgaga w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Zgaga w ciąży: przyczyny, objawy, łagodzenie dolegliwości
Zgaga w ciąży to nieprzyjemny problem, który dotyczy większości przyszłych mam. U niektórych kobiet zgaga pojawia się we wczesnej ciąży, a nasila się w drugim i trzecim trymestrze. Aby skutecznie walczyć ze zgagą, trzeba poznać przyczyny tej dolegliwości i przestrzegać kilku zasad. Można też stosować bezpieczne leki.

Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy zgaga w ciąży to naturalny objaw związany z ciążą. Ta nieprzyjemna dolegliwość nie powinna być jednak odbierana jako oznaka ciąży, ponieważ przyczyny zgagi mogą być różne. Wyjaśniamy, skąd się bierze zgaga i jak ją łagodzić w czasie ciąży. Czy to prawda, że cola czy soda oczyszczona to naprawdę dobry sposób na zgagę w ciąży? Spis treści:  Co to jest zgaga? Co oznacza z gaga w ciąży: przyczyny Zgaga w ciąży: objawy Sposoby na zgagę w ciąży Leki na zgagę w ciąży Co to jest zgaga? Zgaga   to potoczna nazwa pieczenia odczuwanego w przełyku, które jest spowodowane cofaniem się kwaśnej treści z żołądka do górnej części układu pokarmowego. Uczucie pieczenia pojawia się w okolicy zamostkowej i może promieniować w kierunku gardła. Dolegliwość pojawia się zazwyczaj falami. Najczęściej dokucza w nocy lub gdy po posiłku przyjmuje się pozycję leżącą. Co oznacza zgaga w ciąży – przyczyny zgagi Najczęstszą przyczyną zgagi jest refluks żołądkowo-przełykowy, czyli nieprawidłowe działanie zwieracza dolnego przełyku, który zamiast zatrzymywać treść żołądkową w żołądku, umożliwia jej cofanie się w górę układu pokarmowego. Powstawaniu zgagi sprzyja również stres, nadwaga, kofeina, pikantne i tłuste potrawy, a także ciąża.  Jeśli zgaga pojawia się w pierwszych dniach ciąży, najprawdopodobniej będzie towarzyszyć kobiecie już do rozwiązania. Intensywniej da o sobie znać po 20. tygodniu ciąży. Przyczyny zgagi w ciąży Zgaga w ciąży najczęściej spowodowana jest zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie ciężarnej. Uporczywa zgaga może być skutkiem działania progesteronu, którego poziom gwałtownie rośnie już od pierwszych tygodni po zapłodnieniu. To pod jego wpływem rozluźnia się mięsień...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj