Izabela Dębińska, położna odpowiada na pytania dotyczące wyprawki noworodka. Zobacz, co radzi naszym użytkowniczkom!

Reklama

Co powinno znaleźć się w wyprawce?

Kompletując wyprawkę dla noworodka musimy pamiętać o tym, co jest najważniejsze. Wśród niezbędnych rzeczy powinny znaleźć się:

  • ubranka na każdą porę roku
  • piżamki do spania (np. pajacyki)
  • akcesoria do karmienia
  • pierwsze kosmetyki do kąpieli
  • artykuły pielęgnacyjne (chusteczki, pieluszki)

Sprawdźmy też koniecznie, co trzeba mieć w trakcie spaceru oraz w jaki typ fotelika i wózka chcemy zainwestować. Ale najważniejsze – nie dajmy się porwać szałowi zakupów! Zdaniem Izabeli Dębińskiej, położnej, świeżo upieczeni rodzice mają silną potrzebę kupowania dużej ilości rzeczy. Często okazuje się, że połowa z nich wcale nie jest potrzeba dziecku. „Warto rozsądnie wybierać gadżety, które mamy dostępne na rynku” – przekonuje położna.

Jakie ubranka kupować dla noworodka?

Starajmy się nie kupować zbyt wielu rzeczy w najmniejszym rozmiarze – noworodek szybko z nich wyrośnie. Szukajmy ubranek wykonanych z naturalnych materiałów, takich jak czysta bawełna czy bambus. Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że skóra dziecka musi oddychać. „Na rynku mamy bardzo wiele ubrań, które na pierwszy rzut oka podobają się rodzicom. Nie zawsze jednak są to rzeczy wygodne dla dziecka. Np. jeansy w rozmiarze 56 nie są potrzebne noworodkowi. Nawet jeśli są zrobione z miękkiego materiału to i tak będą dla dziecka niewygodne. Co więcej, mogą powodować ucisk. Podobnie jest w przypadku spódniczek z falbankami dla dziewczynek” – mówi ekspertka. Wniosek? Wybierajmy proste fasony – bez klamerek, falbanek i ozdobnych aplikacji.

W czym kąpać maluszka?

Według najnowszych zaleceń nie ma potrzeby kąpania dziecka codziennie. Wyjątek stanowi pora letnia – wtedy maluch szybciej się poci i należy kąpać go częściej. Ponieważ woda może dawać uczucie ściągnięcia skóry, warto wlać do wanny odrobinę płynu do kąpieli. Szukając produktów pielęgnacyjnych dla noworodka wracajmy szczególną uwagę na etykiety. Im krótszy skład, tym lepiej. „Opakowanie kosmetyków może być kolorowe, ale sama konsystencja powinna być bezbarwna i jak najmniej zapachowa. W składzie nie powinno być żadnych parabenów, SLS ani form aldehydu, ponieważ są to substancje podrażniające skórę dziecka. Kosmetyk musi być przede wszystkim łagodny i delikatny” – przekonuje położna.

Zobacz także

Internetowa Szkoła Rodzenia mamotoja.pl


Reklama

Materiał powstał przy współpracy z marką: Johnson’s

Reklama
Reklama
Reklama