Reklama

Jeśli chcesz zrobić piniatę urodzinową dla dziecka, przygotuj dobry klej (najlepiej vicol), balon i materiały do obklejenia nadmuchanego balonu. Nie zapomnij też kupić zawczasu wypełnienia do piniaty!

Reklama

Możesz też zamówić gotową piniatę przez internet, ale taniej jest ją zrobić samodzielnie. Nie jest to trudne, choć wymaga nieco czasu. Ale spokojnie – to przede wszystkim czas potrzebny na wyschnięcie papierowej konstrukcji, a nie na faktyczną pracę.

Spis treści:

Co to jest piniata?

Piniata to dość duża papierowa forma wypełniona zazwyczaj drobnymi słodyczami. Od zewnątrz ozdobiona jest bibułą lub krepiną. Piniata może mieć dowolną formę – od prostej, kulistej po cyfrę lub sylwetkę człowieka, zwierzęcia lub bajkowej postaci (np. jednorożca).

Piniatę się wiesza, aby dzieci mogły ją rozbić i uwolnić słodycze. Zabawa w rozbijanie piniaty jest coraz popularniejszym elementem polskich kinderbali. Zwyczaj ten przywędrował do nas z Ameryki Południowej i USA.

Wariantów zabawy piniatą jest co najmniej kilka: może rozbijać ją jedynie solenizant, możesz także ustawić dzieci w szeregu i poprosić, by próbowały ją rozbić jedno po drugim. W przypadku starszych dzieci warto postawić na pełną spontaniczność i luz. Dzieci na pewno wymyślą świetne pomysły na to, w jaki sposób wykorzystać piniatę do zabawy na przyjęciu urodzinowym lub zorganizowanym z innej okazji.

Jak zrobić piniatę?

Do wykonania piniaty urodzinowej potrzebujesz kilku akcesoriów, które znajdziesz w sklepie papierniczym lub większym markecie. Przydadzą się też słodycze, które wkłada się do środka.

Produkty niezbędne do zrobienia piniaty:

  • balon
  • arkusz szarego papieru
  • gazety
  • kleju do tapet
  • klej typu vicol
  • nożyczki
  • sznurek
  • kolorowa krepina i bibuła
  • serpentyny
  • słodycze.

Piniata z cukierkami – instrukcja krok po kroku:

  1. Zacznij od przygotowania kleju do papier mâché. W dużej misce rozrób klej do tapet z wodą według instrukcji z opakowania. Następnie do gotowej masy dodaj vicol (to najlepszy klej do piniaty) i dokładnie wymieszaj.
  2. Nadmuchaj balon i przymocuj go w stabilnej pozycji (możesz np. położyć go na plastikowej doniczce). Chodzi o to, by wygodnie ci było oklejać balon papier mâché.
  3. Podrzyj na paski szary papier oraz gazety – będziesz ich potrzebować znaczną ilość (w zależności od wielkości piniaty od 1 do 2 arkuszy szarego papieru i podobną ilość papieru gazetowego).
  4. Oklejaj balon raz warstwą szarego papieru, raz warstwą papieru gazetowego. Zacznij od zmoczenia pasków papieru we wcześniej przygotowanym kleju do papier mâché. Palcami ściągnij nadmiar kleju z papieru i przykładaj paski papieru do balonu. Aby piniata miała solidną konstrukcję, musimy okleić balon ok. 6-7 warstwami papieru.
  5. Tak oklejoną papier mâché piniatę pozostaw na kilka dni do wyschnięcia.
  6. Po kilku dniach, gdy papier mâché wyschnie, umocuj do niej sznurek, dzięki któremu będziesz mogła ją powiesić w dowolnym miejscu.
  7. Ozdób piniatę kolorową folią albo krepiną. Potnij krepinę na paski i przyklej jeden obok drugiego, tak by dokładnie zamaskowały szarą konstrukcję.
  8. Wypełnij piniatę słodyczami i ewentualnie innymi drobiazgami. Na koniec zatkaj otwór kolorową bibułą.

Gotowe!

Co włożyć do piniaty?

W piniacie powinny znaleźć się niewielkie słodycze i ewentualnie inne drobne elementy, które uatrakcyjnią zabawę.

Piniatę najczęściej wypełnia się:

  • cukierkami w papierkach
  • konfetti
  • brokatem
  • niewielkimi naklejkami
  • drobnymi zabawkami z plastiku.

Do piniaty można też włożyć drobne upominki dla uczestników przyjęcia. Każdy powinien być osobno zapakowany i podpisany imieniem dziecka, dla którego jest przeznaczony. Niektórzy praktykują wkładanie do piniaty, obok słodkości, wyłącznie drobnych upominków dla solenizanta czy jubilata, wtedy nie trzeba ich podpisywać. Warto wcześniej wyjaśnić dzieciom, czego mają się spodziewać – np. słodyczami uwolnionymi z piniaty wszyscy się dzielą, ale upominki są wyłącznie dla jubilata czy solenizanta.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama