Zabawy na urodziny
Fotolia
Gry i zabawy

Sprawdzone zabawy urodzinowe dla dzieci w wieku 3-6 lat

Zamierzasz zorganizować dziecku urodziny i szukasz inspiracji, jakie zabawy będą odpowiednie na tę okazję? Zobacz nasze propozycje!

Przyjęcie urodzinowe dla dzieci nie może się obyć bez ciekawych zabaw. Zanim zaprosisz gromadę przyjaciół twojego dziecka, przemyśl, w jaki sposób zorganizować im ten wspólny czas. Nie masz pomysłów? Tutaj znajdziesz ich całkiem sporo. Podpowiadamy, jakie atrakcje warto przygotować dzieciom na imprezę urodzinową!

Zabawy na urodziny w domu i w ogrodzie

Zabawy urodzinowe powinny być dostosowane do wieku uczestników i w miarę możliwości angażować wszystkich. Koniecznie dostosuj je do miejsca, w którym będzie odbywał się kinderbal. Np. puszczanie wielkich baniek mydlanych lepiej zarezerwować na zabawę urodzinową w ogrodzie, chyba że nie masz nic przeciwko zamoczeniu podłóg w całym mieszkaniu. Również zawody, które wymagają większej przestrzeni, takie jak bieg w workach czy rzucanie do celu lepiej, żeby odbywały się na powietrzu niż w ciasnym mieszkaniu.

Z kolei w domu najlepiej sprawdzą się zabawy kreatywne, wymagające precyzji, takie jak rysowanie, lepienie, tworzenie. Na dworze niespodziewany wiatr mógłby zepsuć całą radość z zabawy, a tego chciałabyś pewnie uniknąć. Pamiętaj też, żeby nie robić niczego na siłę. Nawet jeśli przygotujesz dziesięć superzabaw, a dzieci będą chciały bawić się tylko w jedną z nich, nie każ im przestawać. W końcu ostatecznie chodzi o miłe spędzenie czasu, a nie o wypełnianie planu przyjęcia punkt po punkcie.

Zabawy urodzinowe dla 5-latków i 6-latków

Starsze przedszkolaki chętnie będą się bawić w bardziej skomplikowane zabawy. Dzieci w wieku 5-6 lat potrafią już grać według zasad, lubią zabawy kreatywne, zadaniowe, chętnie też biorą udział w różnego rodzaju zawodach. Atrakcją dla dzieci w tym wieku będą zabawy w: 

 • ciuciubabkę;
 • podchody;
 • poszukiwaczy skarbów;
 • lepienie z masy solnej;
 • kalambury;
 • dekorowanie drewna metodą decoupage;
 • zawody sportowe z nagrodami;
 • tańce w parach z balonami między czołami;
 • raz, dwa, trzy, baba Jaga patrzy!
 • pieczenie ciasteczek;
 • wspólne wymyślanie jednej bajki (każde dziecko coś dopowiada);
 • rysowanie autoportretów;
 • balony z karteczkami, na których są zadania do wykonania.

Zabawy urodzinowe dla 3-latków i 4-latków

Młodsze przedszkolaki na pewno zainteresują wszelkiego rodzaju zgadywanki i zabawy ruchowe. Na takim przyjęciu nie może też zabraknąć balonów. Dla maluchów warto zorganizować:

 • wspólne rysowanie;
 • rzucanie balonów tak, by nie dotykały ziemi;
 • tańce w parach z balonami między brzuchami;
 • worek wypełniony przedmiotami do odgadnięcia po dotyku;
 • przekąski do jedzenia z zamkniętymi oczami i zgadywania, co to;
 • zabawę start/stop przy muzyce.
Pamiętaj, że do większości z tych zabaw musisz wcześniej przygotować niezbędne akcesoria. Szukanie na szybko w dniu urodzin chusty do zawiązania oczu lub mazaków może być tylko niepotrzebnym stresem zarówno dla ciebie, jak i małego solenizanta.

Jeśli wybierzesz zabawy, w których coś się tworzy, każdy zaproszony gość będzie mógł zabrać do domu wykonaną przez siebie rzecz. Dzięki temu oprócz wspomnień będzie mieć też miłą pamiątkę z przyjęcia twojego dziecka. 

Zobacz też:

Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)

kinderbal
fotolia.com
Gry i zabawy
Jak zorganizować kinderbal?
Organizujesz przyjęcie urodzinowe dla dziecka? Pomożemy ci krok po kroku zorganizować udaną zabawę! Zapraszamy na nasz kinderbal!

Kinderbal w domu czy w kawiarni?  Coraz popularniejsze staje się urządzanie kinderbali poza domem : w restauracjach i centrach rodzinnej rozrywki. Jednak, oprócz wysokich kosztów, ten rodzaj imprezy ma również inne wady. Przede wszystkim, dziecku trudno będzie poczuć się gospodarzem takiej uroczystości, w związku z czym samo będzie czuło się gościem w obcym miejscu. Poza tym, uroczystość w domu, w przygotowaniu której bierze udział dziecko, ma swój niepowtarzalny klimat, jest przyjemnością samą w sobie. Planowanie przyjęcia dla dziecka Organizację kinderbalu zacznij od zaplanowania: ile osób zaprosicie, co zrobić do jedzenia, ile będzie to kosztować, jakie zabawy zorganizować dla dzieci . Staraj się zachować normalny porządek dnia (drzemka jest najważniejsza!). Ty znasz swoje dziecko najlepiej - dostosuj poziom zabawy do tego co może wytrzymać maluch.  Dekoracje na kinderbalu Dobrym pomysłem jest ozdobienie pokoju, w którym będą bawić się dzieci. Dzięki temu zaznaczamy, że dzień przyjęcia jest dniem wyjątkowym. Poza tym, uroczysty wygląd pomieszczenia wprowadza dzieci w nastrój zabawy. Do ozdoby mogą posłużyć baloniki – najlepiej bardzo kolorowe (tylko nie za mocno nadmuchane, aby nie pękały zbyt często, bo młodsze dzieci mogą przestraszyć się tego huku), serpentyny, kolorowe zabawki z papieru, łańcuchy i girlandy, które można kupić ale i zrobić samemu. Ozdoby mogą być porozwieszane na ścianach, drzwiach, oknach czy pod sufitem. Przyda się również konfetti. Czapeczki i maski na kinderbal Możesz je kupić w większych sklepach albo zrobić samemu. Najlepiej wyciąć je z białej tektury a pokolorowanie zostawić małym gościom. Na pewno sprawi im to wiele radości. W tym celu przygotuj dla dzieci farby, kredki, flamastry, kolorowy papier, klej i wszystko co może posłużyć do ozdoby i będzie bezpieczne dla dzieci. Możesz...

Konkursy dla dzieci na kinderbal
stock.adobe.com
Gry i zabawy
Lista konkursów, które sprawdzą się na każdym kinderbalu!
Urządzasz dziecku przyjęcie urodzinowe i chcesz przygotować konkursy z nagrodami dla dzieci? To świetny pomysł! Sprawdź nasze propozycje konkursów i zabaw, które oczarują dzieci na każdym kinderbalu i zajmą je na co najmniej kilka godzin dobrej zabawy. Przeczytaj!

Na przyjęciu dla dzieci nie może zabraknąć nie tylko ulubionych smakołyków, lecz także ciekawych atrakcji. W gestii rodzica jest zorganizowanie konkursów, zawodów lub innych zabaw , które sprawią, że maluchy będą się świetnie bawić na kinderbalu. Nie masz pomysłów, jakie konkursy dla dzieci mogłabyś przygotować? Sprawdź nasze propozycje! Konkursy artystyczne Wszelkie konkursy, w których dzieci muszą wykazać się swoją kreatywnością , idealnie sprawdzą się na urodzinach lub innym przyjęciu . Może to być:  konkurs plastyczny, konkurs piosenki, konkurs talentów. Przygotowanie takich konkursów jest niezwykle łatwe, bo opierają się one na wyobraźni uczestników. Musisz jedynie zorganizować teksty piosenek lub pomoce plastyczne i wydzielić miejsce na scenę i na część dla publiczności. Dzieci uwielbiają takie konkursy! Wyścigi dla dzieci Konkursy sportowe są doskonałym pomysłem podczas przyjęcia dla kilkulatków. Takie dzieci potrzebują dużo ruchu , więc zamiast pozwalać im na bieganie i krzyczenie na cały dom, zmęcz je zawodami sportowymi . Przypomnij sobie, jakie ćwiczenia gimnastyczne wykonywałaś w podstawówce. Ćwiczenia takie jak: przysiady na czas, skakanie na jednej nodze, rzut woreczkiem do celu, szybki bieg, odbijanie piłką, to wszystko doskonale nadaje się na konkurencje sportowe. Nie zapomnij też o przygotowaniu dyplomów lub własnoręcznie zrobionych medali dla zwycięzców ! Labirynt dla dzieci Ta zabawa najlepiej sprawdzi się podczas przyjęcia w ogrodzie , ponieważ do stworzenia labiryntu potrzebujesz nieco więcej przestrzeni. Ściany labiryntu mogą tworzyć krzesła, stoły, namioty z koców, ale też zwykłe szarfy czy buty postawiane pojedynczo. Pamiętaj, żeby zrobić w labiryncie „ślepe uliczki” i tylko jedno wyjście. Możesz zorganizować zawody, kto najszybciej przejdzie przez labirynt...

Chłopiec klaun
Edipresse
Wychowanie
Jak zorganizować przyjęcie dla dziecka?
Kto powiedział, że imprezy są tylko dla dorosłych? Dzieci też lubią się bawić w większym gronie. A przy okazji spotkają się też rodzice. Jeśli potrzebujesz okazji, może nią być np. pożegnanie karnawału. Zabawa łączy pokolenia!

Podczas dziecięcej imprezy dorośli również mogą świetnie się bawić. Wystarczy wszystko wcześniej zaplanować tak, aby najmłodsi i rodzice nie przeszkadzali sobie nawzajem. Pierwsze godziny przyjęcia warto poświęcić dzieciom, a kiedy już zabawa na dobre się rozkręci, wystarczy na zmianę pilnować dzieci, podczas gdy reszta dorosłych będzie mogła odprężyć się we własnym gronie! Zobacz, jak zachęcić dzieci do zabawy.   1. Zrób dobry plan przyjęcia dla dziecka Imprezę dla dzieci trzeba wcześniej zaplanować: przewidzieć ile osób zaprosić, co zrobić do jedzenia, ile będzie to kosztować, jakie zabawy zorganizować. Dzięki takiej wcześniejszej organizacji będziesz mogła przewidzieć wiele rzeczy, które mogą umknąć w ferworze przygotowań. • Datę przyjęcia dla dzieci zaplanuj nieco wcześniej. Najpóźniej tydzień przed wydarzeniem. Będziesz miała wystarczająco dużo czasu, aby wszystko zorganizować. • Najlepiej zaprosić na przyjęcie tyle dzieci, ile lat ma twoje dziecko. Jednak zaufaj swojej intuicji, ty wiesz najlepiej jakie towarzystwo będzie odpowiadać Twojemu dziecku. • Pamiętaj o wcześniejszym rozdaniu zaproszeń. Goście powinni je otrzymać najpóźniej na kilka dni przed imprezą. Rodzice dzieci muszą mieć czas na zaplanowanie wizyty w waszym domu. Zobacz, jak krok po kroku zaplanować przyjęcie dla dziecka   2. Zorganizuj prawdziwą dziecięcą imprezę Coraz popularniejsze staje się urządzanie kinderbali w restauracjach i centrach rodzinnej rozrywki. Jednak oprócz wysokich kosztów ten rodzaj imprezy ma również inne wady. Przede wszystkim, dziecku trudno będzie poczuć się gospodarzem takiej uroczystości, w związku z czym samo będzie czuło się gościem w obcym miejscu. Uroczystość w domu, w której przygotowaniu bierze udział dziecko, ma swój niepowtarzalny klimat, jest przyjemnością samą w sobie. Wiele dzieci ma dużą...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj