Co na chorobę lokomocyjną u dziecka: najlepsze sposoby i leki (syropy, opaski, plastry) – WIDEO
Rodzice często głowią się, co jest najlepsze na chorobę lokomocyjną u dziecka. Nie ma jednego skutecznego leku, warto jednak wypróbować preparaty farmaceutyczne, np. opaski czy plastry. W aptekach dostępne są też leki na chorobę lokomocyjną dla dzieci w różnym wieku, w tym dla rocznego dziecka i dwulatka. Czy zaklejanie pępka działa na chorobę lokomocyjną?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co pomoże na chorobę lokomocyjną u dziecka. Kinetoza, czyli choroba lokomocyjna, dotyka głównie dzieci. Może się zdarzyć nawet u rocznego czy dwuletniego dziecka. Niestety nie zawsze można jej w pełni zapobiec, ale zawsze warto łagodzić przykre objawy. Na chorobę lokomocyjną można dziecku podać leki, ale to niejedyny sposób, który pomaga na mdłości i wymioty podczas jazdy. Przed podróżą i w jej trakcie można stosować u dziecka syropy, opaski i specjalne plastry na chorobę lokomocyjną.
Co na chorobę lokomocyjną u dziecka:
- Sposoby na chorobę lokomocyjną u dzieci
- Leki na chorobę lokomocyjną
- Opaski na chorobę lokomocyjną
- Zaklejanie pępka na chorobę lokomocyjną
Sposoby na chorobę lokomocyjną u dzieci
W sezonie wakacyjnym wielu rodziców chce się dowiedzieć, co stosować na chorobę lokomocyjną u dziecka. Warto wiedzieć, że choroba lokomocyjna u dzieci to dolegliwość, którą dużo łatwiej opanować, stosując środki zapobiegawcze. Jest wtedy szansa, że nie dojdzie do nudności i wymiotów, z którymi dużo trudniej sobie poradzić, gdy już się pojawią. Dlatego przed podróżą profilaktycznie zastosuj środki przeciw chorobie lokomocyjnej i obserwuj, czy jest poprawa. Masz do wyboru:
- syropy na chorobę lokomocyjną (na bazie imbiru),
- leki homeopatyczne na chorobę lokomocyjną,
- opaski akupresurowe na nadgarstek,
- plaster przyklejony na pępek.
Aby dodatkowo osłabić objawy choroby, warto odpowiednio przygotować dziecko jeszcze przed podróżą. To najlepsze sposoby na chorobę lokomocyjną u dzieci:
- Nie przekarmiaj – podaj dziecku lekki posiłek, np. kanapkę lub mus owocowy. Postaraj się, aby dziecko nie jadło tuż przed jazdą, ale np. pół godziny wcześniej.
- Ubierz dziecko wygodnie i niezbyt grubo, aby nie było mu za gorąco – większy komfort wpływa na samopoczucie. Choć ubranie nie ma wpływu na objawy choroby lokomocyjnej, maluch, którego uwierają sztywne dżinsowe spodenki, nawet na lekkie mdłości może reagować gwałtownie.
- Przed podróżą porządnie przewietrz samochód. W ten sposób pozbędziesz się intensywnego zapachu tapicerki, który sprawia, że niektóre maluchy z chorobą lokomocyjną nie chcą nawet wsiąść do auta.
- Nie używaj perfum i intensywnych dezodorantów – silne zapachy mogą nasilać mdłości.
- Włącz klimatyzację – aby w aucie nie było za gorąco i by powietrze było przyjemne.
- Ustaw dziecięcy fotelik w pozycji półleżącej – to zmniejszy dezorientację ruchową.
- Nie dokarmiaj w czasie jazdy – jeśli dziecko zgłodnieje, zatrzymajcie się i zjedzcie coś lekkiego (kanapkę, banana). Nie daj się namówić na fast foody, które mogą przyczynić się do problemów.
- Przed podróżą i w jej trakcie nie podawaj nic słodkiego – napoje gazowane (dziecko w ogóle nie powinno ich pić!) również mogą nasilić złe samopoczucie. Najlepiej gasić pragnienie wodą.
- Nawet jeśli dziecko nie jest głodne, rób przystanki, aby mogło pooddychać świeżym powietrzem – objawy choroby lokomocyjnej nie pojawiają się od razu, więc częste postoje pomagają ich uniknąć. Podczas przerw w podróży korzystaj z okazji i wietrz samochód.
- Nie jedź w ciszy – staraj się zabawiać dziecko, aby odwrócić uwagę od dolegliwości. Zadawaj zagadki, śpiewaj, włącz audiobook dla dzieci. Niektóre maluchy szybko usypiają podczas słuchania bajki. Nie proponuj jednak oglądania obrazków w książce – to może nasilić mdłości.
- Jeśli maluchowi robi się niedobrze, poproś, aby głęboko oddychał przez nos, zatrzymaj auto i podaj mu wodę.
- Jedź spokojnie, bez nagłych skrętów, gwałtownego przyspieszania i hamowania – jeśli masz wybór, wybierz autostradę, aby jazda była bardziej płynna.
Leki na chorobę lokomocyjną u dziecka
Leki, które można podać dziecku na chorobę lokomocyjną, zależą od wieku malucha:
- Dzieciom powyżej 2. roku, które ciężko znoszą jazdę, lekarz może przepisać leki antyhistaminowe (np. Aviomarin). Pamiętaj jednak, że leki na chorobę lokomocyjną dla dwulatka powinny być konsultowane z lekarzem. Nie podawaj ich na własną rękę!
- Maluchom od 3. roku życia można podawać preparaty z imbirem, np. lizaki Automotki, syrop Lokomotiv, saszetki LokoMoto, tabletki Lokomarin.
- Dzieciom powyżej 6. roku życia na chorobę lokomocyjną można dać np. Aviomarin, Aviomarin Natural w tabletkach, drażetki Lokomotiv, tabletki SpokoLoko, krople doustne Cocculine lub Lokomniamki do ssania z imbirem.
Dzieci w pierwszym roku życia rzadko mają problemy z chorobą lokomocyjną. Jeśli jednak u maluszka występują objawy tej dolegliwości, warto w miarę możliwości podróżować samochodem w porach drzemki, nie karmić obficie przed jazdą i często zatrzymywać się na postój.
Opaski na chorobę lokomocyjną u dziecka
Działanie opasek na nadgarstek oparte jest na akupresurze, czyli tradycyjnej chińskiej metodzie leczenia za pomocą dotyku i ucisku odpowiednich punktów na ciele człowieka. Opaski na chorobę lokomocyjną działają szybko, nawet po 2-5 minutach, i można je zakładać nawet już po wystąpieniu pierwszych symptomów. Opaska uciska punkt P6 (Nei-Kuan), który odpowiada za hamowanie nudności i wymiotów. Znajduje się on na wewnętrznej stronie przedramion powyżej nadgarstków.
Opaski można stosować u dzieci powyżej 3. roku życia. Opaska zwykle jest wykonana z dzianiny, jest elastyczna i ma od wewnątrz plastikową wypustkę, którą należy ulokować we właściwym miejscu. Dostępne są też plastry akupresurowe na nadgarstki.
Zaklejanie pępka na chorobę lokomocyjną u dziecka
Plaster na pępek, choć budzi kontrowersje, jest dość powszechnie stosowanym domowym sposobem na chorobę lokomocyjną u dzieci. Jak to zrobić? Jedni twierdzą, że plastry trzeba nakleić na krzyż, inni, że należy to zrobić po prostu szczelnie. Czy ta metoda działa? Nawet jeśli zaklejanie pępka to tylko odwrócenie uwagi dziecka, to na forach nie brakuje historii potwierdzających skuteczność tego sposobu. Do zaklejania pępka używa się najzwyklejszych plastrów opatrunkowych.
Pamiętaj, że zaklejanie pępka jako sposób na chorobę lokomocyjną nie ma żadnego medycznego uzasadnienia. Nie jest jednak szkodliwy, więc jeśli działa (nawet jeżeli jest to tylko efekt placebo), można go stosować.
Zobacz też: