Rodzice często zastanawiają się, czy można otworzyć okno w samochodzie podczas jazdy z dzieckiem. Z jednej strony maluchowi może doskwierać upał i duszne powietrze, z drugiej – istnieje ryzyko przewiania i przeziębienia się. Ratownik medyczny, Kamil Kasiak, tłumaczy, kiedy otwieranie okien w aucie jest dozwolone, i czy to prawda, że zdrowiej otworzyć okno niż włączyć klimatyzację.

Reklama

Czy można otwierać okna podczas jazdy, żeby samochód się przewietrzył?

Jak najbardziej można otwierać okna w samochodzie w czasie jazdy. Ale uwaga – lepiej robić to na drogach, po których podróżujemy wolniej. Na autostradzie czy drodze ekspresowej otworzenie okna sprawi, że pasażerom zacznie dokuczać hałas, a powietrze będzie dostawać się do wnętrza auta z ogromnym pędem. Taka sytuacja nie jest ani przyjemna, ani bezpieczna, zwłaszcza dla dzieci.

Czy otwieranie okna w samochodzie podczas jazdy jest lepsze od klimatyzacji?

Tak, zdrowiej otworzyć okno w samochodzie niż włączyć klimatyzację. Rodzice powinni jednak pamiętać, aby:

  • otwierać okna w aucie w czasie w miarę wolnej jazdy (nie na autostradzie),
  • nie otwierać okien całkowicie, a jedynie lekko uchylić,
  • nie otwierać okna po stronie, po której siedzi dziecko.

Jeśli maluch protestuje i domaga się otworzenia okna po swojej stronie samochodu, można delikatnie uchylić wszystkie okna – to wygodne i bezpieczne rozwiązanie.

Ważne! Podczas jazdy samochodem nie wolno nawet na chwilę wypinać dziecka z fotelika, a tym bardziej pozwalać mu na wychylanie się przez otwarte okno!

Zobacz także

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama