Patyczki z pomarańczowym [ILUZJA]
Iluzja optyczna, której źródło nadal czeka na wyjaśnienie.
Twoje zadanie:
Spójrz na obrazek i zdecyduj, czy jasno pomarańczowa oraz czarna linia to część tego samego obiektu? Jak widzicie, w rzeczywistości jest jednak inaczej, niż zakładaliście w pierwszej chwili!
Dlaczego tak się dzieje?
Tę słynną iluzję nazwano na cześć niemieckiego fizyka Johanna Poggendorff’a, który opisał ją w 1860 roku. Co ciekawe, źródło tej iluzji ciągle czeka na wyjaśnienie, a najpopularniejsza teoria twierdzi, iż nasz mózg dokonuje tu błędnej interpretacji obrazu 2D za pomocą zasad stosowanych do obrazów 3D.
Porada dla rodzica:
Z technologią 3D w dzisiejszym świecie spotykamy się na co dzień. Bajki w tej technologii możemy oglądać z dzieckiem już nie tylko w kinie ale i w domu na nowoczesnych telewizorach. Ogólnodostępne są też trójwymiarowe gry na komputerach i smartfonach. Trzeba jednak pamiętać, że system nerwowy u dzieci do lat 6 jest w trakcie rozwoju i obraz 3D może wywołać nieprzewidziane reakcje! U dzieci mogą wystąpić nie tylko problemy w rozróżnieniu świata realnego i wirtualnego, ale także trudności z fiksacją wzroku na przedmiocie oraz bóle oczu i głowy. Dlatego zaleca się, aby dzieci w wieku poniżej sześciu lat, których wizualny system wciąż się rozwija, nie były narażone na te technologie, a dzieci do lat 13 korzystały z technologii 3D w sposób umiarkowany.
Artykuł powstał z udziałem marki KINDER Niespodzianka