witamina K dla noworodka, nowe zalecenia, jak podawać witaminę K noworodkowi, witamina K + D
fot. Fotolia

Witamina K dla noworodka - po co i jak podawać?

Witamina K dla noworodka jest niezwykle ważna. Niemowlę magazynuje i wykorzystuje cały zapas zaraz po urodzeniu. To sprawia, że jest narażone na wystąpienie skazy krwotocznej, ponieważ nie posiada bakterii w jelitach produkujących witaminę K. Witaminę K można podawać dzieciom w zastrzyku oraz kroplach - sprawdź, jak wyglądają najnowsze zalecenia.
Małgorzata Wódz
witamina K dla noworodka, nowe zalecenia, jak podawać witaminę K noworodkowi, witamina K + D
fot. Fotolia
Witamina K dla noworodka jest bardzo cenna. Do tej pory była podawana profilaktycznie w ciągu pierwszych godzin po narodzinach – dzieci otrzymywały ją w formie domięśniowego zastrzyku albo – na życzenie rodziców – doustnie. Ponadto dla niemowląt karmionych piersią przewidziane były dodatkowe dawki witaminy K w kroplach. Maluchy dostawały je codziennie, od 2. tygodnia do 3. miesiąca życia. Tylko jeśli dziecko piło mleko modyfikowane, uzupełnianie witaminy K nie było konieczne (mieszanki mlekozastępcze mają tę witaminę w swoim składzie).

Spis treści:
Witamina K dla noworodka - jak podawać?
Witamina K dla noworodka - jak ją podawać wcześniakom?
Witamina K dla noworodka. Kiedy dziecko może przyjmować ją w kroplach?
Witamina K dla dzieci. Dlaczego jej podawanie jest tak ważne?

Po ukazaniu się w 2016 roku nowych wytycznych ESPGHAN, czyli Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii Dziecięcej i Żywienia oraz wyników badań dotyczących profilaktycznego uzupełniania poziomu witaminy K, które opublikowano w czasopiśmie Pediatrics, polscy neonatolodzy zmienili sposób podawania witaminy K noworodkom.

Witamina K dla noworodka - jak ją podawać?

Przyjmowanie witaminy K przez noworodki wygląda teraz inaczej. Eksperci zrezygnowali z podawania codziennych doustnych dawek witaminy K wszystkim niemowlętom od 2. tygodni do końca 3. miesiąca życia, które są karmione piersią. Według nowych zaleceń każdy zdrowy noworodek powinien otrzymać 1 mg witaminy K w postaci domięśniowego zastrzyku w ciągu pierwszych 5 godzin po przyjściu na świat. Zdaniem specjalistów to najbardziej skuteczna forma zapewnienia dziecku odpowiedniej porcji tego preparatu.
Redakcja poleca: Czemu zmieniły się zasady podawania wit. K noworodkom? Mówi pediatra [WIDEO]
Jeszcze niedawno noworodki dostawały kropelki z wit. K przez prawie całe 3. miesiące życia – teraz to się zmieniło. Pediatra tłumaczy, dlaczego.

Witamina K dla noworodka. Jak podaje się witaminę K wcześniakom?

Witamina K dla dzieci urodzonych przedwcześnie również ma duże znaczenie. Wcześniaki powinny otrzymać witaminę K w zastrzyku, ale w mniejszej dawce, która jest uzależniona od masy ciała.
  • Wcześniak o masie powyżej 1500 g – 0,5 mg witaminy K
  • Wcześniak o masie 1001 g–1500 g – 0,3 mg witaminy K
  • Wcześniak o masie 500 g –1000 g – 0,2 mg witaminy K

Witaminy dla dzieci - ranking i opinie

Witamina K dla noworodka. Kiedy dziecko może przyjmować ją w kroplach?

Jeśli rodzice nie wyrażą zgody na domięśniowe podanie witaminy K dzieciom, malec powinien otrzymać 2 mg witaminy doustnie. Specjaliści przestrzegają jednak przed podjęciem takiej decyzji, ponieważ podawanie doustne nie gwarantuje, że noworodek przyjmie odpowiednią ilość witaminy. Jeżeli w ciągu godziny od podania preparatu maluch uleje lub zwymiotuje, konieczne jest powtórzenie dawki witaminy K dziecku, aby ochrona przed chorobą krwotoczną rzeczywiście była skuteczna.

Witamina K dla dzieci. Dlaczego jej podawanie jest tak ważne?

Witamina K chroni noworodki przed chorobą krwotoczną, która może objawiać się niebezpiecznymi krwawieniami wewnętrznymi, np. do mózgu. Jej przyczyną jest słabe krzepnięcie krwi, spowodowane niskim stężeniem witaminy K we krwi nowo narodzonych dzieci. Warto wiedzieć, że witamina K u dzieci nie tylko uszczelnia naczynia krwionośne, ale ma również właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 33 głosy

Zobacz także

Popularne tematy