Marko mata z pałąkami ocean
fot. materiały prasowe

Wspomagają rozwój zmysłów malucha, jego rozwój emocjonalny i społeczny [PRZEGLĄD AKCESORIÓW]

Nie ma chyba rodzica, który nie chciałby, aby jego maluszek rozwijał się prawidłowo. Ogromną wagę więc przykładamy do czasu spędzanego z dzieckiem, podejmowanych wspólnie z nim aktywności, wykorzystywanych przy tym zabawek i akcesoriów. Szukamy tych, które będą nie tylko piękne i bezpieczne, ale pomogą nam wspierać rozwój emocjonalny i społeczny malca, a dodatkowo będą stymulować jego zmysły. Na jakie produkty postawić?
Marko mata z pałąkami ocean
fot. materiały prasowe

Kompletując zabawki i akcesoria dla malucha, warto sięgnąć po te, które będą bardziej uniwersalne, a więc pomogą dziecku:

  1. Rozwijać zmysły. Ważne będą więc te zabawki i akcesoria, które dostarczą mu wielu bodźców stymulujących różne obszary. Sprawdzą się drobiazgi wydające dźwięki (szeleszczące, grające, piszczące, dzwoniące), kolorowe, mające różne faktury (miękkie, śliskie, puszyste). Pamiętajmy, że maluch większość z nich sprawdzi również pod kątem rozwoju zmysłu smaku…
  2. Rozwijać się emocjonalnie. To w efekcie umożliwi dziecku funkcjonowanie wśród ludzi, tworzenie bliskich więzi, zawieranie przyjaźni oraz ćwiczenie umiejętności rozumienia własnych i cudzych emocji.
  3. Rozwijać się społecznie. Maluch uczy się, jak ma postępować w konkretnych sytuacjach, dostrzega, jakie są np. role domowników czy jakie są ich wartości.

Wspólna zabawa, już od pierwszych dni życia, zaowocuje w przyszłości. Jak zatem i czym się bawić oraz w jakie atrybuty zabawy warto zainwestować?

Mata edukacyjna z pałąkami i karuzelką – Skarby Oceanu

Mata z najnowszej kolekcji od Tiny Love pomaga przenieść się… na dno oceanu. To niezwykła odskocznia choćby od świata, który maluch poznaje podczas codziennych spacerów. Wspólnie z cudownymi, podwodnymi bohaterami można przeżyć fascynujące przygody!

Atrakcje, jakie oferuje mata, nie tylko wydłużą czas spędzony na brzuszku, zachęcając malucha do unoszenia głowy, ale zapewnią dziecku aktywny rozwój ruchowy, oraz radość z odkrywania nowych bodźców. Z kolei podczas leżenia na pleckach dziecko będzie cieszyć się zwisającymi nad głową zawieszkami. Chcąc je złapać, będzie rozwijać umiejętności motoryczne oraz stopniowo rozumieć zależności przyczyna-skutek.
Najbardziej angażująca może okazać się karuzela w kształcie rozgwiazdy - zawieszona na pałąkach, spełnia rolę standardowej karuzeli, która zazwyczaj mocowana jest do łóżeczka - kręci się, gra melodyjki i ma światełka. Po odczepieniu jej i położeniu na macie, dziecko może w nią uderzać, wywołując w ten sposób różne morskie dźwięki i światełka!
Mata wyposażona jest również w elementy zapewniające rozwój wielozmysłowy. To między innymi bezpieczne lusterko, elementy świecące i grające oraz błyszczące satynowe wstążki. Najważniejsze jednak, by zabawie towarzyszyła ciekawa, podwodna, opowiedziana przez rodzica bajka!

Mata edukacyjna podróżna XL – Skarby Oceanu

Pozostając na dnie oceanu… To jedna z największych mat firmy Tiny Love. Duży rozmiar zapewnia komfort i bezpieczeństwo podczas odpoczynku i zabawy.

Ta kolorowa, mięciutka mata oferuje miejsce do motorycznych i sensorycznych doświadczeń dziecka leżącego na pleckach, brzuszku lub podczas turlania. Mata jest na tyle duża (140x113 cm), że nie ma ryzyka zabawy poza nią. Do tego jest łatwa do złożenia i przenoszenia, dlatego sprawdzi się zarówno podczas zabawy w domu, jak i na pikniku czy w gościach! Zwłaszcza że dolna część maty jest wodoodporna, a całość można bez problemu prać w pralce.

Mata zapewnia niezwykle duży obszar zabawy. Jej unikalny design ciekawi maluchy i zachęca do rozwoju ruchów całego ciała. Najpierw w pozycji leżącej, stopniowo jednak pomagając ćwiczyć koordynację, równowagę i postawę ciała oraz kontrolowanie ruchów.

Lampka/projektor muzyczny/pozytywka 3w1

To nieduże urządzenie jest zarazem lampką, która daje ciepłe, delikatne światło, wyświetlającym gwiazdki projektorem i pozytywką. Dodatkowo modny design i wyjątkowa paleta kolorów kolekcji Boho Chic tworzą przyjemną przestrzeń.

Odtwarzacz MP3 umożliwia odtwarzanie 17 kołysanek, szumów oraz dźwięku uciszania. Daje również możliwość wgrania swoich utworów. Zabawka w doskonały i prosty sposób stymuluje wzrok i słuch dziecka: światło i gwiazdki zachęcają je do obserwowania, a muzyka do uważnego słuchania.

Lampka nocna umożliwia dostosowanie poziomu oświetlenia, a dzięki uchwytowi w postaci sznurka, można ją przenosić w trybie latarenki. Przede wszystkim jednak Kolorowa, gwieździsta projekcja na suficie stworzy zaczarowaną i magiczną atmosferę w pokoju dziecka.

Karuzela Czas dla Brzuszka: zabawka interaktywna – Zabawa na łące

Ta innowacyjna karuzela nie przypomina klasycznych. Jej zadaniem jest bowiem zachęcenia malucha do spędzania czasu na brzuszku. I należy przyznać, że działa! Dziecko chętniej spędza czas w tej ważnej dla jego rozwoju (lecz niekiedy frustrującej) pozycji.

Wprawiona w ruch zabawka balansuje, a jej dwa obracające się o 360° ramiona, na których wiszą przyjazne jabłuszko z lusterkiem i ptaszek, nieustannie inspirują dziecko do podnoszenia główki. Karuzelka wyposażona jest w klips umożliwiający łatwe mocowanie i zabranie jej ze sobą w podróż!
Zabawka wspiera rozwój zmysłów, motoryki dziecka i zdolności poznawczych dzięki wielu zabawnym i angażującym elementom – nie brakuje muzyki, światełek, a sam jej ruch pozwala dziecku w spokoju cieszyć się obracającymi się ramionami i lusterkiem a ku-ku. Karuzelka zachęca także do ćwiczenia ruchów precyzyjnych oraz ruchów całego ciała.

Dlaczego to wszystko jest tak ważne? Bo dzięki prawidłowemu stymulowaniu zmysłów i trosce o rozwój społeczny i emocjonalny, nasze pociechy wyrosną na uważnych i rozumnych starszaków! Poza tym, te akcesoria to gwarancja fantastycznej zabawy – zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. 

Przynajmniej 7 korzyści...

Sięgając po zabawkę dla malucha, należy zwrócić uwagę, by umożliwiała stymulowanie rozwoju malucha w różnych obszarach. Jakich?

1.    Kojarzenie. Rozwój w tym obszarze umożliwia odkrywanie świata i zdobywanie nowych umiejętności.
2.    Język i komunikowanie się. Dzięki rozwijaniu mowy maluch może dzielić się z otoczeniem swoimi pomysłami, myślami i emocjami. I pamiętaj – gaworzenie też jest formą komunikacji!
3.    Ruchy precyzyjne. To niezwykle istotne, by dziecko mogło ćwiczyć chwytanie czy celowanie. Wkładanie niektórych przedmiotów do ust jest dla maluchów również bardzo ważną umiejętnością.
4.    Zmysły. Dzięki nim możemy badać otoczenie i poszerzać jego pojmowanie. Zmysły pozwalają gromadzić i przetwarzać napływające informacje. Nie wolno zapominać o wspieraniu rozwoju żadnego z nich – wzroku, smaku, zapachu, słuchu ani dotyku.
5.    Ruchy całego ciała. Silne mięśnie są potrzebne do wykonywania czynności jak między innymi unoszenie głowy, przewroty na brzuch, siadanie, raczkowanie czy chodzenie. Dzięki nim dziecko staje się samodzielne i w pełni aktywne.
6.    Wyobraźnia i kreatywność. Te dwa elementy pozwalają tworzyć to, co fizycznie nie istnieje, realizować swoje pomysły i spełniać marzenia. Wyobraźnia dziecka potrafi być naprawdę niesamowita i u niejednego dorosłego wywołać konsternację.
7.    Rozwój emocjonalny i społeczny. To niezwykle istotne także na późniejszym etapie rozwoju, podczas np. nauki. Obszar ten wspiera także dziecko w rozpoznawaniu emocji.

 Gotowi na wspólną zabawę?

Artykuł powstał z udziałem Tiny Love

Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy