Marko zabawki K's Kids zdjęcie startowe
fot. materiały prasowe

Zabawki wspierające rozwój. Podpowiadamy, jak wybrać te najlepsze!

Zabawa to tak naprawdę… bardzo poważna sprawa. Dzięki niej dziecko bez najmniejszego wysiłku uczy się mnóstwa rzeczy. Jakie najlepiej wspierają jego rozwój?
Marko zabawki K's Kids zdjęcie startowe
fot. materiały prasowe
Gdy dziecko beztrosko rzuca piłeczką, potrząsa grzechotką albo przytula pluszaka, tak naprawdę intensywnie się uczy. Czego? Na przykład panowania nad własnym ciałem, logicznego myślenia („Ojej! Potrząsnąłem grzechotką, a ona wydała z siebie dźwięk!”) i wyrażania emocji. 

Trójkąt Umiejętności

Przedstawiamy kolekcję zabawek K's Kids. Każdy ich element został zaprojektowany w taki sposób, by wspierać rozwój dziecka. 
Aby rodzicom było łatwiej zrozumieć, w czym pomagają konkretne klocki, piłki czy maty, warto zapoznać się z tzw. Trójkątem Umiejętności. To prosty przewodnik, pokazujący w jakim obszarze rozwija się maluszek, gdy się nimi bawi.  
Redakcja poleca: Zobacz hity wśród gier dla dzieci - film
Jaką kupić pierwszą grę planszową? Jak wybrać odpowiednią grę dla całej rodziny? Poznajcie najciekawsze gry dla dzieci, a wśród nich taka, która pachnie ogniem!

ROZWÓJ FIZYCZNY

Na obszar rozwoju fizycznego dziecka składają się:
zmysły –  wzrok, słuch, dotyk, węch i smak,
motoryka mała  – m.in. precyzyjne chwytanie przedmiotów, ruchy warg i języka,
motoryka duża – ruchy większych mięśni odpowiedzialnych za pracę ramion, nóg i całego ciała.

Zabawki, które wspierają rozwój fizyczny, stymulują zmysły dziecka wyrazistymi, miłymi dla oka kolorami, różnorodnymi kształtami i ciekawymi fakturami poszczególnych elementów. To jednocześnie miłe dla ucha, interesujące dźwięki, np. melodie, szeleszczenie czy odgłosy zwierząt. Takie zabawki zachęcają dziecko do wykonywania precyzyjnych ruchów: chwytania, obracania zabawką w dłoniach, manipulowania nią na różne sposoby. Rozwijają również całe ciało, np. przekonując do raczkowania, schylania się, rzucania czy łapania.

Domek Psa Patricka
Ten bajecznie kolorowy sorter ma miękkie ściany i dach z otworami o różnych kształtach, do których dziecko dopasowuje mniejsze i większe klocki. W klapkę z postacią Psa Patricka wszyto od wewnętrznej strony bezpieczne lusterko. Zabawka ma także duży, wygodny uchwyt, dzięki któremu łatwo przenosić ją z miejsca na miejsce.

Klocki Połącz i słuchaj
Każdy z tych kolorowych, mięciutkich, łatwych do chwycenia klocków jest zabawką samą w sobie, jednak można je także łączyć. Gdy uda się dopasować części obrazka, dziecko słyszy odgłos zwierzęcia lub pojazdu, który na nim widzi. 

Przenośna mata Słoń
To mata, pluszak i książka w jednym. Zabawny słonik ma grzechoczące nóżki, szeleszczące uszy i piszczącą trąbę. Jest mięciutką przytulanką, którą można wszędzie zabierać ze sobą. Kryje miłą niespodziankę: zapinaną na guzik-gryzaczek książeczkę z kolorowymi wizerunkami zwierząt. To jeszcze nie wszystko: podczas spacerów czy pikników strony książeczki można zamienić w całkiem sporą matę.

Zegar Sowa –  noc i dzień
Sowa z zegarem jest bajecznie kolorowa i zrobiono ją z materiałów o różnych fakturach. Jest bardzo miękka – w sam raz do przytulania. Bawiąc się nią, dziecko może słuchać dźwięku Tik-Tak i muzyki, ciągnąć za gryzaki (i oczywiście je gryźć) oraz przesuwać paluszkami wskazówki.


ROZWÓJ POZNAWCZY

Na obszar rozwoju poznawczego składają się:
umiejętności logiczne – umiejętność porządkowania informacji, wyciągania z nich wniosków i rozwiązywania problemów,
kreatywność – inteligencja artystyczna, rozumienie kolorów, kształtów, rozróżniania muzyki i rytmu,
umiejętności językowe – umiejętność mówienia i rozumienia.

Zabawki, które wspierają rozwój poznawczy, uczą myślenia, kojarzenia faktów i rozwiązywania problemów. Zachęcają do poznawania kolorów i dźwięków oraz do tego, by korzystać z nich na różne sposoby. Wspierają również rozwój mowy, np. uczą nazw zwierząt czy pojazdów zapraszając do rozmowy i zadawania pytań.

Edukacyjne klocki Puzzle
To 12 miękkich, lekkich elastycznych, kolorowych sześcianów z bardzo bogatym materiałem edukacyjnym. Na przykład na zielonych ściankach klocków są przedmioty w różnych liczbach (co pomaga w nauce liczenia), na pomarańczowo-niebieskich cyfry, a na różowych połówki różnych obiektów. Ścianki granatowe ukrywają niespodziankę – mają klapki, pod którymi znajdują się te same obiekty w różnych stanach, np. całe jabłko i ogryzek (dziecko uczy się pojęcia przyczyna-skutek). Na jednej ze ścianek są także fragmenty dużej układanki. Składając wszystkie klocki razem, dziecko zobaczy obrazek z wesołym miasteczkiem. Zestaw uzupełniają miękkie kolorowe stożki, z których można zrobić np. dach domku.  

Klocki Popboblocs Zbuduj sam – Miasto
Zestaw składa się z 50 klocków różnej wielkości, figurki ciężarówki oraz dodatkowych elementów z papieru, takich jak ludzie, drzewa czy budynki. Dzięki tej zabawce dziecko może nie tylko budować miasto, ale także bawić się w odgrywanie różnych ról i tworzyć historie.

Piramida edukacyjna Patrick
Zabawka składa się z kolorowych kubeczków, na których wytłoczone są liczby i wzory. Zadaniem dziecka jest ułożenie kubków w stos. Gra uczy kolorów oraz pomaga dziecku ćwiczyć motorykę i logiczne myślenie. Każdego z kubeczków można także użyć także osobno, np. jako foremki do piasku. Dzięki temu zabawka daje dziecku poczucie samodzielności i władzy.

ROZWÓJ SPOŁECZNY

Na obszar rozwoju społecznego składają się:
emocje – umiejętność wyrażania ich i kontrolowania,
komunikacja – umiejętność skutecznego porozumiewania się z innymi,
poczucie własnej wartości – zadowolenie z siebie, które daje np. ukończone zadanie czy sam proces podejmowania decyzji.

Zabawki, które wspierają rozwój społeczny, są miłe w dotyku, zachęcają, by się w nie wtulić i się o nie troszczyć. Wspierają także rozwój mowy, zachęcając do rozmawiania z nimi lub o nich. Budują poczucie samoświadomości i własnej wartości, zachęcając np. do oglądania siebie w lusterku, podejmowania samodzielnych decyzji czy kończenia rozpoczętych zadań.

Dinozaur z piłeczkami – Jestem Szefem
Ogromny, mięciutki dinozaur z 60 kolorowymi piłeczkami. Dziecko może rozpiąć zamek błyskawiczny na jego grzbiecie i siedzieć w środku jak w basenie z piłeczkami albo wyrzucać je i wkładać do środka – to ono jest szefem! Zabawka ma także grzechotkę, lusterko i elementy, które szeleszczą.

Interaktywna kostka – Muzyczna farma
Kolorowa, miękka kostka z elementami o różnych fakturach i dodatkami: lusterkiem, gryzakiem i tasiemkami zakończonymi supełkiem. Naciskanie ozdobionych wizerunkiem zwierząt ścianek aktywuje dźwięki – ich odgłosy.

Mówiąca piłka 2 w 1
Różnokolorowa, miękka piłka z kolorowymi obrazkami, która pomaga w nauce kolorów, liczenia od 1 do 10 i alfabetu, idealna do zabaw sportowych (rzucania, kopania, turlania) i jako przytulanka. „Rośnie” wraz z dzieckiem – może towarzyszyć mu na kolejnych etapach jego rozwoju. Dostępna jest w dwóch wersjach językowych – angielskiej i polskiej.

WSZYSTKIE OBSZARY

Tak naprawdę zabawki stymulują wszystkie obszary rozwoju. Niektóre z nich są tak wszechstronne, że robią to szczególnie skuteczne.

Kostka Słuchaj, klaszcz i śpiewaj
Miękka w dotyku, kolorowa kostka z zabawnymi obrazkami, którą można ustawić w 3 trybach:
„słuchaj” – po podrzuceniu kostka gra 6 różnych melodii
„klaszcz” – gra 3 melodie zachęcające do klaskania
„śpiewaj” – gra piosenki zachęcające dziecko do wspólnego śpiewu

Przytulanki interaktywne Julia uczy mówić i Wayne uczy mówić
Julia i Wayne to lalki z funkcją nagrywania głosu, dzięki której można sprawić, by mówiły to, co chcemy, np. słowa „mama” czy „tata”, „dziękuję”, „dzień dobry”. Dziecko odtworzy je naciskając brzuch lalki. 
Julia  i Wayne potrafią też w zabawny sposób powtarzać wypowiadane przez dziecko lub rodziców słowa, grają 4 melodie i kiwają głowami w ich rytm. Są mięciutkie, więc miło je przytulić.

Sorter Patrick
Sorter ma kształt miękkiej, zamykanej na suwak walizeczki z 9 otworami o różnych kształtach, do których dopasowuje się różnokolorowe klocki. Ma wygodny uchwyt do przenoszenia i breloczek z pieskiem Patrickiem.


Doradca Rozwoju Dziecka 

Jakie zabawki podarować maluszkowi, by najlepiej pomagały mu w rozwoju? 
W dokonaniu wyboru pomoże ci Doradca Rozwoju Dziecka.  
To bardzo proste: wybierasz na stronie wiek dziecka, zaznaczasz, co już potrafi (np. „stara się naśladować różne dźwięki”, „uśmiecha się w odpowiedzi na uśmiech dorosłych”, „potrafi chwytać grzechotkę”) i natychmiast otrzymujesz analizę dotyczącą poziomu jego rozwoju wraz z sugestiami, jakie zabawki będą w jego przypadku najlepiej stymulować poszczególne obszary.
Spróbuj!

Artykuł powstał z udziałem firmy Marko
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy