Zabawy z dwulatkiem
fot. AdobeStock

Zabawy z dwulatkiem: propozycje wspierające rozwój

Zabawy z dwulatkiem to frajda zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Malec już sporo rozumie, chętnie bierze udział w zabawie, choć jeszcze nie potrafi skupić się na danej czynności zbyt długo.
Milena Oszczepalińska
Zabawy z dwulatkiem
fot. AdobeStock
Jak zająć dwuletnie dziecko, by nie czuło się znudzone siedzeniem w domu? Możliwości jest wiele. Przedstawiamy kilka zabaw, które zorganizujecie z łatwością, a w dodatku dadzą wiele frajdy wszystkim domownikom i przyczynią się do lepszego rozwoju waszych dzieci. W co bawić się z dwulatkiem? Oto nasze podpowiedzi!

Zabawy z dwulatkiem: 5 propozycji

  1. Zabawa w domowe porządki z dwulatkiem
  2. Ciastolina (i nie tylko!) dla dwulatka
  3. Zabawa w zwierzątka z dwulatkiem
  4. Zabawa w zgadywanki z dwulatkiem
  5. Układanie wzorów ze sznurka z dwulatkiem

1. Zabawa w domowe porządki z dwulatkiem

Nie dla wszystkich ten punkt jest czymś oczywistym, jeśli mówimy o zabawie, ale przede wszystkim musimy sobie uświadomić, że niektóre rzeczy, które nam wydają się (przykrym?) obowiązkiem i rutyną, dla dwulatków mogą być doskonałą zabawą. Dlatego zachęcamy, by maluchy wykonywały z wami wszystkie obowiązki domowe.

Oczywiście dwulatek nie ugotuje sam obiadu ani nie wyprasuje ubrań, ale może za to podawać mokre rzeczy z prania, gdy wieszacie je na suszarkach, a nawet próbować samemu zawieszać choćby skarpetki. Poza tym fajnie jest włączać nawet tak małe dziecko w przygotowywanie posiłków. Może np. samo smarować masłem chleb, jeśli dacie mu odpowiednio  nieostry, zaokrąglony nóż, może mieszać produkty w misce i robić wiele drobnych czynności, które będą dla niego ciekawe, a wam pozwolą na ugotowanie obiadu czy zrobienie kolacji bez frustracji, że dziecko znowu marudzi, bo nie potrafi zająć się sobą.

2. Ciastolina (i nie tylko!) dla dwulatka

Ciastolina jest bezpieczną masą plastyczną, na opakowaniach widnieją nawet informacje, że nadaje się dla dzieci powyżej 2 lat. W dodatku jest miękka i plastyczna, dlatego zabawa nią jest naprawdę przyjemna. Zamiast sklepowej, można też zrobić ciastolinę samodzielnie albo przygotować dziecku inną, równie atrakcyjną masę – masę solną lub masę porcelanową. Lepienie z ciastoliny i innych mas poprzez to, że dziecko ugniata je, formuje, coś z nich wyciska, wykrawa, jest niezwykle ważne w kształtowaniu zdolności manualnych. Nie bójcie się bałaganu, sprzątanie po zabawie zajmie naprawdę chwilę, a korzyści z samego tego zajęcia są nie do przecenienia.
Redakcja poleca: Z maluszkiem w Centrum Nauki Kopernik - galeria Bzzz! (video)
Nie musisz czekać, aż twoje dziecko podrośnie, by zainteresować je nauką. Do galerii Bzzz! w warszawskim Centrum Nauki Kopernik można przyjść już z dwulatkiem!

3. Zabawa w zwierzątka z dwulatkiem

Dzieci w wielu dwóch lat mają niespożyte pokłady energii. Warto więc możliwie dużo czasu spędzać z nimi na zabawach ruchowych. Nie dość, że pozwolą one na pozbycie się nadmiaru energii i poczucia nudy, to jeszcze doskonale wpływają na rozwój fizyczny malca, ponieważ kształtują prawidłową postawę i wzmacniają mięśnie. 

Jedną z prostszych zabaw ruchowych, do których nie potrzebujecie niczego poza kawałkiem wolnej podłogi, jest zabawa w udawanie zwierzątek. Rodzic rzuca hasło, a dziecko zamienia się w dane zwierzę i porusza się, jak ono (na początku warto samemu pokazać dziecku, jak może poruszać się koń, żółw, mucha czy żaba). Możecie też nieco utrudnić zabawę i wymyślić, że dziecko na dany znak zamienia się w jedno konkretne zwierzę, a w międzyczasie np. biega lub tańczy w rytm muzyki. 

4. Zabawa w zgadywanki z dwulatkiem

Dbając o poszerzanie słownictwa maluszka, warto jak najczęściej z nim rozmawiać, śpiewać, czytać albo... rozwiązywać zagadki. Oczywiście muszą być one dostosowane do wieku. Świetnym pomysłem jest zabawa w zgadywanie tego, co druga osoba ma na myśli. Rodzic mówi: "moim czujnym okiem szpiega widzę coś koloru... (i tu podaje kolor)", a dziecko musi zgadną, co takiego rodzic może widzieć w tym kolorze. Oczywiście zamian ról jest jak najbardziej dozwolona, a nawet wskazana. Czy taka zabawa spodoba się dwulatkowi? Z pewnością! a czy wymaga od nas specjalnych przygotowań Absolutnie nie! Takie zabawy lubimy najbardziej :)

Zobacz też: Zagadki o zwierzętach: 15 propozycji

5. Układanie wzorów ze sznurka z dwulatkiem

Ćwiczenie koordynacji ręka-oko, spostrzegawczości i precyzji jest bardzo ważne w aspekcie prawidłowego rozwoju dziecka. Jedną z takich zabaw, które wspierają te aspekty rozwojowe, jest układanie sznurka zgodnie z wzorem. Do zabawy potrzebne będą dwa sznurki tej samej długości (mogą to być nawet sznurówki od butów). Najpierw rodzic układa na podłodze sznurek w jakiś wzór, a następnie dziecko próbuje swój sznurek ułożyć podobnie. Pamiętajmy przy tym, by były to nieskomplikowane wzory, np, kółko, wężyk, prosta linia. Jeśli dziecko radzi sobie z takimi wzorami, można podnieść poziom trudności, np. układając litery, na początek L, C, I, U, O, a później trudniejsze. 

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy