
Masa porcelanowa, nazywana również suchą lub zimną porcelaną, jest bardzo plastyczna, delikatna i idealnie nadaje się do wykonania różnego rodzaju ozdób i zawieszek. Dekoracje z masy porcelanowej mogą stanowić piękną ozdobę choinki lub świątecznego stroika, a modelowanie zimnej porcelany to ogromna frajda dla dziecka. Zachęcamy do wykorzystywania tej masy plastycznej przez cały rok! Co jest potrzebne do jej wyrobienia?
Spis treści:
- Jak zrobić masę porcelanową?
- Anioł z masy porcelanowej
- Masa porcelanowa: figurki i inne ozdoby
- Suszenie figurek z suchej porcelany
- Przepis bez kleju na masę porcelanową z sody
Jak zrobić masę porcelanową?
Wykonanie zimnej porcelany jest naprawdę proste i szybkie, a dekoracje, jakie można z niej uzyskać, niezwykle efektowne. Prezentujemy sprawdzony przepis na masę porcelanową DYI.
Składniki niezbędne do zrobienia masy porcelanowej:
- 10 łyżek kleju wikol,
- 10 łyżek mąki ziemniaczanej lub skrobi ziemniaczanej,
- 3 łyżki oliwki dla dzieci,
- 3 łyżki soku z cytryny,
- 2 łyżeczki gliceryny (opcjonalnie).
Przygotowanie suchej porcelany:
Odmierzoną ilość mąki ziemniaczanej, kleju, soku z cytryny, oliwki i gliceryny umieść w naczyniu, np. w misce. Całość dokładnie wymieszaj łyżką na gładką, jednolitą masę. Następnie zacznij ją ugniatać rękami, najlepiej w rękawiczkach (jeśli nie masz rękawiczek, posmaruj ręce kremem, by były bardziej tłuste i nie przyklejała się do nich masa).
Po ok. 5 minutach ugniatania masa porcelanowa jest już gotowa i można zacząć robić z niej dekoracje.
Anioł z masy porcelanowej
Żeby zrobić anioła z masy porcelanowej bez gotowej foremki, musisz wyciąć z masy:
- trójkąt (na ciało)
- serce (na skrzydła)
- oraz ulepić małą kulkę (na głowę).
Anioł z zimnej porcelany: wykonanie
Przygotuj jeszcze praskę do czosnku. A następnie:
- serce przetnij na pół -w ten sposób otrzymasz skrzydła
- kulkę przyklej do trójkąta i spłaszcz ją
- z obu stron przyklej skrzydła
- pozostałą masę przeciśnij przez praskę do czosnku i z uzyskanych niteczek zrób włosy, przyklejając je do głowy
- zrób w głowie aniołka z masy porcelanowej dziurkę, przez którą przewleczesz sznurek do zawieszenia ozdoby w oknie lub na choince.
Masa porcelanowa: figurki i ozdoby
Możesz traktować masę porcelanową jak plastelinę i lepić z niej pożądane figurki. Inny sposób na przygotowanie dekoracji i ozdób z zimnej porcelany wymaga wałka i foremek do wycinania ciastek lub kształtów z ciastoliny. Gotową masę porcelanową rozwałkuj za pomocą wałka kuchennego na grubość ok. 0,5 cm. Następnie przy użyciu foremek do ciasteczek wycinaj z niej dowolne kształty (jeśli mają to być dekoracje bożonarodzeniowe, wykorzystaj foremki w kształcie aniołków, choinek, gwiazdek, dzwoneczków i wszystkie inne, których używasz do robienia pierniczków). Jeśli chcesz umieścić wykonane ozdoby w postaci mikołajów, reniferów czy aniołów z masy porcelanowej na choince, nie zapomnij o wycięciu w nich małych dziurek, przez które przewleczesz sznurek do powieszenia.
Zobacz też: Świąteczne gadżety kuchenne dla dzieci
Suszenie figurek z suchej porcelany
W przeciwieństwie do masy solnej, suchej porcelany nie musisz wypiekać w piekarniku. Wystarczy, że położysz gotowe zawieszki na kartonie lub podkładce i pozwolisz im schnąć przez 24 godziny. Po tym czasie masa stanie się na tyle twarda, że można od razu śmiało wieszać ozdoby na choince (po uprzednim przewleczeniu przez nie sznureczków lub wstążeczek).
Zimna porcelana ma jeszcze jedną przewagę nad masą solną. Gotowe figurki z masy porcelanowej są trwalsze, nie kruszą się tak łatwo, więc mogą posłużyć na dłużej.
Przepis bez kleju na masę porcelanową z sody
Masa porcelanowa z sody jest alternatywą dla klasycznej masy porcelanowej, do której konieczne jest użycie wikolu. Jeśli szukasz przepisu na masę porcelanową bez kleju, ten sprawdzi się idealnie.
Potrzebne składniki:
- opakowanie sody oczyszczanej,
- 50 g mąki ziemniaczanej,
- 60 ml wody.
Przygotowanie:
Do garnka wsyp mąkę i sodę i wymieszaj. Następnie wlej wodę i również całość wymieszaj. Postaw garnek na kuchence i podgrzewaj zawartość aż do uzyskania jednolitej, zwartej masy. Gdy masa wystygnie, wyjmij ją z garnka na posypaną mąką ziemniaczaną stolnicy. Chwilę ugniataj. Gdy masa porcelanowa z sody jest gotowa, możesz ją rozwałkować i wycinać z niej ozdoby za pomocą foremek. Wycięte dekoracje muszą schnąć przez 24 godziny – 12 godzin na jednej stronie i 12 na drugiej (nie zapomnij zrobić w nich od razu dziurek na sznureczek, gdy będą utwardzone, będzie już na to za późno). Po tym czasie są już twarde i gotowe do zawieszenia na choince.
Zobacz też:

Aniołek z masy solnej to prosta i efektowna dekoracja na chrzciny lub święta. Ładnie wygląda też w dziecięcym pokoju. I co najważniejsze, taką ozdobę możesz przygotować wspólnie z dzieckiem. Ono będzie świetnie się bawić, a ty zyskasz małego pomocnika. Podpowiadamy, jak zrobić aniołka z masy solnej w 9 krokach. Sprawdź instrukcję z obrazkami! Jak zrobić aniołka z masy solnej? Najpierw przygotuj masę solną . Potrzebne ci będą: szklanka mąki szklanka soli 125 ml wody. Wskazówka: Jeśli chcesz ulepić małego aniołka, do masy dodaj jeszcze 100 g mąki ziemniaczanej i więcej wody – w sumie powinnaś jej mieć 150 ml. Jeśli natomiast planujesz zrobić dużego aniołka, do podstawowego przepisu dorzuć jeszcze szklankę soli. Możesz też dodać dwie łyżki oleju, by masa była bardziej elastyczna. Zapisz sobie zdjęcie ze składnikami na masę solną, żeby zawsze mieć je pod ręką: Sposób wykonania: Wszystkie składniki połącz i ugnieć do uzyskania jednolitej masy. Kiedy będzie gotowa, pomóż dziecku ulepić z niej aniołka. Możecie też wykrawać kształty aniołków z foremek do pierników , a dopiero potem ozdabiać dekoracje z masy solnej. Jak piec masę solną? Gotowe ozdoby z masy solnej mogą schnąć po prostu w pomieszczeniu, ale wówczas potrzeba na to ok. 2 dni. Pieczenie masy solnej w piekarniku znacznie skróci ten proces. Wystarczy rozgrzać piekarnik do 60-70 stopni i włożyć do niego solne dekoracje na ok. 45-60 minut. Po tym czasie nadają się już do upiększania ich, np. za pomocą farb do masy solnej czy brokatu. Aniołek z masy solnej krok po kroku Do zrobienia aniołka oprócz masy solnej potrzebne ci będą jeszcze: papier, wykałaczki, nożyczki, farby plakatowe, brokat, mazaki, pędzelek. Krok 1. Rozłóż kartkę papieru na stole i poproś dziecko, by przyłożyło do niej swoje dłonie...

Piankolina to masa, którą twoje dziecko z pewnością chętnie się pobawi. Jest niedroga i dostępna w wielu kolorach. Możesz też zrobić ją sama w domu! Zabawa wszelkiego rodzaju masami plastycznymi jest dla dziecka niezwykle rozwijająca, pobudza jego wyobraźnię, uczy kreatywności, ćwiczy zdolności manualne . Dlatego nie ograniczaj się jedynie do uwielbianej przez dzieci ciastoliny czy plasteliny. Co to jest piankolina? Piankolina to niezwykle lekka masa składająca się z małych kuleczek (piankolina kuleczkowa) , które są ze sobą sklejone. Jest miękka i łatwa do modelowania. W sklepach dostępna jest w wielu żywych kolorach. Można kupić nawet świecącą piankolinę. Jej największe zalety to to, że: nie brudzi, nigdy nie wysycha, nie przykleja się do rąk ani do ubrania. Piankolina: przepis na masę plastyczną z pianki do golenia Jak zrobić piankolinę? To bardzo łatwe i szybkie. Potrzebujesz jedynie trzech produktów, takich jak: pianka do golenia i mąka ziemniaczana. Potrzebny będzie jeszcze płyn do mycia naczyń. Z pewnością bez trudu znajdziesz je w swoim domu. Składniki na domową piankolinę: 1 kg mąki ziemniaczanej, 1 opakowanie pianki do golenia, ok. 1,5 szklanki płynu do mycia naczyń (najlepiej bezbarwnego lub białego, ale każdy będzie dobry). Przygotowanie domowej piankoliny: Wsyp do miski mąkę, następnie dodaj całe opakowanie pianki do golenia i wlej porcję płynu do naczyń. Wymieszaj wszystkie składniki. Gotowe! Widzisz, jakie to proste? Taką masę plastyczną dla dzieci możesz zrobić razem z maluchem - na pewno chętnie będzie dodawać i ugniatać produkty, żeby je wymieszać na gładko. Nasza rada: domowa piankolina jest biała. Jeśli twoje dziecko chciałoby lepić kolorową masą, wystarczy dodać do niej barwnik spożywczy. Pomysły na zabawę piankoliną Domowa piankolina ma nieco inne właściwości niż ta...

Piasek księżycowy, zwany też moon sand, tak naprawdę z piaskiem ma niewiele wspólnego. To masa plastyczna na bazie mąki. Jest bardzo prosta w przyrządzeniu, a do jej wykonania potrzebujesz jedynie składników, które z pewnością zawsze masz… w swojej kuchni. Chcesz poznać przepis na wyśmienitą zabawę dla dzieci? Oto sposób, jak samodzielnie zrobić piasek księżycowy. Piasek księżycowy DIY: przepis Do przygotowania piasku księżycowego potrzebujesz: 8 szklanek mąki (dowolnej), 2 szklanek oleju (dowolnego). Składniki należy wsypać do miski i wymieszać je dokładnie , by powstała jednolita masa plastyczna. Widzisz, jakie to proste? W dodatku frajdą dla dziecka będzie nie tylko sama zabawa masą moon sand, ale też sam proces przygotowywania. Dzieci uwielbiają pomagać w kuchni, a mieszanie składników to jedno z ciekawszych zajęć, na jakie zwykle czekają maluchy. Wskazówka! Jeśli akurat skończył ci się olej, możesz zastąpić go oliwą z oliwek. A jeśli chcesz, by masa z mąki pięknie pachniała, użyj zamiast oleju oliwki dla dzieci, balsamu do ciała lub odżywki do włosów. Wszystkie te produkty nadadzą się idealnie. Zobacz też: Piankolina DIY: prosty przepis Kolorowy piasek z mąki Piasek kinetyczny domowej roboty jest w stu procentach naturalny, dlatego bez obaw możesz dać go do zabawy nawet maluszkowi. Ugniatanie, modelowanie, wałkowanie różnego rodzaju mas plastycznych to zajęcie niezwykle rozwijające sensorycznie , dlatego warto zachęcać do niego dziecko już od najmłodszych lat. Aby zabawa była jeszcze ciekawsza, możesz do masy dodać nieco koloru. Kolorowy piasek księżycowy uzyskasz z łatwością. Dodaj do podanych wyżej składników trochę startej na tarce kredy w ulubionym kolorze dziecka. W ten sposób można uzyskać moon sand w niemal każdym kolorze tęczy. Zobacz też: Masa porcelanowa: prosty przepis Jak zrobić...