Zapalenie krtani u dzieci: przyczyny, objawy, leczenie
Zapalenie krtani u dziecka cechuje się tym, że im młodsze dziecko, tym choroba może być bardziej niebezpieczna. Szczególnie muszą na nią uważać rodzice niemowląt. Sprawdź, jak rozpoznać zapalenie krtani u dziecka i jakie są najlepsze sposoby leczenia.
Zapalenie krtani u dziecka to powód do niepokoju. Choroba może szybko doprowadzić do poważnych trudności w oddychaniu. Szczególnie zagrożone są niemowlęta, ponieważ mają wąskie drogi oddechowe. Sprawdź, co jako rodzic małego dziecka musisz wiedzieć, kiedy usłyszysz charakterystyczny dla tej choroby szczekający kaszel.
Zapalenie krtani u dziecka: przyczyny
Przyczyną zapalenia krtani najczęściej są wirusy – wtedy mówimy o podgłośniowym zapaleniu krtani (jest też nazywane krupem). Rzadziej do rozwoju choroby doprowadzają bakterie – ich skutkiem jest zapalenie nagłośni, nazywane również bakteryjnym nagłośniowym zapaleniem krtani. Wskutek infekcji pojawia się obrzęk błony śluzowej, którego skutkiem mogą być poważne trudności w oddychaniu. Dzieje się tak, ponieważ maluchy mają wąskie drogi oddechowe.
Zapalenie krtani u dziecka: objawy
Zapalenie krtani u dzieci zazwyczaj zaczyna się w najmniej sprzyjających warunkach – wieczorem. Dziecko nagle zaczyna czuć się źle.
Najczęstsze objawy zapalenia krtani u dziecka to:
- Gwałtowny „szczekający” kaszel. Nazywa się tak, bo przypomina szczekanie psa. Dziecko kładzie się spać, ale już po chwili budzi je męczący kaszel.
- Atak duszności. Dziecko z trudnością nabiera powietrze i zmienia się jego oddech (podczas wdechu wydaje dźwięk podobny do piania koguta).
- Ostra chrypka. Utrudnia, a nawet czasem uniemożliwia dziecku mówienie.
- Pobudzenie. Często dziecko jest bardzo niespokojne, pobudzone, ale niekiedy koncentruje się wyłącznie na swoim utrudnionym oddychaniu.
- Podwyższona temperatura. Zwykle nie przekracza 38 st. C.
Zapalenie krtani u dziecka: leczenie
W zapaleniu krtani u dzieci najgroźniejszy jest sam początek infekcji, kiedy dochodzi do ataku duszności. Ważne jest wówczas szybkie działanie:
- Wyjdź z dzieckiem na świeże powietrze. Gdy dziecko zaczyna mocno kaszleć, okryj je i otwórz okno albo wyjdź z nim na balkon. Zimne powietrze to prawdziwy ratunek: przechodząc przez krtań, obkurczy śluzówkę, a wtedy duszność się zmniejszy.
- Wezwij pogotowie. Jeśli atak kaszlu nie mija albo jest silny, koniecznie wezwij pogotowie lub jedź z dzieckiem na ostry dyżur laryngologiczny. Tam dziecko szybko dostanie środki obkurczające krtań. To bardzo ważne, bo przedłużająca się duszność jest groźna dla życia!
- Rób dziecku inhalacje. Podczas kolejnych ataków kaszlu inhaluj je wilgotnym powietrzem. W następnych dniach trwania choroby ataki kaszlu są zwykle mniej groźne. Możesz je złagodzić, zabierając dziecko do łazienki wypełnionej parą (najpierw musisz nalać do wanny dużo gorącej wody). Wilgotne powietrze zmniejszy obrzęk krtani.
- Trzymaj dziecko w pionie. Podczas napadu kaszlu taka pozycja pozwala na szybsze opanowanie kaszlu i uregulowanie oddechu.
- Zachowuj spokój. Nerwowe zachowanie, płacz zwiększają obrzęk krtani i u dziecka duszność może się nasilać. Jeśli będziesz opanowana, dziecko szybciej się uspokoi.
- Dbaj o nawilżanie. Dobrze przewietrzone i nawilżone mieszkanie oraz dużo picia sprawią, że ataki będą zdarzać się rzadziej.
- Podawaj dziecku leki. Lekarz przepisze dziecku syrop łagodzący kaszel oraz ewentualnie lekarstwa przeciwgorączkowe. Antybiotyk lekarz przepisuje bardzo rzadko – wyłącznie wtedy, gdy podejrzewa, że doszło do zakażenia bakteryjnego.
Zobacz też:
- Domowe sposoby na zapalenie krtani
- Kaszel u dziecka? Poznaj ważne fakty i zalecenia
- Angina, zapalenie krtani i inne gardłowe sprawy