Uwaga! Ryzyko zadławienia! Te pokarmy ostrożnie podawaj dziecku
Czy wiesz jakiego jedzenia nie podawać, by dziecko się nie zakrztusiło? Jest 10 typów pokarmów, którymi najczęściej może zadławić się maluszek. Warto zapamiętać.
1 z 11
Twoje dziecko ma już 6 miesięcy i zarówno ono, jak i ty palicie się do rozszerzania diety? Maluch chce próbować, wyrywa ci jedzenie z ręki i talerza, a ty już oczami wyobraźni widzisz jak wspólnie jadacie w wykwintnej restauracji… Niestety zanim do tego dojdzie, to może jeszcze chwilkę potrwać.
Na początek zacznij podawać swojemu dziecku bezpieczne produkty przygotowane w postaci drobnych przekąsek, które można jeść palcami. Najpierw pokrojone w słupki warzywa i owoce w takiej formie, by łatwo je było łapać małymi rączkami. Nie musisz podawać papek, możesz zacząć od zwyczajnego jedzenia w duchu BLW.
Czy dziecko samo się na pewno nie zakrztusi, nie zadławi?
Najprawdopodobniej towarzyszy ci obawa, że dziecko może się zakrztusić lub zadławić. To normalne. Każdy rodzic przez to przechodzi. Na szczęście maluch, który już samodzielnie trafia rączkami do buzi jest też zazwyczaj w stanie kontrolować ilość połykanego pokarmu i w razie potrzeby zwróci nadwyżkę z powrotem. Odruch wymiotny działa i chroni przed takimi wypadkami. Ryzyko zadławienia jest więc minimalne.
Zobacz: Czy maluch naprawdę się zadławi? Prawdy i mity na temat metody BLW
Tych produktów i przekąsek lepiej unikać!
Niezależnie od tego, są pewne rodzaje produktów, których lepiej po prostu unikać pozwalając dziecku jeść samodzielnie. Zwłaszcza na samym początku rozszerzania diety, kiedy dziecko dopiero się uczy całej tej skomplikowanej czynności jaką jest dla niego samodzielne zjedzenie posiłku. Które z produktów mogą być ryzykowne na samym początku dla małego, a nawet starszego już dziecka? I czy można jakoś zminimalizować niebezpieczeństwo? Zobacz 10 przekąsek i produktów, którymi najczęściej może się zakrztusić dziecko - w naszej galerii zdjęć. Zarówno niemowlę, jak i starsze dziecko.
Czy wasze maluchy jedzą/jadły te produkty w wieku 6. miesięcy? Czy coś jeszcze można dodać do tej listy? A co absolutnie nie powinno się w niej znaleźć?
Zobacz też:
- Najczęstsze pytania rodziców o BLW
- BLW - zdrowe rozszerzanie diety czy kolejna moda?
- "Nie mamy czasu, by stać przy garach!" - mówią autorki książki kucharskiej z przepisami BLW WYWIAD
Źródło: babycenter.co.uk
2 z 11
Borówki amerykańskie mogą być duże. Podawaj je tylko przekrojone na pół.
3 z 11
Popcorn czyli prażona kukurydza. Najlepiej w ogóle zrezygnuj z podawania jej dziecku. Gotowa zawiera duże ilości szkodliwej dla dziecka soli lub innych dodatków. Taka w opakowaniu robiona w mikrofalówce najczęściej jest rakotwórcza! Już lepiej podaj maluszkowi gotowaną kolbę kukurydzy, a na samym początku rozszerzania diety na pewno spodobają się mu także kwadraciki z ugotowanej na gęsto kaszki kukurydzianej.
4 z 11
Marchewka jest zdrowa. Pokrojona w słupki lub plasterki nadaje się już dla niemowlęcia. Ale uwaga! Musi być obrana. Taka z twardą skórą może być przyczyną zadławień. Podobnie jak inne nieobrane warzywa i owoce! Zwłaszcza na początku rozszerzania diety!
5 z 11
Orzechy i rodzynki zwłaszcza w całości są bardzo ryzykowne i często przyczyniają się do zakrztuszeń i problemów z prawidłowym połknięciem.
6 z 11
Landrynki - twarde i zawierają cukier. Kto je podaje niemowlętom? Niestety są tacy rodzice, a i często się zdarza, że dziecko samo gdzieś złapie w rączkę taki cukierek i włoży do buzi. Trzeba bardzo uważać i najlepiej unikać. Jeśli są w domu, niech stoją w opakowaniach, których dziecko nie będzie mogło samodzielnie otworzyć.
7 z 11
Pianki - takie słodkości oczywiście nie mają żadnych wartości odżywczych, ale są kolorowe i mięciutkie, co może zachęcić maluszka do włożenia do buzi. A bardzo trudno je połknąć. Trzeba je trzymać poza zasięgiem dziecka!
8 z 11
Pomidorki koktajlowe najlepiej podawaj przekrojone na pół lub na ćwiartki.
9 z 11
Wędliny (np. kiełbaski, parówki) to nie jest najzdrowszy pomysł na rozszerzanie diety dziecka, ale jeśli już chcemy dać spróbować takich smaków dziecku, koniecznie obierzmy skórkę. Jest częstą przyczyną zakrztuszeń i zadławień.
10 z 11
Ryba - jeśli nie mamy pewności, że jest zupełnie pozbawiona ości, lepiej jej nie podawać.
11 z 11
Połknięty owoc winogrona niestety może utkwić w gardle dziecka. Najlepiej przekrajać je na pół i oczyszczać z pestek. Skórka może być ciężkostrawna i bywa przyczyną zakrztuszeń. Warto ją obrać.