Rząd przygotowuje zmiany w przepisach, dzięki którym obywatele Ukrainy zyskają dostęp do świadczeń w Polsce. 1 marca 2022 na konferencji prasowej minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że uchodźcy przekraczający ukraińsko-polską granicę od 24 lutego, otrzymują w dokumentach pieczątkę, która uprawnia do legalnego pobytu w Polsce, do podejmowania pracy oraz do otrzymywania świadczeń rodzinnych w Polsce. Zasady przyznawania świadczeń ma uregulować specustawa przygotowywana przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz przez ZUS.

Reklama

„Obywatele Ukrainy, kiedy mają pełne prawo dostępu do rynku pracy, na podstawie obowiązujących już przepisów, […] mają prawo do tego wsparcia w zakresie świadczeń rodzinnych.” – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Oznacza to między innymi dostęp do 500 plus na dziecko uchodźcy.

Zobacz też: Jak pomóc uchodźcom z Ukrainy w Polsce?

500 plus i inne świadczenia dla rodziców z Ukrainy

Ukraińscy uchodźcy będą mieć ułatwiony dostęp do pracy w Polsce. Automatycznie po nabyciu takiego prawa ukraińskie rodziny mają mieć przyznane prawo do świadczeń rodzinnych. Oznacza to nie tylko 500 plus dla uchodźców, ale też świadczenia w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO), ale też w późniejszym czasie świadczenie „Dobry Start” dla dzieci w wieku szkolnym.

Dokumenty potwierdzające legalność pobytu i dostęp do rynku pracy w Polsce to:
1. Karta pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”
2. Zezwolenie na pobyt stały lub karta stałego pobytu
3. Decyzja o:

Zobacz także
  • przyznaniu statusu uchodźcy
  • udzieleniu ochrony uzupełniającej
  • udzieleniu zgody na pobyt ze względów humanitarnych
  • udzieleniu zgody na pobyt tolerowany
  • udzieleniu ochrony czasowej w Polsce

4. Karta pobytu wydana na podstawie innych decyzji – szczegóły na stronie MRiPS, także w języku ukraińskim.

Wniosek o 500 plus i RKO dla rodziców z Ukrainy

Zasady składania wniosków o świadczenia są takie same jak w przypadku Polaków. Obywatele Ukrainy uprawnieni do otrzymania świadczeń rodzinnych mogą złożyć wniosek drogą elektroniczną – przez PUE ZUS, portal Emp@tia lub przez bankowość elektroniczną polskich banków.

Uwaga! W celu złożenia wniosku uchodźcy mogą zgłaszać się do punktów obsługi klienta w placówkach ZUS. Pracownicy placówek będą pomagać w wypełnieniu wniosku i jego elektronicznym złożeniu.

Do wniosku obywatel Ukrainy powinien dołączyć dokument potwierdzający charakter pobytu w Polsce.

Ważne: Aby otrzymać świadczenie 500 plus lub RKO, trzeba mieć konto w banku, gdyż ZUS wypłaca świadczenia na rachunek bankowy.

Źródło: gov.pl

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama