500 plus i rodzinny kapitał opiekuńczy
Aktualności

Rodzinny kapitał opiekuńczy i zmiany w 500 plus: Wszystko, co musisz wiedzieć

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przypomina, że nowego roku wejdą w życie dwie ważne reformy dla rodzin z dziećmi.

MRiPS w komunikacie przypomina o dwóch ważnych zmianach, które wejdą w życie 1 stycznia. Od nowego roku w życie wchodzi ustawa o rodzinnym kapitale opiekuńczym,  a także zostają wprowadzone zmiany w programie 500 plus.

Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]

Rodzinny kapitał opiekuńczy: dla kogo?

Rodzinny kapitał opiekuńczy to nowe świadczenie, które będzie przysługiwać na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Oznacza to, że rodzice najmłodszych dzieci będą mogli liczyć nawet na dodatkowe 12 tys. złotych wsparcia. To rodzice zadecydują czy wolą otrzymywać 1000 zł miesięcznie przez rok, czy po 500 zł przez dwa lata. Wsparcie będzie niezależne od dochodów rodziny, środki nie będą opodatkowane.

Rodzinny kapitał opiekuńczy: kiedy wniosek

Wnioski o świadczenie będzie można składać od 1 stycznia 2022 roku wyłącznie online:

  • za pośrednictwem portalu Empatia,
  • PUE ZUS,
  • lub bankowości elektronicznej.

Przyznaniem i wypłatą świadczenia zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Warto jednak wiedzieć, że nie wszyscy otrzymają 12 tysięcy złotych. Kapitał opiekuńczy będzie przysługiwał w pełnej wysokości tylko, gdy wniosek zostanie złożony między 9. a 13. miesiącem życia dziecka. Jeśli rodzic złoży wniosek później, otrzyma kapitał od miesiąca złożenia wniosku, a żadne wyrównanie nie będzie się należało. Dlatego warto się pośpieszyć ze złożeniem wniosku. W przypadku dziecka, które już ukończyło rok, ale ma mniej niż 36 miesięcy, świadczenie zostanie naliczone za okres od dnia wejścia w życie ustawy do czasu ukończenia przez drugie lub kolejne dzieci 36. miesiąca życia.

Od stycznia zmiany w 500 plus

MRiPS przypomina również, że od stycznia wchodzą w życie także zmiany w programie Rodzina 500 plus. Od 2022 r. obsługą programu zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Co to oznacza dla rodziców?  Od 1 stycznia 2022 r. to ZUS będzie wypłacał na bieżąco przyznawane przez siebie świadczenia wychowawcze.  Samorządy będą kontynuować wypłacanie świadczeń wychowawczych przyznanych z wniosków złożonych przed 1 stycznia 2022 r. tylko do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 r. Od 1 lutego 2022 r. to ZUS zacznie przyjmować wnioski na kolejny okres świadczeniowy.  

Wnioski o świadczenie wychowawcze będzie można składać wyłącznie online. Są trzy możliwości elektroniczne:

  • Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  • bankowość elektroniczną
  • portal Empatia.

Ważną zmianą jest fakt, że pieniądze trafią na konto bankowe, a nie do ręki. Oznacza to, że jeśli rodzice we wniosku nie podadzą numeru konta, nie otrzymają świadczenia. Także cała korespondencja będzie przekazywana rodzicom wyłącznie w formie elektronicznej.

Zobacz także:

mama bierze 500 plus, żeby być w domu z dzieckiem
Adobe Stock
Aktualności
„Dzięki 500 plus mogę nie pracować i być z dzieckiem. To najlepsze dla jego rozwoju” [LIST DO REDAKCJI]
Wcześniej myślałam, że też wrócę do pracy po macierzyńskim. Ale kiedy zobaczyłam, jak moja Marianka świetnie się rozwija w kontakcie ze mną, postanowiłam zostać w domu. To żaden powód do wstydu. W końcu mam 500 plus, na podstawowe rzeczy wystarczy. Współczuję matkom, które posyłają dzieci do jakichś podejrzanych placówek, a ich maluszki cierpią.

To oczywiste, że niektóre mamy pracują, a inne zostają z dziećmi w domu – każdy rodzic dokonuje własnego wyboru, najlepszego dla swojej rodziny. Nikogo nie oceniamy ani nie piętnujemy żadnej decyzji. Wśród mam panują jednak różne przekonania: czy opieka nad dzieckiem w domu jest lepsza niż posłanie go do przedszkola? A może jest odwrotnie? Gdzie dziecko lepiej się rozwija? Czy to źle, że w przedszkolu i żłobku częściej choruje? Do naszej redakcji przyszedł list, w którym mama czteroletniej dziewczynki zdecydowanie opowiedziała się po jednej ze stron. Co na ten temat sądzicie? „Współczuję wam, pracujące mamy. W ogóle nie macie czasu dla dzieci” (list do redakcji) „Moja córeczka ma już 4 lata, a jeszcze nigdy nie była w przedszkolu. I jestem z tego dumna! Chcę dla niej jak najlepiej, dlatego zostałam z nią w domu. Pewnie pomyślicie, że pisze do was jakaś nawiedzona, sfrustrowana mamuśka bez pracy. Nie, miałam świetną pracę na cały etat, jestem architektem po studiach i wielu szkoleniach. To jednak prawda, że dziecko wszystko zmienia. Kiedy na świecie pojawiła się Marianka, praca i kariera zeszły na dalszy plan, właściwie w ogóle przestały się liczyć. To przecież tylko kilka lat, gdy maluszek potrzebuje nas, matek, najbardziej. Opieka mamy jest dla niego najlepsza. Chyba każdy to przyzna? Dlatego po urlopie macierzyńskim rzuciłam pracę. Tak po prostu. Decyzja przyszła łatwo, dobro córki jest najważniejsze. Dlaczego nie żłobek ani przedszkole? Już ja wiem, jak wygląda opieka w takich miejscach i nikt mnie nie przekona, że to dobre dla malutkiego dziecka, które potrzebuje mamy. Widziałam zapłakane maluszki, kiedy raz poszłam na dni otwarte do przedszkola w naszej okolicy. Serce pęka! Jak dziecko ma się rozwijać, uczyć świata, gdy jest całe zalęknione i zdezorientowane? Ja nigdy nie oddam dziecka w ręce niekompetentnych przedszkolanek....

500+
Aktualności
500 plus nie działa?! Rodzi się coraz mniej dzieci i coraz mniej mam pracuje!
Według danych GUS wskaźnik dzietności w Polsce spada, i to bardzo. W ciągu ostatnich lat znacznie zmniejszyła się również liczba pracujących mam. Pomysłodawcom programu 500+ chyba nie do końca o to właśnie chodziło...

Z danych GUS wynika też, że tylko nieco połowa matek trójki lub więcej dzieci jest aktywna zawodowo. Spada też liczba pracujących matek, które mają jedno lub dwoje dzieci, chociaż program 500 plus miał zachęcać Polki i Polaków do zakładania rodzin lub ich powiększania. Praca się nie opłaca? Jak podaje serwis biznes.interia.pl, taka sytuacja wynika m.in. z niskich wynagrodzeń. Dochodzi do tego brak dostępności do żłobków czy przedszkoli. Mimo że w teorii placówek opiekuńczych przybywa – wciąż są gminy, gdzie pokonanie trasy dom-żłobek lub dom-przedszkole to prawdziwe wyzwanie. Choć pracodawcy oferują elastyczne formy zatrudnienia, najczęściej wiąże się to z najniższym wynagrodzeniem. Sytuację dodatkowo komplikują skutki pandemii, czyli zamykanie żłobków, przedszkoli i szkół w czasie społecznej kwarantanny oraz wzrost cen. Tata do pracy, mama zostaje w domu Powodem, dla którego matki coraz częściej rezygnują z zawodowej kariery, jest też „tradycyjny” podział ról w rodzinie. Zdecydowanie częściej to kobieta zostaje w domu i bierze na siebie obowiązki związane z opieką nad dziećmi oraz te związane z gotowaniem, praniem, sprzątaniem, itd., a mężczyzna pracuje. Mimo rezygnacji z pracy kobiety rzadko jednak decydują na kolejne dziecko. Wskaźnik dzietności (tzn. liczba dzieci urodzonych przez 1000 kobiet) w 2020 roku wyniósł 1,378 – jest najniższy od kilku lat. Dla porównania w 2016 roku wynosił on 1,357. Może to oznaczać, że działania rządu, które miały na celu podniesienie wskaźnika dzietności, nie przynoszą oczekiwanych rezultatów... Zobacz także: Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2021? [ZASIŁKI, ULGI] 12 tysięcy zł na dziecko przyjęte przez rząd – kto tyle dostanie, kiedy, zasady programu Program 500 plus okazał się porażką? Dwa razy więcej pieniędzy trafia do...

zmiany w 500 plus
Adobe Stock
Aktualności
Duże zmiany w 500 plus! Świadczenie miało wyrównywać szanse, a będzie zupełnie odwrotnie!
Rząd planuje optymalizację procesu przyznawania i obsługi świadczenia wychowawczego 500 plus. Wielu rodziców będzie jednak pokrzywdzonych wprowadzonymi zmianami. Co to oznacza? Koniec 500 plus do ręki!

Rząd przyjął nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw. Co się zmieni? Przede wszystkim rodzice nie będą mogli przyjmować świadczenia 500 plus w formie gotówki. Dodatkowo wniosek o przyznanie 500 plus będzie można złożyć jedynie przez internet. Dla części rodziców zmiany te będą krzywdzące, ponieważ niektórzy z nich nie mają konta bankowego lub dostępu do internetu. 500 plus z założenia miało być świadczeniem, które wyrównuje szanse, a okazuje się, że tak wcale nie będzie. Zmiany wejdą w życie już od stycznia 2022 roku. Zmiana formy składania wniosków Rodzice będą mogli złożyć wniosek tylko drogą elektroniczną. Z danych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wynika, że w 2018 r. przez internet zostało złożonych jedynie 32,3 proc. wniosków. Pozostała część była złożona w formie papierowej. W 2019 r. większa część rodziców złożyła wniosek drogą elektroniczną – 65,8 proc., a w pierwszych czterech miesiącach 2021 r. internet do tego celu wykorzystało aż 84 proc. Nadal jednak pozostaje część osób, która wniosek składała drogą tradycyjną, więc z pewnością nadchodzące zmiany będą dla nich sporym utrudnieniem.  Zmiana sposobu wypłaty świadczenia Projekt przewiduje także zmianę sposobu wypłaty świadczenia 500 plus. Do tej pory rodzice mieli możliwość wypłacenia świadczenia w formie gotówki. Teraz jednak nastąpi duża zmiana – rodzice nie będą mogli dostać wypłaty do ręki, będzie ona możliwa jedynie w formie bezgotówkowej na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego. Ta zmiana dla niektórych rodziców również może być kłopotliwa.  Zobacz także:  Rząd szuka oszczędności i zmienia zasady programu 500 plus. Jest już projekt ustawy! 12 tysięcy zł na dziecko przyjęte przez rząd – kto tyle dostanie, kiedy, zasady programu...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj