Owszem, skóra ciężarnej wymaga specjalnego traktowania, ze względu na to, że jest wrażliwsza. Nie można jednak bagatelizować swędzących nóg, rąk, a nawet tułowia, i zrzucać winę na zmiany hormonalne, czy rozciągającą się skórę. Takie swędzenie może oznaczać cholestazę, chorobę wątroby, niebezpieczną dla płodu.

Reklama

Swędzenie w ciąży nie jest normalne!

Posłuchajcie tej mamy:

„Najpierw zaczęły swędzieć mnie nogi. Byłam wtedy w 26. tygodniu ciąży. Najgorzej było w nocy, ale gdy rozmawiałam z koleżankami, mówiły, że to normalne w ciąży. Pytałam też lekarkę, ale powiedziała, że jeżeli objawy się nasilą, zrobimy dodatkowe badania.

Potem zaczęły swędzieć mnie ręce oraz tułów. Myślałam, że to zmiany, jakie zachodzą z powodu ciąży i gdy swędzenie się nasilało, smarowałam się balsamami przeznaczonymi dla kobiet w ciąży. Mijały kolejne dni, a ja zaczęłam mieć mdłości, tak jak na początku ciąży. Choć wszyscy starali się mnie uspokoić, ja wiedziałam, że coś jest nie tak. Zrobiłam morfologię, ale nie było w niej nic niepokojącego. Swędzenie było coraz silniejsze.

Postanowiłam znowu pójść do lekarza. Opisałam mu wszystkie problemy, a on zapytał: czy poprzedni lekarz zlecił wykonanie prób wątrobowych? Okazało się, że nie. Wyniki były jednoznaczne. Miałam znacznie podwyższone stężenie kwasów żółciowych, a inne enzymy także nie były w normie. Diagnoza: cholestaza".

Zobacz także

Co to jest cholestaza?

Jest to choroba wątroby dotykająca kobiety w ostatnich miesiącach ciąży. Znana pod nazwą wewnątrzwątrobowa cholestaza ciężarnych może niestety zagrażać życiu i zdrowiu dziecka, przede wszystkim może spowodować krwotok, oraz przedwczesny poród. Wątroba czasem okazuje się zbyt słaba wobec tak dużej dawki hormonów (estrogenów i progesteronów), zwłaszcza w III trymestrze ciąży. Dochodzi wtedy do zastoju żółci, wymagającego natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Jak się leczy cholestazę?

Przyszłą mamę czeka dieta i bardzo dużo odpoczynku. Zazwyczaj dzieje się to w warunkach szpitalnych, gdzie oczekuje na rozwiązanie. Przyjmuje sterydy oraz kroplówki z glukozą, co kilka dni pobierana jest krew, by sprawdzać na bieżąco funkcje wątroby, oraz KTG i USG, by monitorować zdrowie płodu. Dieta polega głównie na wyeliminowaniu produktów surowych oraz smażonych, ograniczeniu tłuszczów, słodyczy i słodkich napojów.

Nie bagatelizujmy swędzenia w czasie ciąży. Nie bójmy się porozmawiać z lekarzem o naszych dolegliwościach. To, co może pozornie być mało interesujące i błahe, zdarza się być poważnym schorzeniem.

Czytaj także: Co to jest cholestaza ciążowa?

Reklama

źródło: netmums

Reklama
Reklama
Reklama