cholestaza ciążowa
Fotolia
Zdrowie w ciąży

Cholestaza ciążowa – objawy, przebieg i zagrożenia

Cholestaza ciążowa to choroba pojawiająca się u kobiet w ciąży. Typowym objawem cholestazy jest świąd skóry (zwłaszcza nóg). Chorobę wywołują zaburzenia hormonalne skutkujące problemami z wątrobą. Ciężka cholestaza ciążowa wymaga hospitalizacji ciężarnej.

Cholestaza ciążowa (wewnątrzwątrobowa cholestaza ciężarnych, zastój żółci) to poważna choroba wątroby występująca u kobiet w ciąży. Cholestaza pojawia się najczęściej w ostatnim trymestrze ciąży, a jej pierwsze objawy to nasilone swędzenie nóg i rąk. Cholestazę ciążową powoduje wysokie stężenie hormonów płciowych w ciąży po 25. tygodniu ciąży – estrogenu i progesteronu. Wątroba nie radzi sobie z dużą ilością hormonów i dochodzi do zastoju żółci w wątrobie.

Spis treści:

Przyczyny cholestazy ciążowej

Jeśli w twojej rodzinie kobiety miewały cholestazę w ciąży, istnieje większe ryzyko, że ty również będziesz zmagała się z tą dolegliwością. Oprócz skłonności rodzinnych do powstawania cholestazy przyczynia się też nieprawidłowe funkcjonowanie estrogenów i progesteronu (czyli hormonów płciowych). Gdy w trzecim trymestrze ciąży ich stężenie jest największe, wówczas może zaburzać to pracę wątroby. A nadwrażliwość na hormony może prowadzić do powstania cholestazy.

Objawy cholestazy ciążowej

Choroba ta wiąże się z pewną uciążliwością, a mianowicie z silnym świądem skóry. Uczucie świądu najpierw pojawia się na dłoniach i stopach, a z czasem obejmować może również tułów, brzuch, szyję oraz twarz. Objaw ten szczególnie naprzykrza się ciężarnej wieczorami i w nocy. Oprócz świądu u co piątej chorej występują dodatkowe objawy, takie jak:

 • trudności z zasypianiem i bezsenność w ciąży, wynikające z ciągłego odczuwania świądu,
 • zmiany na skórze, tzw. przeczosy, powstałe na skutek drapania,
 • utrata apetytu, nudności, a nawet wymioty,
 • żółtaczka, występująca w okresie 1-4 tygodni od ustąpienia swędzenia ciała,
 • powiększona wątroba,
 • niedobór witaminy K.

Badania laboratoryjne w kierunku cholestazy ciążowej

Do potwierdzenia cholestazy ciężarnych niezbędne są wyniki badań krwi, obejmujące tzw. próby wątrobowe: AspAT i ALAT, bilirubina oraz fosfataza alkaliczna. Wyniki tych badań informują lekarza, w jakiej kondycji są hepatocyty (komórki wątroby) i ewentualnie świadczą o innych chorobach wątroby. Na ich podstawie lekarz decyduje o sposobie leczenia oraz o ewentualnej hospitalizacji.

Cholestaza ciążowa – wyniki badań

Problemy z wątrobą w ciąży ujawniają się w wynikach badań zwanych próbami wątrobowymi. W przypadku cholestazy ciążowej obserwuje się wysoki lub podwyższony wynik tych badań – zazwyczaj następuje jednoczesny wzrost kilku parametrów, a nie tylko jednego. Poniżej podajemy normy prób wątrobowych obowiązujące dla kobiet w ciąży:

 • ALAT w ciąży, czyli aminotransferaza alaninowa, której norma dla kobiet to 5–40 U/l;
 • AspAt w ciąży, czyli aminotransferaza asparaginianowa –  5–40 U/l;
 • Alt w ciąży, czyli fosfataza zasadowa – 30–120 U/l;
 • GGTP w ciąży, czyli gammaglutamylotranspeptydaza – poniżej 35 U/l;
 • bilirubina całkowita w ciąży –  5–17 mikromol/l.

Leczenie cholestazy ciążowej

Zawsze należy poinformować lekarza prowadzącego ciążę, jeśli kobieta w ciąży zaobserwuje u siebie uporczywe swędzenia ciała. Cholestaza ciążowa to choroba groźna dla płodu, może wywołać nagły przedwczesny poród, a nawet zagrażać życiu dziecka. Dla zminimalizowania ryzyka ważna jest prawidłowa diagnoza i odpowiednie leczenie. 

Cholestaza może być wskazaniem do indukcji porodu i do wykonania cesarskiego cięcia. Wcześnie rozpoznana i właściwie leczona cholestaza kończy się jednak najczęściej porodem naturalnym. Ciężarne cierpiące na nasiloną cholestazę muszą znajdować się w szpitalu pod stałą opieką lekarską i są leczone za pomocą odpowiednich leków. Cały czas kontrolowany jest stan wątroby przyszłej mamy. Przy lekkiej cholestazie monitorowane są: stan płodu i wody płodowe – np. w przychodni przyszpitalnej. Równolegle z farmakoterapią prowadzi się leczenie z pomocą diety. Ponieważ wątroba jest osłabiona, należy unikać pokarmów mogących ją obciążać (tłustych produktów i potraw). Choroba ustępuje zwykle już kilka tygodni po porodzie i nie pozostawia zmian w organizmie kobiety. 

Zobacz też:

6 chorób groźnych dla ciężarnej i dziecka w łonie matki

cukrzyca ciążowa
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Cukrzyca ciążowa – co to jest, objawy, normy, co jeść
Cukrzyca ciążowa to podwyższone normy stężenia glukozy, powstające wskutek zaburzenia tolerancji węglowodanów. Wymaga leczenia, gdyż grozi powikłaniami ciąży oraz zdrowiu dziecka i mamy.

Cukrzyca ciążowa jest coraz częstszym problemem zdrowotnym kobiet oczekujących dziecko - szacuje się, że ma ją 4-7 proc. przyszłych mam. W walce z nią najważniejsze jest kontrolowanie poziomu cukru kobiety, tak aby nie dopuścić do zakłóceń w prawidłowym rozwoju dziecka. Pod odpowiednią kontrolą lekarską jest duże prawdopodobieństwo, że maleństwo urodzi się zdrowe. Spis treści: Objawy cukrzycy ciążowej Przyczyny cukrzycy ciążowej Diagnozowanie cukrzycy ciążowej Normy w cukrzycy ciążowej Leczenie dietą cukrzycy ciążowej Leczenie insuliną cukrzycy ciążowej Powikłania cukrzycy ciążowej Jadłospis w cukrzycy ciążowej Cukrzyca ciążowa a poród Cukrzyca ciążowa - rokowania Skutki cukrzycy ciążowej dla dziecka Objawy cukrzycy ciążowej Cukrzyca ciążowa (cukrzyca ciężarnych) to choroba, która dotyka kobiety, które przed zajściem w ciążę nie miały cukrzycy. Na cukrzycę ciążową wskazuje podwyższony poziom cukru po posiłkach lub na czczo, a potwierdza test obciążenia glukozą. Najczęstsze objawy cukrzycy ciążowej to: zwiększone pragnienie, częstsza potrzeba oddawania moczu (mocz jest obfity), suchość ust, zmęczenie, zawroty głowy, omdlenia. Objawy cukrzycy ciążowej łatwo przeoczyć. To, że kobiecie chce się stale pić, często chodzi do ubikacji, można sobie wytłumaczyć dolegliwościami ciążowymi. Sygnałem alarmowym może być obecność cukru w moczu (wykrytego w badaniu kontrolnym). Przyczyny cukrzycy jeśli to miał być myślnik, to należy napisać "ciążowa — przyczyny".---#---Cukrzyca ciążowa - przyczyny---#---ciążowa-przyczyny#ciążowa — przyczyny---#---ciążowa - przyczyny">ciążowej Nie wiadomo dokładnie, dlaczego organizm kobiety w ciąży przestaje tolerować glukozę, mimo że wcześniej nie miała ona cukrzycy i nie...

źródło: netmums
Aktualności
„Wszyscy mi mówili, że swędząca skóra w ciąży to normalne. Mylili się!”
Swędzenie nóg i rąk może oznaczać poważne schorzenie, które może zagrozić zdrowiu dziecka. Musicie o tym wiedzieć!

Owszem, skóra ciężarnej wymaga specjalnego traktowania, ze względu na to, że jest wrażliwsza. Nie można jednak bagatelizować swędzących nóg, rąk, a nawet tułowia, i zrzucać winę na zmiany hormonalne, czy rozciągającą się skórę. Takie swędzenie może oznaczać cholestazę, chorobę wątroby, niebezpieczną dla płodu. Swędzenie w ciąży nie jest normalne! Posłuchajcie tej mamy: „Najpierw zaczęły swędzieć mnie nogi. Byłam wtedy w 26. tygodniu ciąży. Najgorzej było w nocy, ale gdy rozmawiałam z koleżankami, mówiły, że to normalne w ciąży. Pytałam też lekarkę, ale powiedziała, że jeżeli objawy się nasilą, zrobimy dodatkowe badania. Potem zaczęły swędzieć mnie ręce oraz tułów. Myślałam, że to zmiany, jakie zachodzą z powodu ciąży i gdy swędzenie się nasilało, smarowałam się balsamami przeznaczonymi dla kobiet w ciąży. Mijały kolejne dni, a ja zaczęłam mieć mdłości, tak jak na początku ciąży. Choć wszyscy starali się mnie uspokoić, ja wiedziałam, że coś jest nie tak. Zrobiłam morfologię, ale nie było w niej nic niepokojącego. Swędzenie było coraz silniejsze. Postanowiłam znowu pójść do lekarza. Opisałam mu wszystkie problemy, a on zapytał: czy poprzedni lekarz zlecił wykonanie prób wątrobowych? Okazało się, że nie. Wyniki były jednoznaczne. Miałam znacznie podwyższone stężenie kwasów żółciowych, a inne enzymy także nie były w normie. Diagnoza:  cholestaza " . Co to jest cholestaza? Jest to choroba wątroby dotykająca kobiety w ostatnich miesiącach ciąży. Znana pod nazwą wewnątrzwątrobowa cholestaza  ciężarnych może niestety zagrażać życiu i zdrowiu dziecka, przede wszystkim może spowodować krwotok, oraz przedwczesny poród. Wątroba czasem okazuje się zbyt słaba wobec tak dużej dawki hormonów (estrogenów i progesteronów),...

Stan przedrzucawkowy
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
Stan przedrzucawkowy: czynniki ryzyka, objawy, leczenie
Stan przedrzucawkowy może zapowiadać pojawienie się niebezpiecznej rzucawki ciążowej, zagrażającej życiu matki i dziecka. Obawia się m.in. wysokim ciśnieniem tętniczym w ciąży. Jak go leczyć?

Stan przedrzucawkowy (preeklampsja – PE) to zespół objawów występujących w przebiegu gestozy (dawniej nazywanej zatruciem ciążowym). Pojawia się po 20, a najczęściej po 34 tygodniu ciąży. Nie można go lekceważyć. Leczenie go to jedyny sposób, aby zapobiec groźnej rzucawce ciążowej, która może doprowadzić do śmierci matki i dziecka. Spis treści: Stan przedrzucawkowy: czynniki ryzyka Stan przedrzucawkowy: objawy Leczenie stanu przedrzucawkowego  Stan przedrzucawkowy a rzucawka ciążowa Stan przedrzucawkowy: czynniki ryzyka Wśród przyczyn, które mogą wpłynąć na pojawienie się stanu przedrzucawkowego, wymienia się: przewlekłe choroby nerek ciężarnej, cukrzycę (typu 1 i 2), nadciśnienie tętnicze (przewlekłe oraz powstałe dopiero w trakcie ciąży), niektóre choroby autoimmunologiczne, np. toczeń , ciążę po 40. roku życia, przerwę między obecną ciążą a poprzednią większą niż 10 lat, pierwszą ciążę, ciążę mnogą, wysoki wskaźnik BMI , występowanie stanu przedrzucawkowego w ciąży u osób z bliskiej rodziny. Stan przedrzucawkowy: objawy Stan przedrzucawkowy rozpoznaje się, gdy: ciśnienie tętnicze w ciąży jest wyższe – przekracza 140/90 mmHg u kobiet, które dotąd miały prawidłowe wyniki.  rośnie zawartość białka w moczu – przekracza 300 mg na dobę (niższą uznaje się za fizjologiczną dla okresu ciąży). mogą pojawić się uogólnione obrzęki – nie ustępują po nocnym odpoczynku i/lub obejmują nie tylko stawy skokowe i dłonie, ale także twarz i podbrzusze. narastającym obrzękom towarzyszy zbyt szybki przyrost masy ciała .  Uwaga! Jeśli w ostatnim trymestrze ciąży przybierasz na wadze więcej niż 0,5 kilograma tygodniowo , prawdopodobnie masz utajone obrzęki.  Leczenie stanu...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz