26 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko
Fotolia

26 tydzień ciąży – co się dzieje u mamy i dziecka?

26 tydzień ciąży to czas, gdy dziecko waży już około 900 g, potrafi otwierać oczy i ma coraz lepszy słuch. W 26 tygodniu ciąży waga mamy rośnie, a brzuch może powodować liczne dolegliwości, np. bóle pleców i parcie na pęcherz.
dr n. med. Marian Malinowski
Konsultacja merytoryczna

Spis treści:


26 tydzień ciąży – który to miesiąc?

26 tydzień ciąży to sam środek szóstego miesiąca, masz już więc za sobą prawie dwie trzecie ciąży. Do porodu pozostało ci jeszcze 14 tygodni. Dziecko nadal mocno się zmienia, a tobie z powodu rosnącego brzucha zaczynają dokuczać całkiem nowe dolegliwości (niektóre mogą cię zaskoczyć, np. nietrzymanie moczu!). Czasu do końca ciąży jest coraz mniej, dlatego warto powoli myśleć o przygotowaniach do porodu. 

Jak rośnie brzuch i waga w 26 tygodniu ciąży?

W 26 tygodniu ciąży brzuch rośnie bardzo szybko! Jeszcze 3 tygodnie temu dziecko ważyło ok. 500 g, teraz – prawie dwa razy tyle. Macica przesuwa się coraz wyżej i bardziej wysuwa do przodu. Jej dno znajduje się teraz kilka centymetrów nad twoim pępkiem (możesz więc odczuwać kopniaki malucha bardzo nisko). Coraz bardziej zwiększa się ucisk na przeponę. Macica uciska również na narządy od swojej dolnej strony. To sprawia, że możesz częściej mieć np. zaparcia w ciąży.

Ponieważ w macicy jest coraz mniej miejsca, twoje dziecko prawdopodobnie rusza się mniej. To całkowicie naturalne. Twój niepokój powinien wzbudzić brak ruchów dziecka przez cały dzień. Wówczas niezwłocznie należy udać się do lekarza.

Pewnie wyraźnie odczuwasz rosnącą wagę. Od początku ciąży przytyłaś już ok. 7-8 kg, z czego aż 5-6 kg przybędzie ci między 20 a 30 tygodniem ciąży. Pamiętaj, że bardzo szczupłe kobiety mogą przybrać na wadze więcej niż te, które przed ciążą ważyły więcej. Aby sprawdzić, ile powinnaś przytyć w 26 tygodniu ciąży (i w kolejnych), skorzystaj z kalkulatora wagi w ciąży.

Objawy i dolegliwości w 26 tygodniu ciąży

W 26 tygodniu masz już za sobą dwie trzecie ciąży. Psychicznie czujesz się bardzo dobrze, ale zaczyna dokuczać ci rosnący brzuch. Bóle krzyża stają się bardziej dokuczliwe. Inne objawy i dolegliwości, które możesz odczuwać w 26 tygodniu ciąży, to:

 • napięcie w miednicy,
 • zgaga w ciąży i niestrawność spowodowane uciskiem macicy na żołądek,
 • nietrzymanie moczu,
 • skurcze macicy: rozciągająca się macica może powodować ból i napinanie dolnej części brzucha (to tzw. skurcze przepowiadające, dużo słabsze niż skurcze porodowe) – poznasz je po twardniejącym brzuchu w ciąży;
 • bolesne skurcze mięśni nóg (występują najczęściej w nocy).

W 26 tygodniu ciąży warto skontrolować ciśnienie. Jeśli jest za wysokie, koniecznie porozmawiaj na ten temat z lekarzem. Wysokie ciśnienie może spowodować stan przedrzucawkowy. Najpoważniejszym powikłaniem nadciśnienia mogą być drgawki przypominające atak padaczki (tzw. rzucawka ciążowa). Taki stan jest bardzo niebezpieczny dla ciebie i dziecka.

Sposoby na bóle krzyża w 26 tygodniu ciąży

W drugiej połowie ciąży nasilają się bóle kręgosłupa. Żeby ich uniknąć, staraj się nie dźwigać i jak najwięcej odpoczywać. W ciągu dnia połóż się na plecach na twardym podłożu, z nogami ugiętymi w kolanach. Jeśli czujesz ból w dolnej części pleców, poproś partnera, by zrobił ci masaż. Ból złagodzi także ciepła kąpiel lub poduszka elektryczna.

Bóle krzyża w ciąży

Dziecko w 26 tygodniu ciąży

W 26 tygodniu ciąży dziecko waży ok. 900 g i ma ok. 35 cm długości. Maluch nabiera ciałka, ale jeszcze dużo czasu powinien spędzić w brzuchu: to dla niego najlepsze środowisko, by rosnąć i prawidłowo się rozwijać.

26-tygodniowe dziecko ma coraz lepiej rozwinięte zmysły. Na tym etapie życia płodowego zaczyna otwierać oczy. Przez kilka miesięcy powieki płodu były zamknięte, by siatkówka (część oka, która odpowiada za ostrość widzenia) mogła się rozwijać.

Co jeszcze zmienia się u płodu w 26 tygodniu ciąży?

 • Coraz lepiej słyszy. Jeśli w pobliżu brzucha rozlegnie się głośny, wibrujący dźwięk, dziecko zareaguje na niego mruganiem i drżeniem. Jest wrażliwe na wszystkie odgłosy, jakie płyną do niego z zewnątrz. 
 • Połyka płyn owodniowy. Zwłaszcza wtedy, gdy jadłaś lub piłaś coś słodkiego i płyn owodniowy ma słodki smak. To znak, że kubki smakowe na języku zaczęły się już formować. 
 • Rozwija się odruch ssania i chwytu (na USG często można zobaczyć ssanie palca, a także zabawę pępowiną).
 • Gwałtownie rozwijają się jego płuca.

26 tydzień ciąży – USG i inne badania do wykonania

Na tym etapie warto wykonać badanie USG w ciąży. W tym czasie u dziecka rozwija się odruch ssania, bardzo możliwe więc, że zobaczysz, jak maluch zaczyna ssać kciuk, inne palce u dłoni, a nawet duży palec u stopy (ma już w pełni ukształtowane nóżki i rączki). W trakcie badania możesz także usłyszeć głośne i wyraźne bicie serca maleństwa.

W 26 tygodniu ciąży koniecznie zrób też test obciążenia glukozą (o ile nie robiłaś go tydzień temu). Badanie pozwala wykluczyć cukrzycę ciążową, która może pojawić się na tym etapie ciąży. Jeśli poziom cukru będzie za wysoki, lekarz skieruje cię do diabetologa i podpowie, jaką stosować dietę.

Jeśli jeszcze nie zapisałaś się do szkoły rodzenia, zrób to w najbliższym czasie. Przed tobą tylko jedna trzecia ciąży (być może nawet mniej, jeśli urodzisz wcześniej). Najwyższa pora rozpocząć naukę oddychania podczas porodu oraz zacząć ćwiczyć opiekę nad noworodkiem.

26 tydzień ciąży mnogiej – ile ważą dzieci?

W 26 tygodniu ciąży brzuch jest już spory: dwoje dzieci waży już razem ok. 2 kg. Dzieci poruszają się, kopią, możesz więc mieć problemy ze snem.

26 tydzień ciąży to koniec drugiego trymestru ciąży, dlatego zwróć uwagę, ile przybrałaś na wadze:

 • Jeśli przed ciążą miałaś prawidłową masę ciała, w czasie drugiego trymestru powinnaś przytyć 8,5-10 kg (a od początku ciąży 10-12 kg).
 • Jeśli przed ciążą miałaś niedowagę, w drugim trymestrze powinnaś przybrać na wadze 8,5-10 kg (a od początku ciąży 10-12,5 kg).
 • W przypadku ciąży potrójnej przyrosty wagi powinny być nieco większe: 13,5 kg (i więcej) w drugim trymestrze, a od początku ciąży ok. 15,5 kg.

Poród w 26 tygodniu ciąży – szansa na przeżycie

Poród w 26 tygodniu ciąży jest traktowany jako poród przedwczesny. Dzieci urodzone w tym czasie to wcześniaki i choć są jeszcze malutkie, to lekarzom zwykle udaje się je uratować. Trafiają na oddziały intensywnej opieki neonatologicznej (oddziały wcześniaków i patologii noworodka), które wyposażone są w specjalistyczną aparaturę. Wcześniak, który ma zbyt mało tkanki tłuszczowej i za słabe mięśnie, żeby samodzielnie wytwarzać ciepło, musi przebywać w inkubatorze.


Zobacz także: