Reklama

Czas popołudniowej drzemki: dla połowy rodziców czas odpoczynku i relaksu, nadrabiania zaległości w pracy, sprzątania, prania i dopijania porannej kawy. Dla drugiej połowy to walka z dzieckiem, frustracja i problemy z położeniem malca spać wieczorem. Według amerykańskiej organizacji National Sleep Foundation niektóre dzieci po 2. roku życia nie potrzebują drzemki w środku dnia.

Reklama

Czy dzieci potrzebują drzemki w ciągu dnia?

Według National Sleep Foundation maluchy w wieku od 3 do 5 lat potrzebują 10-13 godzin snu w trakcie doby. Czy pora dnia ma dla nich znaczenie? Okazuje się, że ok. 2. roku życia dzieci potrzebę snu zaspokajają w nocy i popołudniowe drzemki mogą zakłócić ich dobowy rytm, a to może prowadzić do rozdrażnienia, problemów emocjonalnych, a nawet otyłości.

Zobacz też: Kalendarz rozwoju dziecka

Profesor Karen Thorpe z Politechniki Queensland potwierdza tę tezę i zauważa, że rodzice często myślą, że czas drzemki w ciągu dnia uzupełni braki snu nocą, jednak to tak nie działa. Kiedy maluch przestaje potrzebować drzemek, czyli po 2. roku życia, kładzenie go spać w ciągu dnia zaburza jego dzienny rytm. "Kiedy dzieci przestają potrzebować snu w ciągu dnia, zmuszając je do drzemki, zakłócamy ich rytm i zmniejszamy ilość snu w nocy" – mówi profesor Thorpe. Podkreśla jednak, że każde dziecko jest inne i chociaż zazwyczaj po 2. roku życia dzieci przestają potrzebować drzemek, każdy przypadek jest inny.

Ile lat miały wasze maluchy, kiedy zrezygnowały z popołudniowych drzemek?

Czytaj także: Jak uśpić niemowlę w 75 krokach? Płaczemy ze śmiechu!

Reklama

Źródło: kidspot.com.au

Reklama
Reklama
Reklama