Czy dwulatki potrzebują drzemki w ciągu dnia? Odpowiedź cię zaskoczy!
Gdy nadchodzi czas drzemki, przez godzinę próbujesz uśpić swojego malca... Okazuje się, że nie jest to takie łatwe, bo on może już tego nie potrzebować.
Czas popołudniowej drzemki: dla połowy rodziców czas odpoczynku i relaksu, nadrabiania zaległości w pracy, sprzątania, prania i dopijania porannej kawy. Dla drugiej połowy to walka z dzieckiem, frustracja i problemy z położeniem malca spać wieczorem. Według amerykańskiej organizacji National Sleep Foundation niektóre dzieci po 2. roku życia nie potrzebują drzemki w środku dnia.
Czy dzieci potrzebują drzemki w ciągu dnia?
Według National Sleep Foundation maluchy w wieku od 3 do 5 lat potrzebują 10-13 godzin snu w trakcie doby. Czy pora dnia ma dla nich znaczenie? Okazuje się, że ok. 2. roku życia dzieci potrzebę snu zaspokajają w nocy i popołudniowe drzemki mogą zakłócić ich dobowy rytm, a to może prowadzić do rozdrażnienia, problemów emocjonalnych, a nawet otyłości.
Zobacz też: Kalendarz rozwoju dziecka
Profesor Karen Thorpe z Politechniki Queensland potwierdza tę tezę i zauważa, że rodzice często myślą, że czas drzemki w ciągu dnia uzupełni braki snu nocą, jednak to tak nie działa. Kiedy maluch przestaje potrzebować drzemek, czyli po 2. roku życia, kładzenie go spać w ciągu dnia zaburza jego dzienny rytm. "Kiedy dzieci przestają potrzebować snu w ciągu dnia, zmuszając je do drzemki, zakłócamy ich rytm i zmniejszamy ilość snu w nocy" – mówi profesor Thorpe. Podkreśla jednak, że każde dziecko jest inne i chociaż zazwyczaj po 2. roku życia dzieci przestają potrzebować drzemek, każdy przypadek jest inny.
Ile lat miały wasze maluchy, kiedy zrezygnowały z popołudniowych drzemek?
Czytaj także: Jak uśpić niemowlę w 75 krokach? Płaczemy ze śmiechu!
Źródło: kidspot.com.au