Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Czy Polacy akceptują klapsy?
AdobeStock
Aktualności

Czy Polacy wciąż akceptują klapsy? Odpowiedź jest zadziwiająca

Znaczna większość społeczeństwa ma sprecyzowany pogląd na ten temat. Ale czy słuszny? Zobaczcie!

Agencja badań  SW Research przeprowadziła badanie, w którym ankietowani mieli odpowiedzieć na jedno pytanie. Brzmiało ono: „Czy akceptujesz stosowanie klapsów wobec dzieci?”. Wyniki wciąż są niepokojące. Tyle razy eksperci wypowiadali się na temat tego, że klapsy nie są dobrą metodą wychowawczą, a polskie społeczeństwo w ogromnej mierze nadal uważa inaczej. Prawie połowa Polaków odpowiedziała, że akceptuje klapsy. A wy jakbyście odpowiedzieli?

Sondaż sprawdzający, czy Polacy akceptują klapsy

W ankiecie wzięło udział 800 osób, reprezentatywnych dla populacji Polski pod względem płci, wieku i miejsca zamieszkania. Na zadane pytanie można było odpowiedzieć „tak”, „nie” lub „nie wiem/trudno powiedzieć”. Tę trzecią opcję wybrało 17,6 proc. ankietowanych. Większość Polaków miała jednak sprecyzowany pogląd na ten temat. Klapsów nie akceptuje 40,9 proc. społeczeństwa, natomiast 41,5 proc. przyzwala na stosowanie tego typu kar wobec dzieci.
Zobacz też: Warzecha uważa, że klapsy to przejaw zdrowego rozsądku? To bardzo nierozsądne!

Kto najczęściej akceptuje klapsy?

Jak podaje Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research, „zwolenników tego rodzaju kary wobec najmłodszych znajdziemy częściej wśród mężczyzn (51 proc.) i osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym, natomiast istotnie rzadziej wśród obywateli z wykształceniem wyższym”. Wynika z tego, że w polskim społeczeństwie wciąż pokutuje przekonanie o słuszności tzw. wychowania silną ręką. Pocieszające jest to, że osoby wykształcone nie mają podobnych przekonań, a ponieważ Polacy chętnie i licznie się kształcą, być może z czasem zrozumieją, jak bardzo klapsem można skrzywdzić a nie wychować.

Klapsy rodzą przemoc

Od 2010 roku polskie przepisy całkowicie zakazują stosowania kar cielesnych wobec dzieci. Specjaliści od lat przekonują, że stosowanie klapsów nie jest żadną metodą wychowawczą, a w każdym razie żadną dobrą. Poza tym przyzwalanie na klapsy wielokrotnie powoduje różnego rodzaju nadużycia władzy rodzicielskiej. Zdarzają się przypadki, gdy opiekunowie bili dziecko, powodując u niego poważne uszczerbki na zdrowie, a później przekonują w sądzie, że wymierzali jedynie klapsy…
Zobacz też: Autorytety pedagogiczne mówią jasno: bicie dzieci jest złe. Zawsze!

Akceptacja społeczna wobec stosowania klapsów może przyczyniać się do pojawiania się przemocy domowej w rodzinach patologicznych. Dopóki wszyscy nie zaczniemy stanowczo krytykować cielesnego karcenia dzieci, niewiele może się w tym zakresie zmienić. Niewiele też się zmieni, jeśli wciąż pojawiać się będą opinie podobne do tej, wygłoszonej w 2016 roku przez profesora politologii, Zbigniewa Stawrowskiego. Powiedział on wówczas: „Sensem rodzicielstwa jest wspieranie dziecka na jego drodze dorastania ku odpowiedzialnej wolności. Symbolem takich właśnie rodzicielskich działań jest przysłowiowy klaps, który nie jest żadnym biciem, nie jest nawet czymś szkodliwym, lecz – przeciwnie – jest czynem o wysokiej wartości wychowawczej i dlatego zasługuje wręcz na pochwałę”. Z pierwszym zdaniem tej wypowiedzi całkowicie się zgadzamy. Z drugim – kompletnie nie. A wy?
 
Źródło: rp.pl

Zobacz także
Potrafię się zatrzymać

Wychowuj bez klapsów!

tata i córka

Jak zdyscyplinować dziecko bez klapsa – są na to sposoby!

Dr Paweł Szczuciński

Szczepionki, znachorzy, klapsy, misje humanitarne... Paweł Szczuciński będzie Rzecznikiem Praw Dziecka?

Klaps to też bicie

Dajesz klapsy? Naprawdę nie masz się czym szczycić!

 

Przemoc wobec dziecka: jak reagować? Gdzie zgłosić? [WIDEO]

prawo, sąd, prawnik, wniosek do sądu, alimenty
© apops - Fotolia.com
Prawo i finanse
Klapsy są w Polsce prawnie zabronione. To przestępstwo!
W niektórych krajach europejskich prawny zakaz bicia dzieci zapisano w ustawie wiele lat temu. W Polsce obowiązuje od 2010 roku. Ale wciąż nie wszyscy o tym wiedzą.

Nasze prawo jeszcze do niedawna dopuszczało stosowanie kar cielesnych wobec dzieci przez rodziców lub opiekunów. Na szczęście od 2010 roku w Polsce obowiązuje prawny zakaz bicia dzieci . Każdy kto podnosi rękę na dziecko musi liczyć się z prawnymi konsekwencjami. Niestety w 2015 roku wiedziała o tym zaledwie jedna na trzy osoby. Dzieci pod specjalną ochroną W polskim kodeksie rodzinnym i opiekuńczym pojawił się ważny zapis : „Zakazuje się stosowania kar cielesnych, zadawania cierpień psychicznych i innych form poniżania dziecka”. Nowe prawo pozwala również m.in. na: odebranie dziecka rodzicom , którzy dopuszczają się wobec niego przemocy usunięcie sprawcy przemocy z mieszkania wprowadzenie zakazu zbliżania się sprawcy do ofiary skierowanie sprawcy przemocy na przymusowe leczenie. Stosowania wszelkich kar cielesnych wobec dzieci zabrania także Konwencja o Prawach Dziecka , postanowieniom której Polska się podporządkowuje. W Polsce jak w cywilizowanych krajach Wprowadzając nowe regulacje, dołączyliśmy do grona krajów zachodnich, które bronią praw najmłodszych obywateli . W Szwecji ustawowy zakaz bicia dzieci obowiązuje od 1979 roku. Zwolennicy tego prawa przekonują:   „W wolnym demokratycznym społeczeństwie, jakim jest nasze, używamy słów, a nie uderzeń jako argumentów. (...) Jeżeli nie możemy przekonać naszych dzieci słowami, nie powinniśmy ich nigdy przekonywać biciem”. Rodzice, którzy wykroczyli przeciw temu prawu sąd zobowiązuje do zapoznania się ze skutkami kar cielesnych .   W ślad za Szwecją poszły też inne kraje europejskie: Dania, Norwegia, Finlandia, Austria, Cypr, Włochy. Eksperci nie mają wątpliwości Przeciwko stosowaniu kar cielesnych wobec dzieci wiele razy wypowiadali się eksperci. Występowało również przeciwko nim słynne Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne ....

bite dziecko
Fotolia
Czas wolny
Bicie dzieci jest po prostu złe – czytaj wpis autorki bloga Hafija.pl
To jest wciąż palący problem – wystarczy zobaczyć komentarze na moim blogu pod wpisami na temat klapsów. Część komentarzy pochodzi od ludzi, którzy sami byli bici i do dziś się za nimi ta trauma ciągnie, a część – i to spora – pochodzi od zwolenników bicia. Piszą, że wymyślam. Że się czepiam. Że jeden klaps jeszcze nikomu krzywdy nie zrobił…

Przemoc wobec dzieci nie dzieje się tylko w domach rodzin patologicznych lub dotkniętych chorobą alkoholową. Dzieci nie są bite tylko przez osoby skrajnie agresywne i nieodpowiedzialne. Przemoc fizyczna jest bardzo częstym gościem w polskich domach, tyle że większość bijących rodziców nie myśli o klapsie jako o przemocy. „Mnie bito i wyszedłem na ludzi, teraz biję swoje dziecko” – to najczęstszy błąd logiczny popełniany przez rodziców stosujących kary cielesne. Nie można bić dziecka i jednocześnie „wyjść na ludzi”. Zdanie to powinno raczej brzmieć: „Mnie bito i nie umiem inaczej”. Jest rzeczą wyjątkowo przykrą, że kara cielesna bardzo często na całe życie pozostawia w człowieku poczucie winy i nawet dorosłe osoby potrafią być przekonane, że na klapsy i kary cielesne w dzieciństwie zasłużyły, a ich rodzice mieli rację. Wyjątkowo ciężko jest powiedzieć sobie: byłem skrzywdzony przez własnych rodziców. O wiele łatwiej jest przyjąć winę na siebie. Jednocześnie jest to „wspaniałe” wytłumaczenie na stosowanie przemocy wobec własnego dziecka. I to jest chyba najbardziej przerażające. Co rodzic może zyskać przez klapsa? Rozładowanie SWOICH emocji kosztem nietykalności cielesnej drugiego człowieka. Poczucie uzyskania szacunku w oczach dziecka – pozornie, bo strach to nie szacunek . Poczucie, że jest panem i władcą , i poniekąd właścicielem dziecka. Chwilowe opanowanie sytuacji. ..i tyle. Stracić może o wiele więcej. Bite dzieci wyrastają albo na powielających zaklęte koło przemocy domowej rodziców albo na osoby, które mówią: Nigdy więcej. Nie będę jak mój ojciec. Nie będę jak moja matka. Bijący rodzic może stracić szacunek dziecka, być dla niego nie ostoją miłości i bezpieczeństwa, a przerażającym człowiekiem, z którym żyje się pod jednym dachem....

Kampania RPD Bicie, czas z tym skończyć
RPD
Wychowanie
Przestańmy bić dzieci! Nowa kampania Rzecznika Praw Dziecka
Każdy klaps to przemoc wobec dziecka. Choć świadomość tego wśród polskich rodziców rośnie, wciąż wiele z nich bije swoje dzieci. Co tak naprawdę oznacza dawanie dzieciom klapsów?

– Bicie dzieci to wyraz frustracji i braku cierpliwości – przekonuje Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka. – To niedobra metoda wychowawcza – dodaje. Z badań przeprowadzonych na jego zlecenie wynika, że wciąż ponad połowa Polaków (58 proc.) uważa, że uderzenie dziecka nie jest niczym złym, a co czwarty (26 proc.) akceptuje bicie dzieci jako metodę wychowawczą. Zobacz też: Jesteś dzieckiem - jesteś człowiekiem. Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka Po co kolejna kampania? Rzecznik Praw Dziecka od lat nagłaśnia problem przemocy wobec dzieci. Wcześniejsze kampanie to m.in. „ Bicie uczy, ale tylko złych rzeczy” oraz „Reaguj, masz prawo!”.  Choć w ciągu kadencji Marka Michalaka jako Rzecznika Praw Dziecka (od 2008 roku) akceptacja dla wychowania przez klapsy i lanie spadła o 20 proc., to problem nadal istnieje. Aby po raz kolejny nagłośnić problem, ruszyła kolejna kampania społeczna pod hasłem „Bicie, czas z tym skończyć” .  Towarzyszy jej spot, który ponownie wyreżyserował dla RPD Jan Komasa. Zobacz spot kampanii:   Bicie dzieci jest bezprawne Okazuje się, że jedynie co trzeci Polak wie o zakazie bicia dzieci , zapisanym w polskim prawie od 2010 roku. Do bicia dziecka pasem lub innym przedmiotem przyznało się 7 proc. rodziców – wynika z tegorocznego raportu RPD. Blisko połowa badanych stosuje klapsy wobec chłopców, a niemal jedna czwarta wobec chłopców i dziewczynek. Najmniej rodziców policzkuje swoje dzieci, natomiast 67 proc. rodziców – krzyczy na dziecko . – W Polsce nadal potrzebna jest edukacja społeczna o przemocy w wychowaniu i o prawach dziecka – komentuje prof. Ewa Jarosz, pedagog z Uniwersytetu Śląskiego i Społeczna Doradczyni Rzecznika Praw Dziecka.  Zobacz też: Klapsy są w Polsce prawnie zabronione! Co Polacy sądzą o laniu i klapsach? Z badania...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz