Dzień Ziemi – informacje o obchodach i historia święta
Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto, które od wielu lat obchodzimy 22 kwietnia. Celem akcji jest promowanie zachowań chroniących środowisko i naszą planetę. Wszystko o Dniu Ziemi, co warto wiedzieć, znajdziesz w naszym materiale.
Kto wie, czy Dzień Ziemi to nie jest najważniejsze święto, którego obchody powinniśmy przedłużać na każdy dzień w roku? W końcu chodzi o miejsce, w którym żyjemy i żyć mają nasze dzieci. Jeśli nie zaczniemy dbać o naszą planetę, już niebawem może stać się miejscem, w którym niewielu ludzi będzie mogło czuć się bezpiecznie. Dlatego w Dniu Ziemi mnóstwo organizacji ekologicznych organizuje manifestacje, konferencje, pokazy i akcje, które mają zwiększyć zaangażowanie ludzi w ratowanie naszej planety. I nas samych. Oto najważniejsze informacje o Dniu Ziemi.
Spis treści:
- Historia Dnia Ziemi
- Dzień Ziemi – obchody
- Ciekawostki o Dniu Ziemi
- Dzień Ziemi – to warto wiedzieć o ziemi?
Co to jest Dzień Ziemi?
Dzień Ziemi, zwany też światowym Dniem Ziemi lub Międzynarodowym Dniem Ziemi, ustanowiono, aby uświadamiać ludzi i polityków, że świat w którym żyjemy jest kruchy i podatny na działalność człowieka.
Celem tego święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwach oraz uświadamianie ludziom zagrożenia, jakie niesie ze sobą rozwój przemysłu i konsumpcyjne podejście do życia: zaśmiecanie oceanów i lądów, zanieczyszczenie powietrza, globalne ocieplenie, niszczenie Amazonii, wymieranie gatunków.
Każdego roku święto odbywa się pod hasłem przewodnim. W 2022 roku brzmi ono „Inwestujmy w naszą planetę”. Chodzi o to, aby politycy tworzyli warunki do rozwoju nowych technologii, które będą np. ograniczać emisję gazów cieplarnianych i zanieczyszczenie plastikiem, aby firmy pracowały nad rozwojem proekologicznych technologii i modeli biznesowych, a zwykli ludzie mogli z nich korzystać i wybierali mniej szkodliwe dla środowiska źródła energii.
W poprzednich latach motto obchodów brzmiało:
- 2021 – Przywróćmy naszą Ziemię
- 2020 – Działania na rzecz klimatu
- 2019 – Chrońmy nasze gatunki
- 2018 – Zatrzymajmy zanieczyszczenie plastikiem.
Kiedy obchodzimy Dzień Ziemi?
W 2009 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło 22 kwietnia Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi i od tego czasu obchody Dnia Ziemi organizowane są na całym świecie właśnie tego dnia.
Dzień Ziemi początkowo obchodzono na całym świecie w dniu równonocy wiosennej na półkuli północnej i równonocy jesiennej na półkuli południowej, czyli 21 marca. Tego dnia na całej kuli ziemskiej dzień trwa tyle samo co noc.
Historia Dnia Ziemi
Idea ochrony Ziemi narodziła się w USA. Z pomysłem obchodzenia Dnia Ziemi wystąpił w 1969 roku na konferencji UNESCO John McConnel. Rok później, 21 marca, burmistrz San Francisco Joseph Alioto pierwszy raz ogłosił Dzień Ziemi. Pierwsze obchody Dnia Ziemi odbyły się w 1970 roku.
W Polsce tradycja związana z tym świętem ma krótszą historię. Pierwszy Dzień Ziemi w Polsce obchodziliśmy w 1990 roku, a więc ponad 30 lat temu. Wtedy też zaczęły w naszym kraju powstawać pozarządowe organizacje zajmujące się promowaniem ekologii.
Dzień Ziemi – obchody
Dzień Ziemi w 2022 roku wypada w piątek (22 kwietnia). Zazwyczaj tego dnia odbywają się imprezy na świeżym powietrzu, których tematem jest ekologia i ochrona środowiska. Odbywają się akcje zbierania śmieci z lasów, nauka prawidłowej segregacji śmieci, sadzenie drzew.
Aby sprawdzić, co dzieje się z tej okazji w Twojej okolicy, sprawdź strony internetowe:
- swojego Urzędu Gminy,
- pobliskich szkół i uniwersytetów,
- organizacji proekologicznych działających na twoim terenie.
Pytaj znajomych, sprawdź w lokalnej gazecie, zwracaj uwagę na społeczne billboardy. Na stronie earthday.org jest mapa, na której można sprawdzić, gdzie na świecie będą organizowane imprezy z okazji Dnia Ziemi.
Pomysły na Dzień Ziemi
22 kwietnia warto dołączyć do inicjatyw lokalnych – niemal każda gmina z okazji Dnia Ziemi organizuje różne akcje – od sprzątania terenu po sadzenie drzew. Dlatego warto zainteresować się, co tego dnia będzie działo się w twojej okolicy i wziąć w tych imprezach udział, angażując w to dzieci.
Możesz także zorganizować własny Dzień Ziemi i z najbliższymi zrobić coś dobrego dla środowiska: zasadzić drzewo, sprzątnąć własne podwórko lub fragment pobliskiego parku czy lasu, koniecznie przy tym segregując zebrane śmieci – tylko wcześniej sprawdźcie, jak segregować śmieci. Możesz porozmawiać ze swoimi dziećmi o problemach, z jakimi ludzkość musi się zmierzyć i wytłumaczyć im, że chodzi o ich przyszłość. Możecie też razem obejrzeć filmy przyrodnicze, pokazujące piękno naszej planety – są takie na Netfliksie i na YouTube.
Uświadom rodzinie i znajomym, że ich działania mają sens, że warto oszczędzać wodę, energię elektryczną, segregować dokładnie śmieci, nie kupować zbędnych rzeczy, że recykling ma sens. Takie działania warto podejmować na co dzień, a Dzień Ziemi i ciekawostki w związku z nim przekazane dziecku są idealnym momentem, aby zacząć to robić.
Możecie wspólnie postanowić, że od teraz ograniczacie zużycie plastiku i kupić torby płócienne i pudełeczka śniadaniowe, które zastąpią foliówki. Możecie razem, zamiast kupować, uszyć ze starego swetra czy sukienki nowy worek na kapcie lub torbę na zakupy. Tak, to też jest działanie proekologiczne i służące naszej planecie!
Ciekawostki o Dniu Ziemi
Sprawdź, czego nie wiesz o Dniu Ziemi i o naszej planecie!
- Podobno największe obchody Dnia Ziemi miały miejsce w 2007 roku. Wzięło w nich udział miliard ludzi.
- Podczas obchodów Dnia Ziemi w 2011 r. w Afganistanie ruch Dnia Ziemi posadził 28 milionów drzew.
- W Dniu Ziemi 2009 Disney wydał film dokumentalny zatytułowany „ Ziemia”. Produkcja podążała za ścieżkami migracji czterech rodzin zwierząt.
- W Dniu Ziemi w 2012 roku ponad 100 000 osób jeździło rowerami w Chinach. Wszystko po to, aby zmniejszyć emisję CO2 i zaoszczędzać paliwo.
- Niektóre szkoły i społeczności obchodzą Dzień Ziemi przez cały tydzień.
- Co roku Google z okazji Dnia Ziemi przygotowuje do swojej wyszukiwarki specjalną grafikę. W latach poprzednich były to np. takie obrazki:
grafiki Google na Dzień Ziemi, źródło: Google
Dzień Ziemi: to warto wiedzieć o Ziemi
- Lasy Amazonii produkują aż 1/5 (20 proc.) tlenu dla naszej planety. Niestety co minutę wycina się tam drzewa na powierzchni 1,5 boiska piłkarskiego.
- Ziemia jest jedyną znaną nam planetą, na której woda występuje w postaci lodu, pary wodnej i cieczy.
- Gdyby wokół Ziemi nie krążył księżyc, dzień trwałby tylko 6 godzin.
- Światło dociera ze Słońca do Ziemi dopiero po 8 minutach i 20 sekundach.
- Każdego dnia na Ziemi dochodzi do ponad 8 milionów wyładowań atmosferycznych.
- Codziennie na Ziemi dochodzi do ok. 10 wybuchów wulkanów.
- W 1 m³ gleby może znajdować się kilka miliardów organizmów żywych. Najwięcej jest bakterii, ale są w niej też grzyby, krocionogi, dżdżownice, nicienie, wazonkowce.
- Woda słodka stanowi tylko 3 proc. wody znajdującej się na Ziemi.
- Przeciętna chmura waży ok. 100 tysięcy kilogramów.
- Tylko jeden gatunek ptaka potrafi latać do tyłu – jest to koliber.
- Przed erą dinozaurów (ponad 120 milionów lat temu) na Ziemi były już karaluchy.
- Najgorętszym miejscem na Ziemi jest Al-Alziza w Libii (zanotowano tam 58 st. C), a najzimniejszym – stacja antarktyczna Wostok (zanotowano tam temperaturę -89 st. C).
- Szacuje się, że obecnie, wskutek działań człowieka, rocznie wymiera 5-5000 gatunków zwierząt i roślin.
- Wyprodukowanie torebki foliowej trwa sekundę. Używa się jej średnio 25 minut, a wyrzucona rozkłada się aż 500 lat!
Zobacz także:
- Jak uczyć dzieci dbałości o środowisko
- 9 przykazań ekorodziny