recykling dla dzieci
Adobe Stock
Wychowanie

Recykling dla dzieci – prosta definicja i zasady praktyczne

Recykling dla dzieci może być tak naturalny, jak wkładanie skarpetek czy wiązanie butów. Aby tak się stało, maluch potrzebuje zrozumieć, po co jest segregacja śmieci i jak to się robi. Bo to pierwszy krok do recyklingu.

Recykling dla dzieci może być niezrozumiałym pojęciem. I nie można go mylić z segregowaniem śmieci. Wkładanie odpadów do odpowiednich pojemników tylko umożliwia recykling, czyli ponowne wykorzystanie surowców, z których zostały zrobione. Recykling powinien być elementem ekologii dla dzieci. Muszą one zrozumieć, że ponowne wykorzystanie odpadów pozwala chronić środowisko, które jest domem dla wszystkich żywych istot na Ziemi.

Spis treści:

Martyna Wojciechowska nie chce być tylko kucharką i odźwiernym dla swojej córki

Recykling dla dzieci

Recykling to powtórne przetwarzanie w procesie produkcyjnym substancji lub materiałów zawartych w odpadach. Robi się to, aby wykorzystać je w pierwotnym lub innym celu. A teraz jeszcze prościej.

Recykling – definicja dla dzieci: recykling to wykorzystywanie materiałów, z których wykonane są niektóre odpady. Np. z puszek po napojach można zrobić nowe puszki, a z butelek plastikowych – materiał do produkcji bluz polarowych. Dzięki ponownemu wykorzystywaniu odpadów duża część śmieci może, zamiast na wysypisko śmieci, trafić ponownie do użytku. Dzięki recyklingowi mniej zaśmiecamy środowisko. Żeby można było recyklingować odpady, trzeba je odpowiednio segregować. Dlatego warto wiedzieć, jak segregować śmieci.

Wszystkie śmieci, które mogą zostać poddane recyklingowi, mają specjalne oznaczenie. Jest to trójkąt składający się z trzech strzałek:

recykling dla dzieci znak
Adobe Stock
rys. Adobe Stock

Korzyści wynikające z recyklingu – dla dzieci to ciekawe informacje:

 • zmniejszenie ilości odpadów na wysypiskach śmieci,
 • mniejsze wykorzystanie surowców naturalnych (mniej wycinanych drzew, mniej kopalni niszczących krajobraz),
 • oszczędzanie energii elektrycznej (a to oznacza mniej spalonego węgla i czystsze powietrze),
 • mniej zaśmiecone lasy, mniej ścieków spływających do rzek.


Wszystko to sprawia, że nasze środowisko jest czystsze, a my sami jesteśmy zdrowsi.

Recykling – ciekawostki

Do wyobraźni najlepiej przemawiają konkretne przykłady. Dlatego warto dzieciom podać kilka ciekawostek o recyklingu, które uświadomią im, dlaczego powtórne wykorzystywanie odpadów jest tak ważne. Oto kilka z nich:

 • Plastikowa butelka rozkłada się w naturze nawet 500 lat.
 • Z 35 butelek plastikowych można zrobić jedną bluzę z polaru.
 • Aluminiowe puszki po napojach rozkładają się w lesie 200-400 lat, a mogą nigdy nie stać się śmieciem – można je recyklować w nieskończoność!
 • Przetworzenie 1000 kg aluminium pozwala zaoszczędzić 700 kg ropy naftowej i 4 000 kg rudy.
 • W nieskończoność można też przetwarzać szklane opakowania. Oddanie jednej szklanej butelki do recyklingu pozwala oszczędzić tyle energii elektrycznej, ile trzeba, aby telewizor działał przez 5 godzin.
 • Żeby wyprodukować 1000 kg papieru, trzeba ściąć 117 drzew, które produkują tlen dla 170 osób.
 • Oszczędzając papier i oddając papier do recyklingu, ratujesz drzewa!
 • Jedna malutka bateria z zegarka wyrzucona do śmieci może zatruć nawet 400 litrów wody. Dlatego wszystkie baterie trzeba oddawać do specjalnych punktów zbiórki elektrośmieci.


Takie ciekawostki o recyklingu warto dziecku przekazywać nie tylko przy okazji Dnia Ziemi czy akcji Sprzątanie Świata, ale również na co dzień, np. wtedy, gdy na spacerze w lesie natkniecie się na szklaną lub plastikową butelkę czy puszkę po napoju. Dopełnieniem wiedzy będzie działanie – zabierzcie znalezione śmieci i wrzućcie do odpadów segregowanych.

Rzeczy z recyklingu dla dzieci

Recykling można też stosować w domu – nie wszystkie opakowania trzeba wyrzucać. Część można wykorzystać do nietypowych celów, np. zrobić z nich dekoracje. Poniżej praktyczne propozycje recyklingu dla dzieci:

 • zajączek z rolki po papierze,
 • skarbonka z puszki po warzywach,
 • pojemnik na kredki z plastikowej butelki,
 • doniczki na sadzonki z opakowań po jogurtach.


Możesz również dowiedzieć się:


Warto pozwolić dziecku wymyślać różne zastosowania dla zużytych opakowań. To nie tylko prawdziwy recykling dla dzieci, ale i prawdziwie kreatywne zabawy!

Sprawdź też:

chłopiec je jogurt
Adobe Stock
Żywienie
Ekologia – to u nas rodzinne!
Martwią cię zmiany klimatu? Chcesz wraz z rodziną żyć bardziej ekologicznie? Jest na to wiele sposobów – od prawidłowego segregowania śmieci, jak najczęstszej zamianie auta na rower, po wybory, których dokonujemy podczas codziennych zakupów. Warto kształtować postawy eko wśród najmłodszej części rodziny.

Dzieci są bardzo pojętnymi uczniami, chłoną wiedzę i są ciekawe otaczającego świata. Dobrze wykorzystać ten moment, by już od najmłodszych lat obudzić w maluchach ducha ekologii. Pokazujmy i tłumaczmy dzieciom, że nasze codzienne wybory oraz zachowania mają duży wpływ na środowisko. A przede wszystkim sami świećmy dobrym przykładem – wszak dzieci uczą się przez obserwację dorosłych. Porcję proekologicznej wiedzy możemy podać dzieciom na talerzu. Tłumaczmy, że prawidłowa dieta ma ogromny wpływ na ich rozwój, samopoczucie czy uczenie się. Dlatego właśnie powinny mieć w swoim menu naturalne produkty ekologiczne z prostym składem, takie jak Bio kokosowy vegangurt PlantON . To wyjątkowo smaczny i zdrowy produkt, którego receptura jest oparta o mleczko kokosowe z ekologicznych plantacji. Vegangurt może być idealną przekąską lub deserem dla każdego członka rodziny. Nie ma w składzie cukru ani słodzików, a mimo to wyróżnia się delikatnym smakiem i lekką konsystencją. Jego zaletą jest też brak laktozy i glutenu. Zdrowe rodzinne menu można wzbogacić również o BIO Lekki Chrup - Prażony kokos – ekologiczny przysmak z amarantusem i kaszą jaglaną, wypiekany bez tłuszczu w piecu. Najwyższej jakości naturalne bioprodukty posiadają znak systemu rolnictwa ekologicznego (tzw. Euroliść). W ramach edukacji ekologicznej wspólnie wybierzcie się na zakupy i zachęćcie dzieci do odszukania produktów z charakterystycznym zielonym listkiem. Przełączcie się na rośliny i dokonujcie dobrych wyborów dla siebie, a zarazem przyjaznych dla natury. Materiał współfinansowany ze środków UE

liczenie, gra matematyczna, nauka liczenia
Wychowanie
Zagadki matematyczne dla dzieci. Łatwe zadania mogą uczyć i bawić!
Zagadki i gry matematyczne dla dzieci mogą nauczyć logiki, ale też rozwijają umysł malucha. Zobacz, jak zrobić łamigłówki matematyczne w domu.
chlopiec kupuje banany
Adobe Stock
Zakupy
Jakie produkty ekologiczne warto kupować? 5 faktów, które opłaca się znać
Brzuszki maluchów są delikatne, dlatego skrupulatnie dobieramy posiłki w ich codziennym menu. Również dlatego coraz częściej sprawdzamy, skąd pochodzi wybrana żywność i jaki ma skład. Czy warto sięgać po żywność BIO? Poniżej rozprawiamy się z faktami i mitami na jej temat.

Faktem jest, że zdrowa i dobrze zbilansowana dieta korzystnie wpływa na prawidłowy rozwój dziecka. To właśnie ona pozwala mu rosnąć, mieć dużo energii oraz wpływa na jego dobry humor. Dlatego też świadomi rodzice z uwagą robią codzienne zakupy i dbają o to, co konkretnie ląduje na talerzu pociechy. Można jednak mieć pewne wątpliwości, czy wybrane produkty faktycznie są tak zdrowe i ekologiczne, jak opisuje to producent… Poniżej podajemy fakty, a także rozprawiamy się z kilkoma mitami, dzięki czemu łatwiej będzie wybrać tylko te produkty, które będą wspierały codzienną dietę całej rodziny. Żywność BIO – 5 faktów, które warto znać Żywność BIO posiada certyfikat Jeśli chcesz mieć pewność, że to, co jecie całą rodziną, faktycznie jest BIO, szukaj na żywności certyfikatu. Ekologiczna żywność opatrzona jest symbolem, który tworzy listek złożony z 12 europejskich gwiazdek na jasnozielonym tle. Jeśli żywność ma „euroliść”, to jest BIO, EKO i ORGANIK Produkt spożywczy, który posiada certyfikat ze wspomnianym wcześniej symbolem euroliścia jest ekologiczna. Oznacza to, że w kontekście tego produktu można zamiennie używać określeń takich jak BIO, EKO i ORGANIK, bo oznaczają to samo. Produkt ekologiczny zawiera 95% składników naturalnych Aby żywność mogła być określona jako ekologiczna i otrzymała certyfikat, musi być wyprodukowana bez chemicznych środków ochrony roślin. Dodatkowo do jej uprawy muszą być użyte tylko nawozy naturalne. Oprócz tego w składzie musi zawierać 95% składników naturalnego pochodzenia. Żywność EKO nie zawiera konserwantów Wybierając produkty ze zdrowej półki zakupowej zawierającej produkty BIO z euroliściem ma się pewność, że żywność nie zawiera konserwantów, a dodatkowo także sztucznych barwników i wzmacniaczy smaku, co sprawia, że jest ona zdrowa i...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj