Wybór odpowiedniego przedszkola dla dziecka często spędza rodzicom sen z powiek. A kiedy już znajdą taką placówkę, która spełnia ich wymagania, zgłaszają dziecko do procesu rekrutacyjnego i czekają w napięciu, czy zostanie zakwalifikowane. Zdarza się, że decyzja komisji rekrutacyjnej jest odmowna. Gdy dzieci jest więcej niż miejsc w przedszkolu, nie wszystkie mogą zostać przyjęte. Przesądza o tym liczba uzyskanych punktów.

Reklama

Spis treści:

Od negatywnej decyzji komisji rekrutacyjnej można się jednak odwołać. Warto to zrobić, jeśli naprawdę zależy nam na posłaniu dziecka do danej placówki i mamy dobre argumenty, które mogą przekonać dyrekcję do zmiany stanowiska. Odwołanie do przedszkola odbywa się zgodnie z pewnymi wytycznymi. Kiedy i gdzie należy się zgłosić, by walczyć o miejsce dla dziecka w konkretnej placówce przedszkolnej?

Odwołanie do przedszkola: jak to zrobić krok po kroku?

1. Wniosek do komisji rekrutacyjnej

W ciągu 7 dni od ogłoszenia listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przedszkola można odwołać się do komisji rekrutacyjnej. Należy w tym celu złożyć wniosek o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka. Komisja rekrutacyjna jest zobowiązana na piśmie uzasadnić swoją odmowę i podać liczbę punktów, jaką dziecko zdobyło w procesie rekrutacji, oraz liczbę punktów, która była potrzebna, by dostać się do danego przedszkola. Na sporządzenie uzasadnienia swojej decyzji komisja rekrutacyjna ma również ściśle określony termin – wynosi on 5 dni.

2. Odwołanie od uzasadnienia do dyrektora przedszkola

W ciągu 7 dni od otrzymania pisma z komisji rekrutacyjnej można odwołać się od zawartego w nim uzasadnienia do dyrekcji przedszkola. Ważne jest, aby w odwołaniu podać jak najlepsze argumenty, które będą podstawą do tego, by dziecko zostało jednak zakwalifikowane. Jakie argumenty możemy brać pod uwagę? Na przykład błędy (choćby matematyczne) dokonane przez komisję rekrutacyjną, przyjęcie do przedszkola dziecka, które ma podobną sytuację rodzinną, jak nasze, dla którego nie znalazło się miejsce, zmiana sytuacji rodzinnej od czasu przystąpienia do rekrutacji (np. rozwód, narodziny kolejnego dziecka).

Zobacz także

Dyrektor placówki ma kolejne 7 dni na rozpatrzenie odwołania rodziców. Sprawdza, czy komisja nie popełniła żadnego błędu w obliczeniach i informuje o tym na piśmie. Na tym etapie dyrektor może przyjąć dziecko do przedszkola, jeżeli zauważy jakiekolwiek błędy proceduralne albo znajdzie inne uzasadnienie dla takiej decyzji.

3. Skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego

Jeżeli dyrektor przedszkola odmówi przyjęcia dziecka, można w ciągu 30 dni od odebrania przez rodzica decyzji odmownej złożyć skargę do sądu administracyjnego. Robi się to jednak nie bezpośrednio w sądzie, a za pośrednictwem dyrekcji danej placówki przedszkolnej. Skarga musi jednak spełniać pewne konkretne wymogi formalne, dlatego warto przygotować ją z pomocą prawnika. Wszczęcie postępowania sądowo-administracyjnego wiąże też ze sobą pewne koszty: za złożenie skargi do sądu zapłacimy ok. 200 zł.

Jak napisać odwołanie do przedszkola?

Wielu rodziców zastanawia się, jak napisać odwołanie do przedszkola i jakich argumentów użyć, aby ich podanie zostało pozytywnie rozpatrzone, a maluszek od września rozpoczął swoją przedszkolną przygodę. Poniżej znajdziesz wzór odwołania od decyzji nieprzyjęcia do przedszkola oraz listę argumentów, które możesz wykorzystać do napisania własnego podania. Należy pamiętać, że sytuacja każdej rodziny jest inna i należy ją rozpatrywać indywidualnie. Co ważne, uzasadnienie prośby powinno być poparte 2-3 argumentami.

Odwołanie od decyzji nieprzyjęcia do przedszkola – wzór

redakcja Mamo To ja

"]

Wzór odwołania od decyzji nieprzyjęcia do przedszkola.

Jakich argumentów użyć, pisząc odwołanie do przedszkola?

Pisząc odwołanie do przedszkola, możesz użyć dwóch lub trzech argumentów z listy. Pamiętaj, że muszą być one zgodne z rzeczywistością i (jeśli to konieczne) poparte stosownym zaświadczeniem. Co napisać w odwołaniu do przedszkola?

  • utrata pracy jednego lub oboje rodziców (jeśli sytuacja miała miejsce już po złożeniu wniosku rekrutacyjnego);
  • podjęcie pracy przez jednego lub oboje rodziców (jeśli sytuacja miała miejsce już po złożeniu wniosku rekrutacyjnego) i brak opieki nad dzieckiem w czasie pracy opiekunów;
  • śmierć w rodzinie i samodzielne wychowanie dziecka (jeśli sytuacja zmieniła się po złożeniu dokumentów);
  • pojawienie się na świecie kolejnego dziecka lub przyznanie praw adopcyjnych i uzyskanie statusu rodziny wielodzietnej;
  • zbyt duża odległość lub brak dogodnego transportu do innego przedszkola;
  • wyjątkowa oferta edukacyjna przedszkola, która zaspokaja potrzeby dziecka;
  • młodsze dziecko uczęszcza do żłobka w pobliżu tego przedszkola;
  • starsze dziecko uczęszcza do szkoły nieopodal przedszkola;
  • bliskość do miejsca pracy rodzica;
  • opieka nad niepełnosprawnym dzieckiem lub rodzicem, lub inne sytuacje, które znacząco obniżają przychód rodziny.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama