Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Odwołanie do przedszkola
AdobeStock
Aktualności

Odwołanie do przedszkola: zasady i terminy procedury odwoławczej [WZÓR ODWOŁANIA]

Odwołanie do przedszkola można złożyć, jeśli dziecko brało udział w rekrutacji do danej placówki i nie zostało przyjęte. Ważne jest, by w odwołaniu podać mocne argumenty i przedłożyć je odpowiednim władzom w wyznaczonym terminie. Co należy napisać w odwołaniu do przedszkola?

Wybór odpowiedniego przedszkola dla dziecka często spędza rodzicom sen z powiek. A kiedy już znajdą taką placówkę, która spełnia ich wymagania, zgłaszają dziecko do procesu rekrutacyjnego i czekają w napięciu, czy zostanie zakwalifikowane. Zdarza się, że decyzja komisji rekrutacyjnej jest odmowna. Gdy dzieci jest więcej niż miejsc w przedszkolu, nie wszystkie mogą zostać przyjęte. Przesądza o tym liczba uzyskanych punktów.

Spis treści:

Od negatywnej decyzji komisji rekrutacyjnej można się jednak odwołać. Warto to zrobić, jeśli naprawdę zależy nam na posłaniu dziecka do danej placówki i mamy dobre argumenty, które mogą przekonać dyrekcję do zmiany stanowiska. Odwołanie do przedszkola odbywa się zgodnie z pewnymi wytycznymi. Kiedy i gdzie należy się zgłosić, by walczyć o miejsce dla dziecka w konkretnej placówce przedszkolnej?

Czy uważasz, że łatwo jest zapisać dziecko do żłobka i przedszkola? [SONDA ULICZNA]

Odwołanie do przedszkola: jak to zrobić krok po kroku?

1. Wniosek do komisji rekrutacyjnej

W ciągu 7 dni od ogłoszenia listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przedszkola można odwołać się do komisji rekrutacyjnej. Należy w tym celu złożyć wniosek o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka. Komisja rekrutacyjna jest zobowiązana na piśmie uzasadnić swoją odmowę i podać liczbę punktów, jaką dziecko zdobyło w procesie rekrutacji, oraz liczbę punktów, która była potrzebna, by dostać się do danego przedszkola. Na sporządzenie uzasadnienia swojej decyzji komisja rekrutacyjna ma również ściśle określony termin – wynosi on 5 dni.

2. Odwołanie od uzasadnienia do dyrektora przedszkola

W ciągu 7 dni od otrzymania pisma z komisji rekrutacyjnej można odwołać się od zawartego w nim uzasadnienia do dyrekcji przedszkola. Ważne jest, aby w odwołaniu podać jak najlepsze argumenty, które będą podstawą do tego, by dziecko zostało jednak zakwalifikowane. Jakie argumenty możemy brać pod uwagę? Na przykład błędy (choćby matematyczne) dokonane przez komisję rekrutacyjną, przyjęcie do przedszkola dziecka, które ma podobną sytuację rodzinną, jak nasze, dla którego nie znalazło się miejsce, zmiana sytuacji rodzinnej od czasu przystąpienia do rekrutacji (np. rozwód, narodziny kolejnego dziecka).

Dyrektor placówki ma kolejne 7 dni na rozpatrzenie odwołania rodziców. Sprawdza, czy komisja nie popełniła żadnego błędu w obliczeniach i informuje o tym na piśmie. Na tym etapie dyrektor może przyjąć dziecko do przedszkola, jeżeli zauważy jakiekolwiek błędy proceduralne albo znajdzie inne uzasadnienie dla takiej decyzji.

3. Skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego

Jeżeli dyrektor przedszkola odmówi przyjęcia dziecka, można w ciągu 30 dni od odebrania przez rodzica decyzji odmownej złożyć skargę do sądu administracyjnego. Robi się to jednak nie bezpośrednio w sądzie, a za pośrednictwem dyrekcji danej placówki przedszkolnej. Skarga musi jednak spełniać pewne konkretne wymogi formalne, dlatego warto przygotować ją z pomocą prawnika. Wszczęcie postępowania sądowo-administracyjnego wiąże też ze sobą pewne koszty: za złożenie skargi do sądu zapłacimy ok. 200 zł. 

Jak napisać odwołanie do przedszkola?

Wielu rodziców zastanawia się, jak napisać odwołanie do przedszkola i jakich argumentów użyć, aby ich podanie zostało pozytywnie rozpatrzone, a maluszek od września rozpoczął swoją przedszkolną przygodę. Poniżej znajdziesz wzór odwołania od decyzji nieprzyjęcia do przedszkola oraz listę argumentów, które możesz wykorzystać do napisania własnego podania. Należy pamiętać, że sytuacja każdej rodziny jest inna i należy ją rozpatrywać indywidualnie. Co ważne, uzasadnienie prośby powinno być poparte 2-3 argumentami.

Odwołanie od decyzji nieprzyjęcia do przedszkola – wzór

jak napisać odwołanie do przedszkola [wzór]
redakcja Mamo To ja
 

Wzór odwołania od decyzji nieprzyjęcia do przedszkola.

Jakich argumentów użyć, pisząc odwołanie do przedszkola?

Pisząc odwołanie do przedszkola, możesz użyć dwóch lub trzech argumentów z listy. Pamiętaj, że muszą być one zgodne z rzeczywistością i (jeśli to konieczne) poparte stosownym zaświadczeniem. Co napisać w odwołaniu do przedszkola?

  • utrata pracy jednego lub oboje rodziców (jeśli sytuacja miała miejsce już po złożeniu wniosku rekrutacyjnego);
  • podjęcie pracy przez jednego lub oboje rodziców (jeśli sytuacja miała miejsce już po złożeniu wniosku rekrutacyjnego) i brak opieki nad dzieckiem w czasie pracy opiekunów;
  • śmierć w rodzinie i samodzielne wychowanie dziecka (jeśli sytuacja zmieniła się po złożeniu dokumentów);
  • pojawienie się na świecie kolejnego dziecka lub przyznanie praw adopcyjnych i uzyskanie statusu rodziny wielodzietnej;
  • zbyt duża odległość lub brak dogodnego transportu do innego przedszkola;
  • wyjątkowa oferta edukacyjna przedszkola, która zaspokaja potrzeby dziecka;
  • młodsze dziecko uczęszcza do żłobka w pobliżu tego przedszkola;
  • starsze dziecko uczęszcza do szkoły nieopodal przedszkola;
  • bliskość do miejsca pracy rodzica;
  • opieka nad niepełnosprawnym dzieckiem lub rodzicem, lub inne sytuacje, które znacząco obniżają przychód rodziny.

Zobacz także:

mąż zdradza mnie z przedszkolanką
AdobeStock/Diego Cervo
Newsy
„Mąż zdradza mnie z przedszkolanką. Narobię jej wstydu w pracy, to może zostawi moją rodzinę w spokoju” [LIST DO REDAKCJI]
Czułam, że coś jest nie tak. Nagle się zaczął odchudzać, znikać wieczorami. Głupia nie jestem, poszłam raz za nim i wtedy się wydało. Ale że kogoś takiego wybrał sobie na kochankę?! Tego się nie spodziewałam!

Chodzę cała w nerwach od kilku dni, nie wiem już, co ze sobą zrobić. Dzieci wyprawiam do przedszkola, wracam do domu i myślę, jak ratować naszą rodzinę. Przez mojego mężulka wszystko może się rozpaść w drobny mak, ale ja tak tego nie zostawię. A ta jego kochanica gorzko wszystkiego pożałuje. Ta kobieta nie ma wstydu! Nie jestem typem nerwusa, wszystko zawsze na spokojnie planuję, ale tym razem czuję, że nic mnie nie powstrzyma. Że Grzesiek mnie zdradza, wiedziałam od razu. Ta jego mina, gdy wraca do domu, mówi mi wszystko. No i nagle przeszedł na dietę, perfumuje się co rano, chodzi uśmiechnięty, jak nie on! Kiedy zaczął później wracać, bo niby koledze musiał pomóc, postanowiłam iść za nim. Dzieci zostawiłam z sąsiadką i poszłam. Daleko nie zaszłam, bo on się z nią umówił dwie ulice dalej! Prawie pod moim nosem!  Ale najgorsze dopiero mnie czekało. Przyjrzałam się jej, nawet zrobiłam zdjęcia, gdyby chciał się wypierać. Poznałam ją od razu. Mieszka niedaleko, czasem spotykam ją w sklepie. Młoda, ładna, aż mi się niedobrze zrobiło. Sąsiadka mi doniosła, że ona pracuje w przedszkolu w naszej dzielnicy. Przedszkolanka! I taka rodzinę rozbija?! Ja na co dzień jestem spokojna, ale czegoś takiego nie puszczę płazem. Wiem, gdzie ta kobieta pracuje i mam zamiar narobić jej takiego wstydu, że może się opamięta. Zadzwonię, powysyłam zdjęcia, opowiem, co i jak. Pracodawca raczej nie będzie zadowolony, jak się dowie, kto uczy dzieci w jego przedszkolu. Smród będzie się za nią ciągnął jeszcze długo. Czy ona w ogóle wstydu nie ma? Żeby żonatemu mężczyźnie do łóżka wchodzić? Te biedne dzieci nawet nie wiedzą, z kim mają do czynienia... Dobrze, że moimi dziećmi się nie zajmuje, bo bym chyba ją rozniosła. Uważam, że dobrze robię. Ta kobieta jest sama sobie winna, karma wraca. Moja rodzina jest dla mnie najważniejsza i będę jej...

Edukacja
Przedszkole waldorfskie (steinerowskie): czym jest, cechy, zalety i wady
Przedszkola waldorfskie, inaczej zwane steinerowskimi, są coraz bardziej popularne wśród rodziców. Czy to jednak oznacza, że są idealne dla wszystkich dzieci? Sprawdzamy, czym jest przedszkole waldorfskie, czego dziecko może się w nim nauczyć i dla jakiego przedszkolaka będzie najlepsze.

Przedszkola waldorfskie (steinerowskie) są otwarte jedynie kilka godzin dziennie. Wynika to z faktu, że duży nacisk kładzie się na przebywanie dziecka z rodzicami. Z tego też względu czesne w przedszkolu waldorfskim nie jest tak wysokie, jak np. w przedszkolach prywatnych. Jakie jeszcze cechy przedszkoli i szkół waldorfskich (bo istnieją także steinerowskie szkoły podstawowe) sprawiają, że cieszą się ono popularnością rodziców? Spis streści : Dla kogo przedszkole waldorfskie będzie najlepsze? Czym jest przedszkole waldorfskie (steinerowskie): program Cechy przedszkoli waldorfskich, czyli wady i zalety Dla kogo przedszkole waldorfskie będzie najlepsze? Przedszkola waldorfskie z pewnością są bardzo przyjaznym miejscem, które docenią zwłaszcza takie dzieci, które: lubią być w centrum uwagi, do zabawy nie potrzebują plastikowych klocków, lalek czy samochodzików (w przedszkolach steinerowskich zabawki wykonane są jedynie z ekologicznych materiałów i próżno tu szukać reklamowanych w mediach zabawek wielkich firm), cenią stały rozkład zajęć, nie potrzebują telewizora, komputera ani telefonu, by świetnie się bawić, uwielbiają zabawę i prace twórcze (w programie nie ma tradycyjnej nauki liczenia czytania czy pisania), będą kontynuować naukę w szkole waldorfskiej (w tradycyjnej szkole może być im trudno się odnaleźć). Czym jest przedszkole waldorfskie (steinerowskie): program Program przedszkola waldorfskiego jest zgodny z zasadami pedagogiki niemieckiego filozofa Rudolfa Steinera (to od jego nazwiska pochodzi druga nazwa: przedszkole steinerowskie). Dzieci uczą się poprzez naśladownictwo i powtarzanie. Najważniejszy jest tu rytm – każda czynność ma swoje miejsce w określonym czasie (np. najpierw czytanie, potem rysowanie itp.). Maluchy bawią się zabawkami wykonanymi z naturalnych surowców (szyszki,...

przedszkole integracyjne
AdobeStock/Татьяна Волкова
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Przedszkole integracyjne to placówka dla dzieci zdrowych, jak i dla tych, które mają różnego rodzaju trudności rozwojowe. Wszystkie maluchy spędzają tam czas razem i często wspólnie biorą udział w zajęciach ze specjalistami. Wbrew pozorom przedszkole integracyjne przygotowuje do nauki w szkole równie dobrze jak przedszkole ogólnodostępne. Wyjaśniamy, jaki program realizują przedszkola integracyjne i jakie zajęcia oferują dzieciom.

Do przedszkoli integracyjnych chodzą dzieci w pełni zdrowe wspólnie z maluchami, które mają różnego typu niepełnosprawności bądź zaburzenia rozwojowe. Grupy są tam mniejsze (do 15 dzieci, z czego tylko kilkoro maluchów może mieć kłopoty zdrowotne). Opłaty za przedszkola integracyjne są podobne jak w placówkach publicznych. Rekrutacja do przedszkola integracyjnego jest podobna jak do innych przedszkoli. Dla kogo jest przedszkole integracyjne? Przedszkola integracyjne przeznaczone są dla wszystkich dzieci – tych w normie rozwojowej oraz tych z trudnościami rozwojowymi. Do przedszkola integracyjnego oprócz dzieci całkiem zdrowych mogą więc chodzić dzieci z niepełnosprawnościami – ruchowymi i intelektualnymi czy zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Ważne: przedszkole integracyjne to nie to samo co przedszkole terapeutyczne . To drugie przeznaczone jest tylko dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Rodzaje przedszkoli są naprawdę bardzo różne, ale dla dzieci zdrowych przedszkole integracyjne to wprost wymarzona szkoła tolerancji i empatii. Z kolei dla maluchów niepełnosprawnych to doskonała możliwość kontaktów z innymi dziećmi, a co za tym idzie – możliwość zdobywania większych zdolności społecznych, szybsza nauka (bo naprawdę nie ma jak dobry przykład kolegi). Ważne: przedszkola integracyjne przyjmują dzieci rozwijające się prawidłowo oraz te z trudnościami. Pamiętaj jednak, że w placówkach ogólnodostępnych też nierzadko spotykają się dzieci zdrowe z dziećmi, których rozwój jest zaburzony. Przedszkole integracyjne: program Przedszkola integracyjne realizują program edukacyjny zgodny z podstawą programową ustaloną przez MEiN. Nie ma więc obaw, że dziecko w przedszkolu integracyjnym nie zostanie dobrze przygotowane do rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej. Ponadto w przedszkolu integracyjnym maluchy, oprócz...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz