Jak wygląda szerszeń z bliska i gniazdo szerszeni (zdjęcia)
Ugryzienie szerszenia może być niebezpieczne dla osób, które są uczulone na jego jad, dlatego warto wiedzieć, jak wygląda szerszeń. Pokazujemy także, jak wygląda gniazdo szerszeni, żeby rozpoznać, gdzie zamieszkują te owady.
Szerszenie to największe owady z rodziny osowatych w Polsce. Spotkamy je na terenie całego kraju. Szerszenie można jednak pomylić z innymi owadami, dlatego dokładnie tłumaczymy, jak rozpoznać szerszenia, a także pokazujemy zdjęcia tego owada i jego gniazda.
Jak wygląda szerszeń z bliska?
Szerszeń ma od 18 do 35 milimetrów długości. Długość królowej to około 25-35 mm, samca 21-23 mm, a robotnicy 17-24 mm. Rozpiętość skrzydeł szerszenia może wynosić nawet do 5,5 cm.
Szerszeń jest nieowłosiony. Ma żółto-brunatno-czerwone ubarwienie. Głowa szerszenia jest rudo-czarna, natomiast odwłok żółty w czarne pasy. Wcięcie między tułowiem a odwłokiem jest wyraźnie zarysowane.
Wśród szerszeni żądło mają tylko samice – jest ono gładkie, bez haczyków. Wysuwa się dopiero wtedy, gdy owad atakuje.
Szerszenia można pomylić z innymi owadami. Warto zwracać uwagę na ich wielkość, ponieważ szerszeń jest zdecydowanie większy.
Owad wyglądający jak szerszeń to:
- pszczoła
- osa
- trzmiel.
A jak wyglądają młode szerszenie? Ze złożonych jaj wykluwają się larwy. Są jasnego koloru i zwisają głową do dołu (są przyklejone do dna komórki gniazda). Z czasem stają się grubsze i wypełniają całą komórkę, którą po czasie zamykają jedwabną wydzieliną i przepoczwarzają się.
Jak wygląda gniazdo szerszeni?
Gniazdo szerszeni swoim wyglądem przypomina dużą, papierową bryłę. Może mieć nawet 50 cm długości i wysokości. W takim gnieździe mieści się nawet 700 robotnic.
Szerszenie budują swoje gniazda z masy papierowej, którą wytwarzają samodzielnie z cząstek próchniejącego drewna i śliny. Gniazdo podzielone jest na komórki, ma również szerokie wejście.
Gniazda szerszeni najczęściej powstają na drzewach, w dziuplach, szczelinach w murze, ale także na poddaszach i strychach.
Szerszeń w domu może być niebezpieczny, dlatego koniecznie sprawdź, co robić w takiej sytuacji.
Piszemy też o: