Zdrowie

Jak wyciągnąć kleszcza dziecku: bez pęsety, bezpiecznie i skutecznie

Jeśli nie wiesz, jak prawidłowo wyciągnąć kleszcza, koniecznie sprawdź porady eksperta. Skuteczne usunięcie kleszcza w całości jest bardzo ważne. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko zarażenia boreliozą. Pediatra, dr Wojciech Ozimek, tłumaczy, jak i czym bezpiecznie wyciągnąć kleszcza dziecku.

Wyciąganie kleszcza to dla wielu niełatwe zadanie. Jeśli zauważysz, że kleszcz wbił się w skórę dziecka, koniecznie musisz go stamtąd usunąć, najlepiej w ciągu 12 godzin. Dlatego po spacerze w lesie czy parku koniecznie sprawdź, czy na ciele dziecka nie ma śladu po ukąszeniu przez kleszcza. Dr Wojciech Ozimek, doświadczony pediatra, wyjaśnia, jak wyjąć kleszcza i czy lepiej go wykręcić, czy wyjąć szybkim ruchem. Polecamy najlepsze narzędzia do wyciągania kleszcza dziecku.

Spis treści:

Jak wyciągnąć kleszcza dziecku?

Żeby wyciągnąć kleszcza dziecku, najlepiej zaopatrzyć się w specjalne urządzenie do usuwania kleszczy. Można kupić je w aptece. Do wyboru jest co najmniej kilka tego typu przyborów i każdy z nich dobrze spełnia swoją funkcję, np.:

  • pęseta (koniecznie plastikowa, bo metalową łatwo uciąć kleszcza),
  • lasso (szczególnie polecane dla ruchliwych dzieci),
  • specjalne długopisy,
  • zestawy ze sprayem zamrażającym (dozwolone także dla dzieci, bez szkodliwego DEET).


Aby skutecznie wyciągnąć kleszcza:

  • złap pajęczaka jak najbliżej skóry,
  • chwyć go za głowę, nie za odwłok, nie ściskaj zbyt mocno,
  • pociągnij zdecydowanym ruchem do góry.
Wiele osób zastanawia się, czy kleszcza bezpieczniej wyjąć, wykręcając go, czy po prostu wyciągając. Zdaniem eksperta nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Obie szkoły mają wielu zwolenników wśród lekarzy i obie są skuteczne, jeśli są wykonane prawidłowo. Aby jednak wyciąganie kleszcza, nawet małego, było skuteczne, najlepiej usuwać go płynnym i stanowczym ruchem wzdłuż osi wkłucia.

Czy można wyciągnąć kleszcza bez pęsety?

Tak! Specjalistyczne urządzenie do wyciągania kleszczy będzie nawet lepszym rozwiązaniem niż tradycyjna pęseta. Dr Ozimek twierdzi, że pęseta do wyciągania kleszcza niekoniecznie się sprawdza, ponieważ za jej pomocą trudno chwycić całego pajęczaka. Może się zdarzyć, że pęsetą wyrwiesz jedynie część kleszcza, zamiast wyjąć go w całości, razem z głową. A wyciąganie urwanego kleszcza może wymagać pomocy specjalisty.

Ważne! Nie zawsze udaje się usunąć kleszcza w całości. Aby bezpiecznie wyciągnąć głowę kleszcza pozostałą w skórze, spróbuj uchwycić ją pincetą i wyciągnąć tak samo jak samego kleszcza. W razie problemów trzeba zgłosić się do lekarza, bo głowa lub inna duża część kleszcza stanowi źródło potencjalnego zakażenia.


Podczas wyciągania kleszcza nie używaj substancji natłuszczających, zmywacza do paznokci ani alkoholu! Środek dezynfekujący zastosuj dopiero po usunięciu kleszcza.

Wyciąganie kleszcza za pomocą pompki – tego nie rób!

Użycie pompki do wyciągania kleszcza nie jest zbyt dobrym pomysłem. Pompka, zasysając kleszcza, niepokoi go i denerwuje. Wówczas kleszcz wymiotuje do jamy ugryzienia, czyli wpuszcza bakterie i zarazki. W ten sposób bardzo łatwo spowodować, że choroba, którą przenosi kleszcz, np. borelioza lub odkleszczowe zapalenie mózgu, przedostanie się do organizmu dziecka.

Opatrywanie ranki po wyjęciu kleszcza

Zdaniem dra Wojciecha Ozimka samo usunięcie kleszcza i zdezynfekowanie rany to zdecydowanie za mało. Jeśli wyciąganie kleszcza u dziecka powiodło się, warto stosować się do następujących zaleceń:

  • odessać „bajorko”, czyli jamę między naczyniem krwionośnym a skórą, do którego kleszcz wpuszcza enzymy umożliwiające mu ssanie krwi (kleszcz może zarazić chorobą, nawet jeśli nie zwymiotuje, wpuszczając do rany patogeny i bakterie);
  • naświetlić ranę lampką z niebieskim światłem, zbliżonym do ultrafioletu (to światło ma właściwości bardzo silnie dezynfekujące). Potem stosuje się obróbkę termiczną rany – nagrzewa się ją specjalnym urządzeniem (wówczas ścina się białko, czyli te bakterie i patogeny, które kleszcz wpuścił do organizmu, a skóra pozostaje nienaruszona);
  • zdezynfekować ranę, która wytworzyła się w miejscu po ugryzieniu kleszcza.
Po wyjęciu kleszcza trzeba obserwować dziecko. Jeśli wystąpi rumień wędrujący albo pojawią się objawy boreliozy, koniecznie trzeba zgłosić się do lekarza.


Zobacz także:

Kleszcze
Fotolia
Zdrowie
Co ty wiesz o kleszczach? Quiz
dr Wojciech Ozimek
Małgorzata Mikołajczyk
Zdrowie
Dr Wojciech Ozimek: borelioza nie jest w Polsce rozpoznawana
Już nie tylko na Mazurach, ale w całej Polsce bytują zarażone boreliozą kleszcze. Ta choroba, tak samo jak inne zakażenia pasożytnicze, może dotykać nas częściej niż myślimy – mówi Wojciech Ozimek, pediatra.

Lek. med. Wojciech Ozimek, pediatra, zajmuje się leczeniem chorób pasożytniczych i odkleszczowych, m.in. boreliozą. Członek Polskiego Towarzystwa Parazytologicznego. Organizuje szkolenia i warsztaty dla rodziców. Rozmawiamy z nim o letnich pasożytach, z których owsiki wcale nie są ani najgroźniejsze, ani najczęstsze:   Panie Doktorze, czym dziecko może zarazić się w piaskownicy? – W piaskownicach bardzo często mieszkają pasożyty – i to groźne. Powiedzmy sobie szczerze, że piaskownica, nawet na zamkniętym placu zabaw, to taka duża kuweta, nawet jeśli nie dla psów, to np. dla bezdomnych kotów, myszy, szczurów, nornic. Koty i psy mają dużo wspólnych pasożytów z człowiekiem. Zarażenie się nimi grozi nie tylko toksoplazmozą, której słusznie obawiają się przyszłe mamy. To może być też np. toksokaroza wywołana glistą kocią czy psią.     Co to za choroba? – Dziecko może się nią zarazić, bawiąc się w piasku czy błocie skażonym jajami glisty, a potem wkładając rączki do buzi. Jeżeli wykluta z jaja larwa zawędruje do oka, to może to doprowadzić do utraty wzroku. W USA, które przecież nie są krajem o słabym poziomie higieny, co roku około 80 dzieci traci wzrok z powodu toksokarozy. W Polsce statystyk nie ma, zresztą w ogóle toksokaroza jest u nas bardzo rzadko rozpoznawana, bo nie bada się dzieci w tym kierunku. Bywa też, że zakażenie glistą jest mylnie diagnozowane jako alergia czy astma, bo kiedy larwa umiejscowi się w płucach, może wywoływać uporczywy kaszel i duszności. Dziecko dostaje wtedy np. sterydowe leki przeciwzapalne, przechodzi na dietę eliminacyjną, a właściwa przyczyna choroby zostaje nierozpoznana. Czytaj więcej: Toksokaroza: objawy, diagnoza, leczenie     Kiedy my, rodzice, myślimy o pasożytach u dzieci, to najczęściej o owsikach. – Ponieważ owsiki często widać gołym...

kleszczowe zapalenie mózgu
AdobeStock
Zdrowie
Kleszczowe zapalenie mózgu: jakie są objawy i kiedy podać szczepionkę
Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to jedna z chorób wywoływanych przez kleszcze. Jak na razie jedyna, przed którą można się zaszczepić. Objawy choroby często przypominają grypę lub przeziębienie. Zarazić dziecko może nawet niemal niewidoczna larwa kleszcza.

Źródłem zakażenia kleszczowym zapaleniem mózgu nie musi być dorosły kleszcz, zakaża też nimfa lub maleńka larwa kleszcza. Co roku w Polsce na kleszczowe zapalenie mózgu choruje od 50 do 250 osób, najwięcej w rejonach północno-wschodniej Polski. Wśród zarażonych są zarówno dzieci, jak i dorośli. Najlepszym sposobem zapobiegania chorobie jest szczepienie. Spis treści: Kleszczowe zapalenie mózgu – objawy Powikłania kleszczowego zapalenia mózgu Kleszczowe zapalenie mózgu – szczepionka Kleszczowe zapalenie mózgu – cena szczepionki Kleszczowe zapalenie mózgu a borelioza Kleszczowe zapalenie mózgu – objawy Kleszczowe zapalenie mózgu nie zawsze ma ciężki przebieg – to, dlaczego niektórzy mali i duzi pacjenci nie mają objawów mimo zakażenia, a inni przechodzą KZM ciężko lub nawet umierają, nadal jest zagadką dla naukowców. Choroba wylęga się w ciągu 7-14 dni od czasu, gdy dziecko ugryzie kleszcz. Pierwotne zakażenie zwykle przebiega bezobjawowo lub objawy przypominają grypę (gorączka, bóle głowy, mięśni, katar, kaszel, nudności, wymioty). Jeśli nie dochodzi do zajęcia układu nerwowego, dziecko zdrowieje. Gdy wirusy przedostaną się do układu nerwowego, po kilku dniach rozwija się druga faza choroby. Dziecko może wtedy mieć: wysoką gorączkę (ok. 40 st. C), silne bóle głowy , światłowstręt, oczopląs, drgawki, podwójne widzenie, niedosłuch , spadek ciśnienia krwi, zaburzenia i utratę świadomości, sztywność karku. W przebiegu kleszczowego zapalenia mózgu może dojść do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub zapalenia mózgu. Powikłania kleszczowego zapalenia mózgu Skutkami kleszczowego zapalenia mózgu mogą być: trwałe niedowłady i objawy neurologiczne, uszkodzenie nerwów, uszkodzenie słuchu, nadmierna drażliwość, agresja wobec...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj