Jaka straszna drożyzna - tak dawno w Polsce nie było!
Ekonomiści ostrzegają, że epidemia koronawirusa wpływa na drożyznę. Z powodu koronawirusa wykupujemy półki sklepowe z jedzeniem, za które płacimy, jak za zboże - mamy rekordowe ceny.
Epidemia koronawirusa to jedno, a drugie to obłęd, w jaki zaczęliśmy popadać, wykupując jedzenie i mydło ze sklepów. Jednak ceny tak bardzo poszły w górę, że lepiej mocno trzymać portfele przy sobie. Żywność w Polsce podrożała najmocniej w całej Unii Europejskiej - ostrzegają ekonomiści. Zobacz, co kosztuje teraz najbardziej!
Mamy rekord!
Ceny żywności poszybowały w Polsce tak wysoko, że staliśmy się rekordzistami. Jak obliczyli ekonomiczni analitycy BNP Paribas, ceny żywności wzrosły w styczniu o 8,1 proc. w porównaniu do stycznia ubiegłego roku. To stawia nas jako niekwestionowanego lidera w całej grupie krajów Unii Europejskiej.
- W większości krajów Europy Zachodniej podwyżki nie przekroczyły 2,5 proc., zaś w Irlandii nastąpił spadek cen o 1 proc. wobec stycznia 2019 roku - poinformowała dyrektor biura analiz sektora rolno-spożywczego BNP Paribas Marta Skrzypczyk.
Zawrotne ceny owoców i mięsa
Największy wpływ na podwyżki miały rekordowo wysokie ceny owoców. Są one wyższe o 16,8 proc. niż rok temu ( w Unii podrożały średnio o 6 proc.). Za warzywa płacimy o 12,3 proc. więcej.
Druga przyczyna to wzrost cen mięsa - w ciągu roku podrożało aż o 14,3 proc., podczas gdy w UE ceny wzrosły przeciętnie o 5,6 proc. Rekordzistką jest wieprzowina, która podrożała aż o 23,6 proc. Drób o 7,1 proc., a wędliny o prawie 12 proc.
Pieczywo było droższe w kraju o 5,5 proc. w stosunku do stycznia ubiegłego roku. W Unii wzrost ten wyniósł 1,6 proc. Bardzo mocno podrożał również cukier - aż o 20,7 proc.
Pij olej!
Tylko jedna grupa produktów żywnościowych potaniała. To olej i tłuszcze - za olej zapłacimy o 3,7 proc. mniej niż przed rokiem.
Skąd ta drożyzna?
Okazuje się, że na wzrost kosztów zakupów nie mają wpływu ceny zbóż. Te wcale nie podrożały, a wręcz przeciwnie, są tańsze w skupach o 14,3 proc. niż przed rokiem. Wpływ mają rosnące koszty wynagrodzeń w branży piekarniczej.
- Duży wpływ na ceny w sklepach w kraju mogą mieć rosnące od kilku lat koszty wynagrodzeń, które w branży piekarniczej stanowią około 18-20 proc. całkowitych kosztów operacyjnych - mówi ekonomistka Marta Skrzypczyk.
Ekonomiści: koronawirus zaszkodzi polskiej gospodarce
Chiński wirus już dotyka polską gospodarkę - ludzie wykupują masowo maseczki i środki dezynfekujące przez co ich cena wzrosła wielokrotnie. Zdaniem ekspertów, kwestią czasu jest to, gdy zaczniemy jeszcze więcej płacić za żywność.
Robert Gwiazdowski, adwokat i komentator gospodarczy, zwrócił uwagę na to, że we Włoszech ludzie rzucili się do sklepów i podrożała żywność. To samo dzieje się w Polsce z maseczkami, więc pewnym jest to, że skoczą ceny żywności.
Drożyzna w polskich sklepach stała się faktem - też to odczuwacie na co dzień, robiąc zakupy? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach!
Źródło: rp.pl, haps.pl, money.pl
Zobacz też:
- Ile kosztuje dziecko? Zobacz najnowsze wyliczenia
- 15 sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy na zakupach dla dziecka
- Żadne 500 plus nie pokryje tego, ile pieniędzy wydasz na dziecko