ile kosztuje dziecko
Adobe Stock
Aktualności

Ile kosztuje dziecko w 2022 roku – ile trzeba wydać na utrzymanie dziecka miesięcznie i do 18. roku życia?

Mało kto myśli, ile kosztuje dziecko, jeszcze przed jego narodzinami. Dopiero po porodzie do rodziców dociera, że to ogromne wydatki! Jakie dokładnie? Niejeden złapie się za głowę, bo miesięczne utrzymanie dziecka w 2022 roku to spora część przeciętnej pensji. A utrzymanie dziecka do 18. roku życia kosztuje nas tyle, co zakup mieszkania.

Ile kosztuje dziecko – to pytanie zadaje sobie wielu młodych rodziców. Dobrze się przygotujcie, bo szykowanie się do narodzin pochłonie niezłą sumkę. Później, z każdym rokiem będziecie potrzebować miesięcznie coraz więcej pieniędzy, by w końcu na całe utrzymanie dziecka do 18. roku życia wydać tyle, co na kawalerkę. Brzmi mało optymistyczne? Na szczęście rodzicielstwo ma też inne, o wiele piękniejsze odsłony i nie wszystko można przeliczać na pieniądze.

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

Ile kosztuje dziecko w 2022 roku?

Wydatki na dziecko zaczynają się, jeszcze zanim urodzisz. Jak wynika z deklaracji polskich rodziców, koszty związane z przebiegiem ciąży oraz przygotowaniami do przyjścia dziecka na świat to średnio wydatek ok. 8,5 tys. złotych. Od tego momentu będziesz potrzebować dużo pieniędzy. Niestety, z każdym rokiem utrzymanie dziecka będzie pochłaniać coraz więcej.

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt utrzymania i wychowania jednego dziecka w Polsce w 2022 roku wynosi 265 tys. zł, a dwójki dzieci – 439 tys. zł. Jeśli zaś dziecko pozostaje na utrzymaniu rodziców również w okresie studiów, muszą oni liczyć się z kolejnym wydatkiem. Koszt utrzymania dziecka to wydatek porównywalny z ceną mieszkania w dużym mieście w Polsce.

W ciągu ostatniego roku koszty utrzymania dziecka wzrosły o 4,3 proc. Wiąże się to ze spadkiem konsumpcji ilościowej (kupujemy mniej niż rok temu). Gdybyśmy kupowali tyle samo, co w 2021 roku, to koszt wychowania jednego dziecka  w kwietniu 2022 roku wzrosłyby aż do 300 tys. zł.

Ile kosztuje utrzymanie dziecka?

Utrzymanie dziecka do 18. roku życia generuje olbrzymie koszty przede wszystkim ze względu na koszty żywności, mieszkania i edukacji. Za co konkretnie płacimy? Urodzenie dziecka niemal automatycznie oznacza:

  • zwiększenie rachunków za prąd, wodę, gaz średnio o ok. 200 zł miesięcznie;
  • wzrost wydatków na żywność o blisko 300 zł miesięcznie;
  • zwiększenie wydatków na chemię gospodarczą i kosmetyki o ok. 260 zł miesięcznie.

Ile kosztuje opieka zdrowotna dla dziecka?

Rodzice muszą liczyć się też z tym, że będą więcej wydawać na opiekę zdrowotną dla dziecka. Choć 31 proc. z nich deklaruje, że nie ponosi dodatkowych kosztów, ponieważ korzysta z publicznych, bezpłatnych usług medycznych, to jednak większość rodziców przeznacza na opiekę zdrowotną ok. 314 zł miesięcznie.

Ile kosztuje niania, przedszkole, szkoła?

Około 22 proc. Polaków korzysta z opiekunki do dzieci, co kosztuje ich średnio ponad 900 zł miesięcznie. 70 proc. biorących udział w badaniu zadeklarowało, że ich dzieci uczęszczają do placówki edukacyjnej (żłobek, przedszkole, szkoła), z czego aż 20 proc. przyznało, że jest to instytucja prywatna, za którą trzeba płacić dodatkowe czesne.

Prywatna szkoła to wydatek od kilku do kilkunastu tysięcy złotych rocznie, ale istnieją w Polsce placówki, w których roczne czesne wynosi nawet 50 tysięcy złotych!

Ile kosztują zajęcia dodatkowe?

Posiadanie dziecka to również koszty związane z jego rozwojem fizycznym i intelektualnym oraz zabawą. Okazuje się, że przeciętne polskie dziecko dostaje nowe zabawki nie częściej niż raz w miesiącu, a miesięczny budżet przeznaczany na takie zakupy to, zgodnie z deklaracjami ankietowanych, ok. 200 zł.

Koszty zajęć dodatkowych to niemały wysiłek dla portfela rodziców. Badanie pokazuje, że 70 proc. dzieci uczęszcza na zajęcia: najczęściej są to lekcje języków obcych (28 proc.) i zajęcia sportowe (30 proc.). Nauka języków obcych to 260 zł miesięcznie, a lekcje gry na instrumencie i korepetycje indywidualne z przedmiotów szkolnych to już koszt blisko 350 zł miesięcznie za każde. Zajęcia sportowe to miesięczny wydatek rzędu 214 zł. Pozostaje jeszcze kino, teatr, place zabaw – to wydatek od 250 do 300 zł miesięcznie.

Ile wydawać na dziecko? Nie oszczędzaj!

Badania pokazują, że posiadanie dziecka w Polsce to bardzo drogie przedsięwzięcie, na które nie każda rodzina może sobie pozwolić. Współcześni rodzice dużo chętniej niż poprzednie pokolenia inwestują we wszechstronny rozwój dzieci, zapewniając im przede wszystkim dobrą edukację. Dużo bardziej odpowiedzialnie traktują też m.in. ich zdrowie i żywienie. Takie podejście kosztuje, ale też przyniesie efekty w postaci nowego pokolenia świetnie wykształconych, zdrowych Polaków. Dzieci, mimo że generują jedne z większych wydatków w skali całego życia ekonomicznego ich rodziców, są też najlepszą inwestycją, na której nie należy oszczędzać – przekonują eksperci platformy MAM.

Źródło: businessinsider.com.pl; Raport „Ile kosztuje dziecko” opracowany na podstawie badania ilościowego przeprowadzonego metodą CAWI przez ośrodek badawczy SW Research na reprezentatywnej grupie 1000 rodziców dzieci w wieki do 24 r.ż. w dniach 04-07.09.2018 r. na zlecenie platformy MAM.

Zobacz też:

oszczędzanie, pieniądze, świnka skarbonka
Panthermedia
Prawo i finanse
Jak żyć oszczędniej – analiza wydatków 3 rodzin i rady finansisty jak mniej wydawać
Poprosiliśmy trzy rodziny, by opowiedziały nam wszystko o swoich finansach. Jak i gdzie kupują? Na co wydają najwięcej? Ich wydatki przeanalizował finansista. Podpowiada, jak można żyć oszczędniej.

Przedstawiamy 3 różne rodziny z różnymi dochodami . Jak wszyscy, nasi bohaterowie, chcieliby mniej wydawać i oszczędzać . Dlatego opowiedzili nam wszystko o swoich finansach. Przeanalizował to specjalista z portalu Money.pl . Oto jego wnioski i rady, jak mniej wydawać i mieć więcej pieniędzy na koncie (lub mniejsze długi).   Wydatki Rodziny 1  (Państwo Rozsądni) Magda ma stałą pensję, a jej mąż prowadzi własną działalność i zarabia raz na jakiś czas większą sumę. Mają dwuletniego synka. Mieszkają w wynajętym mieszkaniu. Mają do dyspozycji 3,5–4 tys. zł miesięcznie , ale bywa różnie, bo są lepsze i gorsze miesiące. Stałe wydatki (wynajem mieszkania, rachunki, żłobek, paliwo) to w ich przypadku ok. 2300 zł. – Byłoby nieźle, ale nie mamy własnego mieszkania , dlatego naszą sytuację oceniam jako ciut poniżej przeciętnej – mówi Magda. Oboje z mężem planują wydatki , sprawdzają rachunki, itd. Ale też odmawiają sobie czegoś, czego potrzebują. – Mamy wyrobione nawyki, wiemy, co się opłaca, a co nie. Nie tylko dla oszczędności, ale i ze względu na ekologię nie zapalamy wszystkich świateł, przykręcamy kaloryfery , gdy wychodzimy, mamy energooszczędne żarówki. Policzyliśmy nawet, czy bardziej opłaca się korzystać z czajnika elektrycznego czy zwykłego. Okazało się, że wychodzi prawie na to samo, więc postawiliśmy na wygodę. Poza tym o wydatkach mówią tak: Wydatki na dziecko Stawiamy na to, by ubranie było wygodne, praktyczne i ładne, a to, czy jest ze sklepu czy używane , nie ma dla nas większego znaczenia. Zawsze kupujemy nowe buty . Nasz synek ma sporo zabawek, także edukacyjnych. Kupujemy je również bez okazji, ale nie są to jakieś zawrotne ilości – mówi Magda. Starają się korzystać z państwowej służby zdrowia, ale jeśli jest potrzeba (trzeba wezwać lekarza do domu albo są długie kolejki do...

Domowy Budżet
AdobeStock
Aktualności
Kto rozsądniej zarządza domowym budżetem? My już wiemy!
Rachunki, wydatki, paragony, oszczędzanie, planowanie... zarządzanie domowym budżetem to nie łatwa sztuka. Jak kobiety i mężczyźni postrzegają się nawzajem, jeśli chodzi o finanse? Wyniki są bardzo interesujące.

Zarządzanie domowym budżetem to nie lada wyzwanie. Czy w Polsce trwa finansowa wojna płci : kto utrzymuje rodzinę, kto trzyma pieniądze, kto pilnuje, by starczyło do pierwszego? Wyniki raportu platformy MAM są bardzo interesujące choćby dlatego, że biorą pod uwagę subiektywne odczucia ankietowanych. Polka – strażniczka domowego budżetu Ponad 50% ankietowanych kobiet stwierdziło, że to one rozsądniej zarządzają pieniędzmi . 39% uznało, że płeć nie ma w tym zakresie znaczenia, ale tylko 7% wskazało przewagę mężczyzn. Mężczyźni zapytani o to samo, wykazali większą tendencję do myślenia „równościowego”. Dla 47% ankietowanych Polaków rozsądek w sprawach finansowych nie ma związku z płcią, 32% wskazało samych siebie, natomiast 17% dostrzega w tym obszarze wyższość kobiet . I o ile na temat rozsądnego zarządzania finansami można dyskutować, to okazuje się, że zupełnie inaczej widzimy kwestie tego, kto utrzymuje gospodarstwo domowe. Mniej więcej 1/3 polaków i polek uważa, że wkład w domowy budżet jest jednakowy co partnera. 1/3 pań wskazała jako główną osobę utrzymującą gospodarstwo domowe siebie, a kolejna 1/3 swoich partnerów . Jednak panowie widzą to już zupełnie inaczej. Aż 52% z nich uważa, że to oni utrzymują dom , a tylko niecałe 9% przyznaje się do swojego mniejszego wkładu w domowy budżet. Czyżby panowie mieli problem z przyznaniem się do bycia na utrzymaniu żony? 50% mężczyzn deklaruje, że zdarzało im się utrzymywać swoją partnerkę, w stosunku do 30% kobiet deklarujących utrzymywanie swojego partnera. Z drugiej strony 43% kobiet stwierdziło, że była w przeszłości zależna finansowo od swojego partnera, do czego przyznaje się już tylko 30% mężczyzn. Planowanie – czyje to zadanie? Panie są jednoznacznie przekonane o swojej odpowiedzialności za plany budżetowe na nadchodzący miesiąc. 60% z nich uważa, że to one...

koszt ciąży i m porodu
Adobe Stock
Aktualności
Ile kosztuje bycie w ciąży? Zobacz najświeższe wyliczenia
Jeszcze zanim urodzisz dziecko, sporo za to zapłacisz. Zobacz ile i nie dziw się - to kosztowna inwestycja.

Dziecko kosztuje i to nawet wtedy, kiedy jest jeszcze w twoim brzuchu. Najnowsze zestawienia pokazują, że w zależności od zasobności portfela może to cię kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Chociaż to i tak niewiele, jak się porówna z wydatkami, jakie będziesz musiała ponieść, kiedy dzidziuś już będzie na świecie. Ponad 2 tys. zł od rodziny Okres ciąży to dla statystycznej polskiej rodziny koszt  2 tys. 100 złotych – wynika z raportu „Ile kosztuje dziecko w Polsce?” przygotowanego przez platformę do obniżania i opłacania rachunków za media MAM, przygotowanego na podstawie badań SW Research. Jednak 25 proc. badanych przyznało, że wydatki poniesione w tym czasie były zdecydowanie wyższe i sięgały nawet 5 tys. zł. Były to pieniądze wydane głównie na:   badania lekarskie, zakup suplementów diety, witamin, specjalnej żywności,  ubrań ciążowych. Jak przyznawali pytani, kosztów tych było tak dużo, że dla 21 proc. rodziców niemożliwe było określenie dokładnej kwoty wydatków. Poród za 1 tys. zł Polskie prawo zakłada, że każda kobieta w ciąży, podczas porodu i sześciu tygodni połogu ma zapewnioną bezpłatną opiekę medyczną. Ale to tylko teoria, bo jeżeli chcesz skorzystać z tzw. usług dodatkowych, które ułatwiają ten trudny i stresujący moment w życiu i zapewniają większy komfort, musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami. Chodzi o takie udogodnienia jak:   jednoosobowa sala porodowa, opieka wybranej położnej, prowadzenia ciąży przez wybranego lekarza, podanie znieczulenia zewnątrzoponowego,  jednoosobowa sala, w której kobieta przebywa po narodzinach dziecka.   Zgłoś się! Rozdajemy 1000 opakowań mleka następnego NAN OPTIPRO® Plus 2 HM-O! Poród w szpitalu państwowym, jeżeli skorzystasz z dodatkowo płatnych udogodnień to wydatek 1...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej – jakie i ile?
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj