testy na koronawirusa
Adobe Stock
Aktualności

Kiedy lekarz może zlecić test na koronawirusa i czy trzeba mu się poddać?

Najnowsze rozporządzenie ministra zdrowia określa, kiedy lekarz może zlecić badanie na koronawirusa. Sprawdź, gdzie wykonywane są testy i jakie zasady obowiązują obecnie dla izolacji domowej.

Dzisiaj wchodzą w życie zapisy rozporządzenia ministra zdrowia opublikowane wczoraj w Dzienniku Ustaw i regulujące standardy organizacji opieki zdrowotnej nad pacjentem podejrzanym o zakażenie koronawirusem. Podajemy najważniejsze informacje, które mogą się przydać (oby nie musiały!) każdemu z nas.

Kiedy lekarz może wysłać pacjenta na test na koronawirusa?

Lekarz może wystawić pacjentowi skierowanie na badania w kierunku zakażenia koronawirusem na podstawie wizyty odbytej w poradni, a także na podstawie teleporady. Uzasadnieniem dla wystawienia skierowania jest stan zdrowia pacjenta oceniany przez lekarza zgodnie z aktualną wiedzą medyczną.

Uwaga! Żeby otrzymać takie skierowanie nie trzeba mieć wszystkich czterech objawów typowych dla koronawirusa: gorączki, duszności, kaszlu, utraty węchu i smaku. Wystarczy, że lekarz na podstawie wywiadu i ewentualnie badania pacjenta, podejrzewa zakażenie koronawirusem. Wyjątkiem są dzieci do ukończenia drugiego roku życia, które muszą zostać zbadane przez lekarza.

Gdzie pobierana jest próbka do badania?

W sytuacji, gdy pacjent może samodzielnie się przemieszczać, lekarz powinien podać mu informacje, gdzie znajdują się punkty pobrań. Pacjent skierowany na test na koronawirusa nie może przemieszczać się środkami transportu publicznego! Gdy pacjent nie może podróżować samodzielnie albo nie pozwala na to stan jego zdrowia, lekarz zleca pobranie wymazu do badania przez personel karetki wymazowej.

Kto przekazuje pacjentowi wynik badania na obecność koronawirusa?

Ośrodek badający próbkę pobraną w ramach testu na koronawirusa o jego wyniku informuje placówkę medyczną, w której pracuje lekarz zlecający wykonanie testu. Pacjent jest informowany o wyniku badania przez personel tejże placówki – odbywa się to telefonicznie lub drogą mailową.

Czy można odmówić wykonania testu na koronawirusa?

Na rządowej stronie gov.pl znajduje się informacja, że normalnych warunkach obowiązuje zasada, że pacjent jest leczony za swoją świadomą zgodą. Obecna sytuacja związana z epidemią COVID-19 jest jednak wyjątkowa. W związku z nią istnieje obowiązek poddania się badaniom sanitarno-epidemiologicznym, w tym pobrania lub dostarczenia materiału do tych badań w sytuacji podejrzenia zakażenia. Krótko mówiąc: nie można odmówić wykonania badania (testu) na obecność koronawirusa.

Kiedy i na jakich zasadach odbywa się izolacja domowa?

Na izolację kierowani są pacjenci z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa. Czas oczekiwania na wynik jest różny i waha się od dwóch do pięciu dni, czasami jest on jednak dłuższy. Zakażony może zostać skierowany do odbycia izolacji w warunkach domowych lub szpitalnych – wszystko zależy od aktualnego stanu zdrowia pacjenta.

W przypadku izolacji domowej, w jej ósmym dniu trwania powinna odbyć się konsultacja lekarska, na podstawie której lekarz podejmuje decyzję o tym, czy ją kontynuować, czy może zostać zakończona. Najlepiej od razu po skierowaniu na izolację domową umówić się w placówce na konsultację lub telekonsultację w ósmym dniu izolacji. Gdy lekarz przedłuży czas trwania izolacji, powinien poinformować, o ile zostaje wydłużona. Kolejną konsultację lub telekonsultację trzeba odbyć w ostatnim dniu trwania przedłużonej izolacji. Izolacja domowa definitywnie kończy się, gdy lekarz zdecyduje o jej nieprzedłużaniu.

Źródło: gazeta.pl, gov.pl

Sprawdź też:

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

kiedy zamkną szkoły
Aktualności
Czy zamkną szkoły? Rząd zdecydował
Lawinowy wzrost zakażeń i nowy wariant koronawirusa, Omikron, sprawiają, że zarówno uczniowie, jak i rodzice ponownie zadają sobie pytanie: czy zamkną szkoły? Czy jest to nieuniknione w najbliższej przyszłości? Już wiadomo, czy uczniowie ze szkolnych ławek ponownie trafią na nauczanie zdalne.

Rządzący zapowiadali, że nauka online jest ostatecznością, której starają się uniknąć, ale coraz silniejsze są obawy, że niebawem całe szkoły znów mogą przejść na nauczanie zdalne. Pytanie brzmi: czy szkoły w najbliższym czasie ponownie zostaną zamknięte? Rząd poinformował o planowanych zmianach . Czy zamkną szkoły? Jaki plan na najbliższe dni? 25 stycznia Przemysław Czarnek poinformował na konferencji prasowej, że od czwartku, czyli od 27 stycznia, przedszkola, zerówki i klasy 1-4 mają nauczanie stacjonarne, a  uczniowie wyższych klas przechodzą na naukę zdalną do końca ferii zimowych. Nauka zdalna została więc wprowadzona dla klas 5-8 szkół podstawowych oraz dla szkół ponadpodstawowych do 27 lutego. Możliwe jednak, że ten okres nauki zdalnej zostanie skrócony. 1 lutego minister edukacji zapowiedział, że w sprzyjającej sytuacji niektórzy uczniowie będą mogli wrócić do nauki stacjonarnej wcześniej, czyli przed 28 lutego. Chodzi o dzieci z tych kilku województw, w których ferie rozpoczęły się najwcześniej. „Teraz, z uwagi na tę liczbę zakażeń, która jest coraz większa i ona będzie jeszcze większa w tym tygodniu, wykorzystując również przerwę feryjną, wprowadziliśmy naukę zdalną do 27 lutego. Dla większości województw oznacza to nieco ponad dwa tygodnie nauki zdalnej, bo dwa tygodnie to są ferie zimowe. (...) jeśli sytuacja by na to pozwalała, będziemy dążyć do tego, żeby skrócić ten okres nauki zdalnej, przynajmniej w tych pięciu województwach, które rozpoczęły ferie wcześniej i już te ferie się skończyły” – powiedział Przemysław Czarnek w Polskim Radiu 24.   . @CzarnekP w #PR24 : strategia opiera się na nauce stacjonarnej. Z uwagi na liczbę zakażeń wprowadziliśmy naukę zdalną do 27 lutego. Będziemy dążyć do tego, żeby skrócić ten okres, analizujemy sytuację. Najpóźniej 28 lutego...

Pilne: wycofane leki
Adobe Stock
Aktualności
PILNE: Żółta strefa w CAŁYM KRAJU!
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej (tj. 8 października), premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski podali nowe obostrzenia i strategię walki z koronawirusem.

Podczas czwartkowej konferencji, Mateusz Morawiecki i Adam Niedzielski ogłosili nowe obostrzenia i zasady obowiązujące w związku z gwałtownym wzrostem zachorowań. Od 10 października zasady stref żółtych zostaną rozszerzone na cały kraj. Nowe zasady w całym kraju obejmują:   obowiązek zakrywania ust i nosa w całej przestrzeni publicznej czy środkach komunikacji miejskiej (n ie trzeba będzie zakrywać ust i nosa m.in. w lasach, parkach i na plażach), maksymalna liczba gości do 75 na imprezach towarzyskich (w tym na weselach), gastronomia czynna do 22 , a w restauracjach jedna osoba na 4 metry kwadratowe, każda osoba, która z powodów zdrowotnych (np. astmy) nie może nosić maseczki, musi posiadać zaświadczenie lekarskie , które ma obowiązek okazać policji w przypadku zatrzymania - inaczej może jej grozić mandat do 500 zł . Premier nie chce kolejnego lockdownu „Nie chcemy doprowadzić do ponownego lockdownu” - zadeklarował Mateusz Morawiecki i przestrzegł, że podwojenie liczby przypadków może teraz następować nawet co 3 dni, dlatego przestrzeganie obostrzeń jest niezwykle istotne. - „Na razie nie widzimy konieczności izolowania Rzeczypospolitej, ale musimy być przygotowani na trudną walkę z drugą falą pandemii". „Jesienią dotarła do nas druga fala koronawirusa i musimy się z nią zmierzyć (...) Za nami czas bardzo dużych wyrzeczeń, wiosna to okres zamknięcia całej gospodarki. Ale wtedy, jak Państwo pamiętacie, zadziałaliśmy błyskawicznie (...) Uratowaliśmy 3 mln miejsc prac i uratowaliśmy gospodarkę w sposób widoczny, bo dziś dane pokazują, że recesja w Polsce będzie jedna z najpłytszych na świecie i w Unii Europejskiej" - poinformował premier. Prezes Rady Ministrów zadeklarował także, że w całym kraju dostępnych jest około 500 respiratorów dla chorych na COVID-19. Nowa aplikacja STOP COVID - ProteGO...

Przez pandemię chore noworodki muszą przebywać w szpitalu bez rodziców
AdobeStock
Aktualności
Dzieci w szpitalu przez miesiące rozdzielone od matek! Protesty rodziców przynoszą efekty
Wcześniaki i chore noworodki musiały przebywać na oddziałach same, ponieważ zdaniem dyrekcji, wymagała tego panująca sytuacja epidemiczna. Zrozpaczeni rodzice nagłośnili sprawę.

W ostatnich dniach głośno było w mediach o tym, że szpitale zakazują rodzicom chorych noworodków przebywania z dziećmi na oddziałach. Swoje decyzje tłumaczą stanem epidemicznym w Polsce. Niektóre maluszki muszą być w placówkach tygodniami, same. Rodzice mają prawo do odwiedzin raz na kilka tygodni. W międzyczasie noworodki poddawane są leczeniu, także operacyjnemu. Pod jednym ze szpitali, gdzie panują te zasady, rodzice nie wytrzymali i urządzili protest. Jak się okazało, skuteczny – Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi zmienia procedury. Rodzice od teraz mogą opiekować się chorymi noworodkami, często wcześniakami, ale pod określonym warunkiem. Decyzję na szpitalu wymusiły media, Rzecznik Praw Pacjenta i Fundacja Rodzić po Ludzku. Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi przygotowało dodatkowe miejsca dla rodziców Po protestach rodziców, nagłośnionych przed media i portale społecznościowe, łódzki szpital poinformował o zmianie dotychczasowych zasad. Przygotowano 25 miejsc hotelowych w internacie na terenie głównego budynku szpitala. W komunikacie placówki napisano: „będą mogli korzystać opiekunowie pacjentów hospitalizowanych w klinikach neonatologicznych (Klinika Neonatologii i Klinika Intensywnej Terapii i Wad Wrodzonych Noworodków i Niemowląt)”. Aby jednak rodzic mógł opiekować się dzieckiem, musi posiadać aktualny test na koronawirusa , czyli wykonany w ciągu ostatnich 72 godzin. Z tego warunku zwolnione są matki, które po porodzie chcą pozostać z dziećmi na oddziale. W takich przypadkach po wypisaniu ich z klinik położniczych zostaną przeniesione do wskazanych pomieszczeń. Rodziców walczących o kontakt z dziećmi wspierała Fundacja Rodzić po Ludzku Fundacja Rodzić po Ludzku włączyła się w protest rodziców przeciwko łódzkiemu Centrum Zdrowia Matki Polki. Na oficjalnym profilu fundacji znalazł się obszerny wpis popierający i nagłaśniający...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj