Montana Lower i Tom Linwood wychowują swoją córkę Blue w zgodzie z naturą. Dlatego też postanowili już od najwcześniejszych chwil uczyć dziewczynkę, aby załatwiała swoje potrzeby fizjologiczne do nocnika, a później do toalety. Jak to możliwe?

Reklama

Podążaj za potrzebami dziecka

Rodzice postanowili kierować się zasadami edukacji eliminacyjnej, czyli wykluczaniem zbędnych elementów z życia dziecka oraz podążać za naturalnymi potrzebami córeczki. Jak za pośrednictwem mediów społecznościowych informuje Montana Lower: „To słuchanie dziecka, kiedy chce iść do toalety, i zabieranie go do tam, zamiast pozwalać chodzić w pieluszce”. A ojciec dziecka dodaje: „Każda mama wie, kiedy jej dziecko jest głodne i ma na to wskazówki. I ma takie same wskazówki, kiedy dziecko musi iść do toalety. Chodzi tylko o to, żeby go słuchać i obserwować”. Jak twierdzą, w wieku 21-miesięcy ich córeczka potrafi samodzielnie korzystać z toalety.

Pieluchy to towar luksusowy

Tom Linwood uważa, że „pieluchy są przedmiotem luksusowym”, a jednorazowe pieluszki to współczesny wynalazek, który nie jest niezbędny. Jak zauważa Lower: „Dzieci rodzą się bez z góry przyjętej wiedzy o tym, jak chodzić do łazienki, więc jeśli nie nauczymy ich chodzić w pieluszce, nie musimy ich oduczać”. Para dostrzega same zalety nieużywania pieluszek: można zaoszczędzić pieniądze, nie zanieczyszcza się środowiska i ostatecznie nie trzeba oduczać dziecka korzystania z pieluchy. Choć jak zaznaczają, zdarza im się sporadycznie z nich korzystać.

Eksperci są sceptyczni

Rodzice małej dziewczynki są zafascynowani jej umiejętnościami. Przekonują, że nauczenie noworodka korzystania z toalety zajęło im zaledwie jeden dzień. Jednak eksperci przekonują, że kontrolowanie potrzeb fizjologicznych oraz umiejętność świadomego korzystania z nocnika lub toalety dzieci opanowują, mając około dwóch i pół roku. Sam proces „treningu czystości” przebiega u każdego dziecka inaczej i może potrwać do 4. roku życia.

Zanim zaczniesz uczyć swoje dziecko korzystania z nocnika, pamiętaj, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie i nie jesteś w stanie przeskoczyć pewnych etapów rozwojowych swojego maluszka. Czasem potrzebny jest po prostu czas.

Zobacz także

Źródło: thesun.co.uk, Instagram@montanalower, YouTube

Piszemy też o:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama