Co jakiś czas słyszymy o nowych objawach koronawirusa. Nic dziwnego, z każdym dniem mamy większą wiedzę na temat tego patogenu, a sam wirus także się zmienia. Teraz dowiadujemy się, że wirus mutuje. Naukowcy z Cambridge poddali analizie 160 genomów SARS-Cov-2 i odkryli 3 główne warianty koronawirusa. Mają one unikalne cechy, które wskazują na zachodzące w wirusie zmiany. Co więcej, brytyjskie badanie wykazało, że koronawirus ciągle mutuje, by przetrwać w różnych warunkach klimatycznych i środowiskowych. Każdy ze zidentyfikowanych 3 szczepów ma też swoje pomniejsze mutacje.

Reklama

Mutacje koronawirusa: trzy opisane szczepy

Wyodrębnione w ten sposób szczepy SARS-Cov-2 genetycy nazwali literami alfabetu:

  • TYP A - pochodzacy od nietoperzy, uważany za źródło późniejszych mutacji, występuje głównie w niektórych prowincjach Chin, w Australii, Hiszpanii, Chile i w większości Stanów Zjednoczonych.
  • TYP B - mutacja koronawirusa, który zaatakował w Wuhan, wywodząca się od szczepu A. Ten wariant dominuje w Azji Wschodniej i w większości Europy, w tym w Polsce.
  • TYP C - wywodzi się od szczepu B i dotarł do Europy (głównie Włoch) z Singapuru i Hong Kongu.
mutacje koronawirusa na świecie
pnas.org

Ilustracja przedstawia podział różnych genomów koronawirusa i do którego z trzech szczepów należą. źródło: pnas.org

Dlaczego to ważne, by naukowcy zbierali informacje o zmieniających się cechach wirusa i badali każdy ze szczepów? Jest to konieczne dla stworzenia skutecznej szczepionki. Wiedza ta pomaga także zlokalizować źródła infekcji, które jeśli zostaną poddane kwarantannie, mogą zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Koronawirus: sytuacja na świecie

W internecie można na bieżąco śledzić mapy zarażeń koronawirusem. Od czasu, kiedy pierwsze ognisko zarażeń zostało zidentyfikowane w Chinach, SARS Cov-2 rozprzestrzenił się na niemal cały świat, a WHO ogłosiło pandemię. Fakt, że na świecie są różnice w liczbie wykonywanych testów w kierunku koronawirusa, trzeba założyć, że liczby zakażeń są zaniżone.

Zobacz także

Dzisiejsze dane (stan na 12.04.2020 r.) mówią o:

  • 1 777 666 potwierdzonych zakażeniach na świecie
  • 108 866 ofiarach śmiertelnych
  • 365 631 wyzdrowieniach.

Szczególnie trudna sytuacja jest obecnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie (dane z 12.04.2020 roku) odnotowano 529 788 przypadków zakażeń koronawirusem i 20 603 ofiar śmiertelnych. Największe skupiska zakażeń w Europie mają miejsce we Włoszech (152 271 potwierdzonych przypadków i 19 468 ofiar) oraz w Hiszpanii (163 027 przypadków, 16 606 zgonów). W Polsce 12 kwietnia rano było 6 356 potwierdzonych przypadków koronawirusa i 208 ofiar śmiertelnych. Naukowcy są zdania, że jesteśmy jeszcze przed szczytem epidemii w Polsce.

źródło: pnas.org, nextstrain.org, gov.pl

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama