ogłoszono pandemię koronawirusa
Zdrowie

WHO ogłosiła pandemię koronawirusa!

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię koranawirusa COVID-19. Decyzja ta będzie miała skutki polityczne i gospodarcze. Szykuje się wielowymiarowy kryzys.

W Polsce koronawirusem zarażonych jest ponad 30 osób, na całym świecie – 121 564, blisko 4,3 tysiąca ludzi zmarło. To dane z dzisiaj z godziny 18:30. Z pewnością będą się szybko dezaktualizować, gdyż liczba chorych w naszym kraju i na świecie rośnie niemal z każdą godziną, a lista państw, w których odnotowano przypadki tej choroby, wydłuża się.

Światowa Organizacja Zdrowia, nauczona doświadczeniem zbyt wczesnego ogłoszenia pandemii świńskiej grypy H1N1, aż do teraz wstrzymywała się z ogłoszeniem pandemii koronawirusa COVID-19. Dzisiaj jednak nadszedł ten moment – na dzisiejszej konferencji prasowej wreszcie ogłoszono pandemię.

Zobacz: Interaktywne mapy koronawirusa w Polsce i na świecie

Czym jest pandemia?

Pandemia to sytuacja, gdy nowa choroba rozprzestrzenia się w tym samym czasie na całym świecie i zagraża wszystkim ludziom ze względu na brak w populacji odporności na wywołujący chorobę patogen. Pandemię ogłasza się, gdy drobnoustrój wywołujący chorobę charakteryzuje się wysoką zaraźliwością i długim okresem zaraźliwości, gdy na różnych kontynentach pojawiają się ogniska choroby. Obecnie rozprzestrzeniający się koronawirus spełnia te kryteria.

Pandemia ma charakter ogólnoświatowy, epidemia jest zjawiskiem występującym na określonym terenie, lokalnym.

Konsekwencje ogłoszenia pandemii

Tak naprawdę nikt nie wie, co się teraz wydarzy. Z jednej strony ogłoszenie pandemii zmusza rządy krajów na całym świecie do poważnego traktowania zagrożenia i podejmowania zdecydowanych kroków zmierzających do ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa. Angażuje też wszystkich ludzi w zapobieganie szerzenia się COVID-19. To dobrze, bo daje zielone światło do podejmowania śmielszych działań, które pozwolą opanować pandemię. Jednak z drugiej strony – powoduje konsekwencje gospodarcze i polityczne.

Zobacz też: Dzieci mogą skutecznie szerzyć pandemię koronawirusa

Konsekwencje gospodarcze pandemii

Z pewnością nie wymienimy wszystkich. Jednak aby wyobrazić sobie, co może się dziać, warto pomyśleć o konsekwencjach działań prewencyjnych: zamkniętych szkołach, zakładach pracy, przymusowych urlopach bezpłatnych czy opiece nad dzieckiem, płatnym 80 proc. wynagrodzenia. Dodajmy do tego puste półki w sklepach, bo ludzie zaczną zamykać się w domach na całe tygodnie. A jak to zrobią, nie będą korzystać z usług: chodzić do kina, jeździć komunikacją, latać samolotami, nocować w hotelach, jadać w restauracjach. Przepływ pieniędzy zostanie ograniczony, niektórzy zarobią znacznie mniej, inni nic nie zarobią, a część firm poniesie straty.

Już teraz dochodzi do przetasowań na rynkach walutowych i giełdach, spada popyt na ropę. Firmy lada chwila przestaną inwestować. Spadnie popyt i podaż, wzrosną ceny i wydatki publiczne rządów, spadnie tempo wzrostu lokalnych i światowej gospodarki, a rynki akcji stracą 30-40 proc. Jednym słowem to, co nam grozi, to: recesja, kryzys gospodarczy.

Zobacz: Koronawirus czy grypa? Infografika

Konsekwencje polityczne pandemii

Koronawirus może uniemożliwić Trumpowi reelekcję – zawsze w wyniku kryzysu gospodarczego urzędujący prezydenci USA tracili prezydencki fotel. Tak może stać się i tym razem. Z kolei na naszym lokalnym gruncie, gruncie wyborów prezydenckich, pandemia wirusa wystawia na dużą próbę rządzącą partię i obecnego prezydenta. Polacy, rozstrojeni sytuacją w kraju, mogą stać się nieprzewidywalni przy urnach wyborczych. O ile w ogóle wybory odbędą się w wyznaczonym terminie.

Konsekwencje dla każdego obywatela

Pewnie spadki na giełdach światowych i spadek obrotu ropą do ciebie nie przemawiają. Przemówić za to powinny: rosnące ceny, wzrost bezrobocia, spadek wynagrodzeń, wzrost oprocentowania kredytów, m.in. hipotecznych. Jeśli sytuacji nie uspokoją instytucje bankowe, zapowiadając w najbliższych dniach wsparcie przedsiębiorstw i kredytobiorców indywidualnych, recesja gospodarcza może nadejść szybciej, niż myślimy.

Więcej o koronawirusie:

Koronawirus: jak wygląda praca lekarzy? [WIDEO]

Jak rozmawiać z dzieckiem o koronawirusie?
AdobeStock
Zdrowie
Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie? – wyjaśnia psycholog
Nie ma chyba dziecka, które jeszcze nie słyszałoby o koronawirusie. Dzieci dowiadują się o nim w domu, od kolegów w przedszkolu, z TV lub mediów elektronicznych i mogą bardzo różnie radzić sobie z tą wiedzą. My, rodzice, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jakie myśli kłębią się w dziecięcych główkach, dlatego rozmawiamy z psychologiem dziecięcym, dr Aleksandrą Piotrowską, o tym, jak mówić dzieciom o koronawirusie, na czym się skupić i jakich błędów nie popełniać.

Rośnie liczba przypadków koronawirusa w Polsce i jak przewidują eksperci – może być ich naprawdę dużo. Zachorowania mogą pojawić się wśród sąsiadów czy najbliższej rodziny. Gdy koronawirus staje się tematem numer 1 we wszystkich domach, musimy umieć o nim rozmawiać ze swoimi dziećmi. Jak to robić dobrze, tłumaczy dr Aleksandra Piotrowska, Dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy, wykładowca na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Propaguje wiedzę psychologiczną, szczególnie w zakresie metod postępowania z dziećmi w trudnych sytuacjach. Jest mamą i babcią. Jakie błędy popełniają rodzice wobec dzieci w związku z koronawirusem? – Albo w ogóle nie rozmawiają z dziećmi na ten temat, wychodząc z założenia, że to za poważne sprawy i po co małe, śliczne główki nimi obarczać. Albo sieją panikę, np. dopuszczając, by przez cały dzień w domu był włączony telewizor. A wtedy dzieci, chcąc nie chcąc, odbierają informacje z różnych krajów, których ton jest alarmujący. Dzieci mają mniejszą wiedzę niż dorośli, na temat rzeczywistości, więc łatwiej u nich o powstanie dużego niepokoju, czy wręcz bardzo wyraźnego lęku . Czego dzieci mogą się w takiej sytuacji bać? – Na przykład, że zostaną odebrane rodzicom i umieszczone w miejscach, w których będzie odbywało się to dla nich dziwnie brzmiące słowo „kwarantanna" , że znajdą się w szpitalu, do którego nie będą mogli wchodzić bliscy albo, że im samym lub ich bliskim stanie się coś złego.  Co zatem robić, kiedy widzimy, że dziecko boi koronawirusa? – Spokojnie wyjaśnijmy, że będzie bezpieczne, jeśli będzie myło rączki, nie będzie wkładało ich do buzi i będzie starało się trzymać z dala od osób, które kaszlą czy kichają. Uspokajamy, przekazując rzetelne, sprawdzone informacje , że jest to zakażenie drogą kropelkową, że przez...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj