Jak podaje Onet.pl, w 2016 roku zarejestrowano aż 6856 przypadków zachorowań na krztusiec. W 2015 roku liczba chorych nie przekraczała 5 tysięcy, w 2014 roku wynosiła niewiele ponad 2 tysiące. Z roku na rok choruje coraz więcej osób, nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Jak chronić siebie i swoje dziecko?

Reklama

Krztusiec – rośnie liczba zachorowań

Krztusiec (koklusz) to choroba zakaźna, wywoływana przez bakterię Bordetella pertussis. Choroba szybko się rozprzestrzenia, do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Chociaż najczęściej chorują dzieci, lekarze zauważają, że od kilku lat wzrasta odsetek zachorowań wśród dorosłych. Głównym objawem krztuśca jest długotrwały, uporczywy kaszel.

Jest kilka powodów powrotu choroby. Przede wszystkim to nasilenie ruchów antyszczepionkowych, brak szczepień i szybsze zanikanie odporności po podaniu szczepionek bezkomórkowych. W ciągu pierwszych dwóch lat życia dziecka maluch powinien dostać cztery dawki szczepionki przeciw krztuścowi. W szóstym roku życia powinna zostać podana szczepionka przypominająca. Szczepienie przypominające jest również zalecane w czternastym lub dziewiętnastym roku życia. Niestety, chociaż szczepienia przeciwko krztuścowi są obowiązkowe, część rodziców nie stosuje się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia i nie szczepi dzieci.

Czytaj więcej: Szczepionki bezkomórkowe i pełnokomórkowe. Czym się różnią?

Jak leczyć krztusiec?

Najważniejszym sposobem zatrzymania nawrotu krztuśca i ochrony dziecka przed chorobą jest przestrzeganie zaleceń dotyczących szczepień ochronnych. Gdy dojdzie do zachorowania, ważna jest jak najwcześniejsza diagnoza i rozpoczęcie właściwej antybiotykoterapii. Gdy dojdzie do powikłań, konieczna jest hospitalizacja. W najbardziej poważnych przypadkach krztusiec może prowadzić do śmierci. To choroba zakaźna, więc każdy przypadek powinien być zgłaszany w sanepidzie.

Zobacz także

Czy wasze dzieci były szczepione przeciwko krztuścowi?

Czytaj także: Kalendarz szczepień na 2017 rok

Reklama

Źródło: onet.pl, dziennik.pl

Reklama
Reklama
Reklama