szczepionka
Fotolia
Aktualności

Zwolennicy szczepionek kontra ruchy antyszczepionkowe: kolejne odsłony batalii

Podczas gdy po opinii MEN-u polscy przeciwnicy szczepień mają powód do radości, przedstawiciele ruchów antyszczepionkowych w Kalifornii zapowiadają walkę przeciwko kontrowersyjnej decyzji stanowych władz ustawodawczych.

Przed kilkoma miesiącami głośno było o uchwałach radnych z Częstochowy i Krakowa, przyznających pierwszeństwo w przyjęciu do publicznych przedszkoli dzieciom, które zostały poddane obowiązkowym szczepieniom. Przeciwko tej decyzji protestowali przedstawiciele ruchów antyszczepionkowych. Wątpliwości miał także rzecznik praw dziecka Marek Michalak, notabene zwolennik szczepień ochronnych, który zastanawiał się jednak, czy uchwały samorządowców nie ograniczają nieszczepionym dzieciom dostępu do przedszkoli, czyli de facto prawa do nauki. Zwrócił się więc z prośbą o opinię na ten temat do ministerstwa edukacji narodowej. Ten podzielił wątpliwości RPD. Swoje stanowisko uzasadnił następująco: "Wprowadzenie przepisów prawa miejscowego przyznających pierwszeństwo w rekrutacji do przedszkoli tym dzieciom, które zostały poddane obowiązkowym szczepieniom, budzi poważne wątpliwości ze względu na ograniczenie w korzystaniu z konstytucyjnego prawa do równego dostępu do nauki."

Polecamy: Za i przeciw szczepieniom: to budzi kontrowersje


Kalifornia: 1:0 dla szczepień

Podczas gdy przeciwnicy szczepień w naszym kraju mogą się cieszyć, ich koledzy zza oceanu, a dokładnie z Kalifornii, mają powód do niezadowolenia. A to za sprawą przyjętego właśnie przez stanowe władze ustawodawcze prawa, zgodnie z którym dzieci w wieku szkolnym muszą być poddane obowiązkowym szczepieniom, by móc korzystać ze szkolnictwa publicznego i prywatnego. Rodzice nie będą mogli odmówić poddania dziecka szczepieniu np. z powodu swoich przekonań religijnych.  Restrykcyjna ustawa dopuszcza jeden wyjątek – odmowę ze względów medycznych.

Przeciwnicy takiego rozwiązania – a wśród nich znani aktorzy Kirstie Alley i Jim Carrey – twierdzą, że to narusza ich prawa rodzicielskie i już zapowiadają protesty, m.in. złożenie petycji podpisanej przez ponad 50 tys. osób do biura gubernatora  Jerry'ego Browna. To od niego i jego decyzji zależy, czy ustawa wejdzie w życie. Jeśli gubernator ją podpisze, Kalifornia stanie się jednym z trzech stanów o tak restrykcyjnych przepisach "szczepionkowych". Przeciwnicy ustawy obawiają się, że może ona stać się wzorem  dla rozwiązań ustawodawczych wprowadzanych przez władze innych amerykańskich stanów (Kalifornia jest nie tylko najbardziej zaludnionym, ale także najbogatszym z nich) w zakresie obowiązkowych szczepień przeciwko odrze i kokluszowi.

Przeczytaj: Nieszczepione dzieci nie będą wpuszczane do szkół?
 

Hiszpania: widmo procesu sądowego  

Niezależnie od decyzji, jaką podejmie gubernator Brown, ruchy antyszczepionkowe mogą stracić część zwolenników po tym, jak rodzice zmarłego przed kilkoma dniami na dyfteryt hiszpańskiego chłopca obarczyli je współodpowiedzialnością za śmierć syna i  zapowiedzieli, że pozwą je do sądu. Uważają bowiem, że nie zaszczepili swojego dziecka przeciwko błonicy, pod wpływem mylnych informacji, rozpowszechnianych przez przeciwników szczepień ochronnych.  
     
Poznaj: Szczepienia obowiązkowe u dziecka

Szczepienia zalecane [Wirtualne Warsztaty]

Szczepienia
Fotolia
Zdrowie
Sądy będą ograniczać prawa rodzicielskie za nieszczepienie? Co na to Rzecznik Praw Dziecka
Rzecznik Praw Dziecka uważa, że dzieci powinny być szczepione, choć ostateczną decyzję podejmuje rodzic. A co wtedy, gdy rodzice odmawiają szczepień? Czy sądy mogą ograniczać prawa rodziców?

Głośno ostatnio było o decyzji włoskiego sądu , który zawyrokował, że dzieci, które nie są zaszczepione 12 obowiązkowymi szczepionkami, nie będą mogły chodzić do żłobków i przedszkoli, gdyż stanowią zagrożenie dla innych dzieci (np. tych, które nie mogły zostać zaszczepione ze względu na przeciwwskazania medyczne). W Polsce z kolei w ostatnim czasie wpłynęły pozwy do sądu przeciw rodzicom kilkorga dzieci, których rodzice odmówili szczepień. Co na to Rzecznik Praw Dziecka ?   Ostateczną decyzję o szczepieniu podejmują rodzice, ale... Marek Michalak , Rzecznik Praw Dziecka, wydał oświadczenie na temat konsekwencji dla rodziców nieszczepienia dzieci: "Temat szczepień ochronnych budzi wiele kontrowersji i wątpliwości rodziców. Każdą sytuację należy rozważyć indywidualnie, po konsultacji z lekarzem specjalistą, mając na względzie zdrowie i dobro dziecka. Ostateczną zgodę na szczepienie małoletniego dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską, mają prawo, po rozmowie z lekarzem, wyrazić rodzice . Zawsze taka decyzja powinna być podjęta z dużą rozwagą i po dokładnym przeanalizowaniu wszelkich argumentów dotyczących szeroko pojętego dobra dziecka" - napisał Marek Michalak.   ... szczepienia są obowiązkowe Jednocześnie Rzecznik Praw Dziecka przypomniał, że w Polsce szczepienia są obowiązkowe . Przypomniał też, że obowiązkiem lekarza jest powiadomienie rodziców o konieczności szczepienia dziecka. Jeśli rodzice odmawiają szczepień , zakład opieki zdrowotnej ma obowiązek zawiadomić o tym Państwową Inspekcję Sanitarną. Marek Michalak przypomniał też, że Powiatowa Stacja Epidemiologiczno-Sanitarna może zawiadomić sąd opiekuńczy o uchylaniu się przez rodziców od poddania dzieci obowiązkowym szczepieniom. Jeżeli sąd opiekuńczy uzna, że dobro dziecka jest zagrożone, może:  zobowiązać rodziców do pracy...

szczepienia będą nadal obowiązkowe w Polsce
Adobe Stock
Aktualności
Antyszczepionkowcy przegrali - szczepienia dzieci NADAL będą obowiązkowe
Sejm przytłaczającą większością głosów odrzucił ich pomysł, aby szczepienia w naszym kraju były dobrowolne.

 Autorem projektu ustawy było Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach "STOP NOP", które pod swoim obywatelskim projektem zebrało 100 tysięcy podpisów Polaków. Mimo tego, że projekt dostał zielone światło i dzięki głosom posłów Prawa i Sprawiedliwości został skierowany do dalszych prac w komisjach sejmowych, to żywot jego okazał się nadzwyczaj krótki... Antyszczepionkowcy nie mieli żadnych szans Wynik piątkowego głosowania nad projektem ustawy znoszącym obowiązkowe szczepienia pokazał, że antyszczepionkowcy byli bez szans na uchwalenie takiego prawa w Polsce. Za odrzuceniem ich pomysłu głosowało 354 posłów , 10 było przeciw, 16 wstrzymało się od głosu. Jeszcze dzień wcześniej jego losy zostały właściwie przypieczętowane, kiedy obie komisje sejmowe - zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny opowiedziały się za odrzuceniem projektu. Także w tym głosowaniu była nadzwyczajna jednomyślność poselska, a wynik głosowania przyjęto gorącymi brawami. Pomysł antyszczepionkowców nie miał żadnego poparcia Projekt do prac w komisji na początku października skierował Sejm głosami posłów PiS (211), Kukiz'15 (19), PO (4), PSL (5), WiS (5) oraz niezrzeszonych (8). Politycy PiS wyjaśniali, że klub głosował za skierowaniem projektu do komisji, bo PiS obiecało, że nie będzie odrzucało w pierwszym czytaniu projektów obywatelskich. Podnosili także, że procedowanie może być okazją do edukowania na temat zasadności szczepień.   Ale stanowisko rządu do projektu od początku było negatywne. Konieczność utrzymania obowiązkowych szczepień wyrazili m.in. minister zdrowia Łukasz Szumowski, szefowa resortu rodzinny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, Rzecznik Praw Pacjentów Bartłomiej Chmielowiec, Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas, przedstawiciele Naczelnej Izby Aptekarskiej i Naczelnej Izby Lekarskiej i Rzecznik...

szczepienia
Adobe Stock
Zdrowie
Szczepienia przestaną być obowiązkowe? Projekt już w Sejmie!
Stowarzyszeniu Stop NOP udało się zebrać 120 tys. podpisów pod projektem zakładającym zniesienie obowiązku szczepień w Polsce. Teraz wszystko zależy od tego, co zrobią posłowie. Część jest za zniesieniem obowiązku szczepień, część przeciw. Epidemiolodzy biją na alarm.

Od marca 2018 roku przeciwnicy szczepień zbierali podpisy pod ustawą o zniesieniu obowiązku szczepień . Udało im się zebrać 120 tys. podpisów. Zgodnie z prawem, ustawa znalazła się w Sejmie. Ruchy antyszczepionkowe coraz silniejsze Fakt, że Stop NOP udało się zebrać wymaganą liczbę podpisów, nie dziwi: ruchy antyszczepionkowe w Polsce są coraz silniejsze, o czym świadczy rosnąca liczba rodziców odmawiających szczepienia dzieci . Rodzice bardziej obawiają się zaszczepienia dziecka, zadania mu bólu i powikłań niż zachorowania i powikłań po chorobie. – Szczepienia są ofiarą własnego sukcesu. Kiedy z powodu choroby zakaźnej dzieci umierały lub były poważnie okaleczane, ludzie bali się chorób i chcieli szczepić. Kiedy teraz dzięki szczepieniom udało się znacznie zmniejszyć liczbę zachorowań, ludzie nie obawiają się chorób, bo ich nie widzą – mówi dr Paweł Grzesiowski , pediatra i ekspert ds szczepień z Pediatrycznego Zespołu ds Szczepień Ochronnych przy Ministrze Zdrowia. Co zrobią posłowie z projektem, który wpłynął do Sejmu? Jeśli przyjmą ustawę, szczepienia przestaną być obowiązkowe. Posłowie - zwolennicy dobrowolności Najprawdopodobniej projekt poprą posłowie Parlamentarnego Zespołu ds Bezpieczeństwa Programu Szczepień Ochronnych Dzieci i Dorosłych. W zespole jest 6 posłów, w tym 3 z Kukiz 15 : Paweł Skutecki, Wojciech Nakun i Stefan Romecki. Przewodniczącym jest Piotr Liroy-Marzec. Żaden z posłów z tego zespołu nie ma wykształcenia medycznego . Paweł Skutecki jest z wykształcenia polonistą, Liroy-Marzec skończył technikum budowlane, Wojciech Bakun - policealne studium zawodowe, a Stefan Romecki skończył zasadniczą szkolę zawodową (dane pochodzą z Sejmu ). – Nie ma żadnego zagrożenia epidemiologicznego , dlatego strasznie epidemiami nie jest uzasadnione  – powiedział niedawno Paweł Skutecki. Choć brak...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj