W związku z pandemią koronawirusa od 16 kwietnia obowiązkowo nosimy maseczkę ochronną poza domem. Nakładanie maseczki jest niezbędne także, kiedy kichamy, kaszlemy, lub mamy kontakt z osobą zakażoną. Równie ważne, jak przestrzeganie nakazu noszenia maseczki jest używanie jej zgodnie z zasadami. Zobacz, jak nosić maseczkę, aby w pełni chroniła cię i twoje dziecko przez zakażeniem koronawirusem.

Reklama

Spis treści:

Kiedy trzeba nosić maseczkę na koronawirusa?

Doświadczenia innych krajów – Czech, Włoch oraz Chin pokazały, że noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos przez zdrowych ludzi może zmniejszyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Stąd decyzja polskiego Ministerstwa Zdrowia o wprowadzeniu zasady noszenia maseczki (lub innych części garderoby zakrywających nos i usta) w miejscach publicznych.

To oznacza, że maseczki ochronne na twarzy, trzeba nosić w Polsce od 16 kwietnia w następujących przypadkach:

  • przebywania w środkach publicznego transportu zbiorowego,
  • w miejscach ogólnodostępnych – na drogach i placach, w obiektach kultu religijnego, obiektach handlowych, placówkach handlowych i na targowiskach,
  • na terenach zieleni – w parkach, zieleńcach, promenadach, bulwarach, ogrodach botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych, a także na terenie plaż,
  • na terenach leśnych – na parkingach leśnych, miejscach postoju pojazdów, miejscach edukacji leśnej, miejscach małej infrastruktury leśnej i miejscach biwakowania,
  • w sytuacji objawów infekcji ze strony układu oddechowego – kaszel lub kichanie,
  • podejrzenia infekcji COVID-19 przebiegającej z łagodnymi objawami zakażenia (niewielka gorączka, osłabienie, lekki kaszel),
  • opieki nad osobą z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.

Noszenie samej maseczki ochronnej nie gwarantuje powstrzymania zakażenia i zawsze powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych. Chodzi o mycie rąk mydłem i wodą, a jeżeli nie ma do nich dostępu, płynem lub żelem do dezynfekcji na bazie alkoholu, zakrywanie ust i nosa zgiętym łokciem podczas kichania i kaszlu oraz unikanie bliskiego kontaktu z innymi ludźmi i zachowaniem 2 metrów odległości.

Zobacz także

Jak prawidłowo zakładać maseczkę?

Niewłaściwe stosowanie masek ochronnych lub ich złe dopasowanie może sprzyjać rozprzestrzenianiu się infekcji. Główny Inspektorat Sanitarny zamieścił na swoich stronach instrukcję, jak poprawnie nałożyć maseczkę (jest ona tożsama z zasadami rekomendowanymi przez Światową Organizację Zdrowia).

W celu prawidłowego użytkowania masek ochronnych i zmniejszenia ryzyka przenoszenia koronawirusa zaleca się:

  • przed założeniem maski umycie rąk wodą z mydłem lub płynem antybakteryjnym,
  • zakrycie maską ust i nosa – trzeba upewnić się, że dobrze przylega i nie ma przerw między twarzą a maską,
  • jeżeli maseczka ma metalowy pasek, należy rozmieścić go na twarzy tak, aby środek był w okolicach nosa,
  • unikać dotykania powierzchni maski podczas jej noszenia – jeżeli do tego dojdzie, trzeba umyć lub zdezynfekować ręce.

Jak prawidłowo zdjąć maseczkę?

GIS zamieścił także instrukcję zdejmowania maseczki. Zgodnie z nią:

  • rozpocząć zdejmowanie maseczki od tyłu, chwytając jej wiązanie – nie dotykać jej przedniej zewnętrznej części,
  • po użyciu maski chirurgicznej trzeba ją natychmiast wyrzucić do zamykanego kosza na śmieci i umyć ręce wodą z mydłem lub płynem antybakteryjnym na bazie alkoholu,
  • nie wolno używać ponownie maseczek chirurgicznych,
  • wymienić maskę na nową, gdy obecnie noszona jest już wilgotna – naraża na zakażenie bardziej, niż gdybyśmy jej nie nosili.

Jak długo nosić maseczkę?

Długość noszenia maseczki uzależniona jest od rodzaju materiału, z jakiego jest ona wykonana i grubości jej warstw, które są w stanie pochłaniać wilgoć.

W przypadku maseczki jednorazowej chirurgicznej (wykonana jest z włókniny polipropylenowej) jako czas bezpieczny na jej noszenie podaje się maksymalnie 30 minut. Po jego upływie maseczka nadaje się jedynie do wyrzucenia.

W przypadku profesjonalnych półmasek, z filtrem Hepa, N95 lub N99 czas ich noszenia i wymiany filtrów określa producent.

Jeżeli chodzi o maseczki wielokrotnego użytku np. bawełniane, czas ich noszenia jest znacznie dłuższy i może sięgać nawet kilku godzin. Najważniejszą zasadą, jaką trzeba się kierować w określaniu długości używania maseczki, jest to, czy pozostaje ona sucha. W momencie, kiedy doszło do jej zawilgotnienia, maseczka przestaje chronić i staje się miejscem przenoszenia wirusów.

Jak czyścić maseczkę?

Maseczka wielokrotnego użytku wykonana z bawełny (ściśle tkanej), lnu, fizeliny, a nawet tkaniny poliesterowej powinna być przystosowana do prania i suszenia w pralce – bez uszkodzenia lub zmiany kształtu.

Materiałowa maseczka wielokrotnego użytku wymaga wyprania po użyciu. Trzeba ściągnąć ją ostrożnie, tak aby nie dotykać jej zewnętrznej strony. Włożyć ją do woreczka foliowego i wyjąć z niego (w rękawiczkach jednorazowych) przed samym praniem. Prać oddzielnie w 60 stopniach Celsjusza przez ok. 45 minut. Po wypraniu maseczka wymaga jeszcze dezynfekcji. Można ją spryskać środkiem antybakteryjnym (o zawartości minimum 70 proc. alkoholu). Najprościej jednak zrobić to w wysokiej temperaturze:

  • wygotować maseczkę we wrzącej wodzie,
  • lub wyprasować żelazkiem ustawionym na maksymalną temperaturę,
  • można także podgrzać maseczkę w naczyniu żaroodpornym w piekarniku przez 30 minut (nastawionym na temperaturę 70 stopni Celsjusza).

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama